BASF
BASF
BASF

AGRA

Nejnovější články

Precizní zemědělství a rekordní sklizeň v Kameni

Precizní zemědělství a rekordní sklizeň v Kameni

15. 09. 2023 Ing. Petr Štěpánek, Ph.D.; Agromanuál Precizní zemědělství Zobrazeno 1003x

Zemědělská mechanizace špičkové úrovně, nejmodernější technologie, precizní zemědělství a ukázky práce autonomních strojů byly náplní dvoudenního setkání farmářů v obci Kámen u Pehřimova. Jeho součástí byla i snaha o zápis do České knihy rekordů v podobě největšího počtu sklízecích mlátiček pracujících na jednom poli.

Aktuální přehled ochrany polních plodin - Září a říjen 2023

Aktuální přehled ochrany polních plodin - Září a říjen 2023

15. 09. 2023 Ing. Josef Gall; Týn nad Bečvou Ochrana obecně Zobrazeno 1088x

Září a říjen patří pro zemědělce k dynamickým obdobím roku. Rozhodně nelze podcenit ochranu ozimých plodin. U ozimých obilnin je nutné věnovat pozornost zaplevelení, ale nelze podcenit ani snětivosti, virové zakrslosti a jejich přenašeče. U řepky bývá kromě ostatních plevelů limitujícím faktorem výdrol obilné předplodiny. Dále je nutné věnovat pozornost regulátorům růstu, hnojení atd. Obrovské škody může napáchat kromě jiných i hraboš polní.

Proseeds
Energen

Stále platný popis aktuálního stavu a rizik vývoje porostů

Po celý únor, díky vyšším teplotám a srážkám, probíhala intenzivní regenerace porostů na lehčích půdách. Nyní, na začátku března, obilniny rychle směřují do aktivního růstu, bohužel často s nedostatkem N, Mg, S, a Ca. U řepky přistupuje další problém. Krytonosec, který přezimuje jako dospělec, má již odpracováno a nakladeno.

Regenerativní zemědělství (3): Omezení rizik v přechodném období

Regenerativní zemědělství (3): Omezení rizik v přechodném období

14. 09. 2023 Ing. Karel Klem, Ph.D., Rostislav Mátl Technologie pěstování Zobrazeno 1415x

Přechod z konvenčního způsobu hospodaření na regenerativní představuje v zásadě nejsložitější období pro zemědělce začínajícího s regenerativním hospodařením, ve kterém se i zdánlivě malé chyby odráží velkými důsledky na výnosech, zpožďování procesu obnovení půdní úrodnosti, či v problémech v ochraně rostlin.

Limagrain

LG Auckland - nejvýnosnější hybrid praxe

Hybrid LG Auckland je moderní řepka, která k uplatnění svého potenciálu vyžaduje profesionální přístup. Za ten se potom odmění špičkovým výnosem. . Intenzivní hybrid LG Auckland se dokáže předvést především na úživných pozemcích s intenzivní agrotechnikou. Na podzim i brzy na jaře lahodí oku vitální mohutné rostliny s vynikajícím nasazením větví.

Užitečné organizmy (46): Mšicomaři (I)

Užitečné organizmy (46): Mšicomaři (I)

12. 09. 2023 Ing. Kamil Holý, Ph.D.; Výzkumný ústav rostlinné výroby, v.v.i., Praha-Ruzyně Škůdci Zobrazeno 656x

Mšicomaři patří mezi známější parazitoidy díky své schopnosti přeměnit napadené mšice v nápadné mumie, které jsou v kolonii zdravých mšic nepřehlédnutelné. Některé druhy se množí a vysazují do skleníků k ochraně porostů proti mšicím.

Vývoj ploch ozimého ječmene v České republice

Vývoj ploch ozimého ječmene v České republice

11. 09. 2023 Ing. Tomáš Břicháček; SAATEN-UNION CZ s.r.o. Osivo a sadba Zobrazeno 691x

Podíváme-li se zpětně několik let do přehledu množitelských ploch ÚKZÚZ, je evidentní, že povětšinou největší množitelské, a tedy i pěstební plochy ozimého ječmene zaujímají odrůdy ze sortimentu firmy SAATEN-UNION. Oslovil jsem proto produktového manažera pro obilniny, Ing. Luďka Novotného, aby nám přiblížil situaci s ozimým ječmenem na českém trhu.

Porovnání účinnosti herbicidů v ozimé řepce v pěstitelském roce 2022/23

Porovnání účinnosti herbicidů v ozimé řepce v pěstitelském roce 2022/23

10. 09. 2023 Prof. Ing. Miroslav Jursík, Ph.D., Ing. Luděk Procházka, Ing. Dita Hiřmanová; Česká zemědělská univerzita v Praze Plevele Zobrazeno 909x

V pěstitelském roce 2022/23 proběhly na dvou lokalitách (Praha a Hořice na vysočině) dva identické srovnávací herbicidní pokusy v řepce ozimé. Cílem pokusů bylo porovnat účinnost a selektivitu běžně používaných herbicidů v různých půdních a povětrnostních podmínkách.

Návrh nariadenia Európskeho parlamentu a Rady EÚ o udržateľnom používaní prípravkov na ochranu rastlín v súvislosti so vzdelávaním

Návrh nariadenia Európskeho parlamentu a Rady EÚ o udržateľnom používaní prípravkov na ochranu rastlín v súvislosti so vzdelávaním

09. 09. 2023 Ing. Jozef Kotleba; Slovenská asociácia ochrany rastlín Legislativa Zobrazeno 760x

Kto v poslednom období podrobnejšie sleduje rokovania viacerých európskych inštitúcií vrátane pripomienok od verejnosti ohľadne prijatia nového nariadenia Európskeho parlamentu a Rady EÚ o udržateľnom používaní prípravkov na ochranu rastlín, určite môže potvrdiť, že v návrhu nariadenia je niekoľko paragrafov, ktoré vyvolávajú opodstatnené otázniky, ako ich po prijatí návrhu na Slovensku realizovať ...

Proč jsou naše žita nejžádanější

Proč jsou naše žita nejžádanější

08. 09. 2023 Ing. Luděk Novotný; SAATEN-UNION CZ s.r.o. Osivo a sadba Zobrazeno 602x

Ozimá žita jsou v poslední době velmi žádaná. Na tomto vývoji se podepisuje jak trend zdravého životního stylu (například větší poptávka po pečivu s obsahem žitné mouky), tak také větší využívání žita pro výrobu kvalitní senáže pro živočišnou výrobu a bioplynové stanice. Podívali jsme se tedy, jak jsou s nabídkou hybridních žit SAATEN-UNION spokojeni naši farmáři a proč jim dávají přednost.

Nově se šířící plevele v porostech ozimé řepky

Nově se šířící plevele v porostech ozimé řepky

08. 09. 2023 Ing. Josef Holec, Ph.D.; Česká zemědělská univerzita v Praze Plevele Zobrazeno 892x

Porosty ozimé řepky se vyznačují poměrně bohatým spektrem plevelných druhů, které se v nich vyskytují. V řadě případů se jedná o drobnější plevele spodního patra, které se významněji uplatňují především v řidších porostech a na okrajích polí.

V jednoduchosti je síla

V jednoduchosti je síla

07. 09. 2023 Ing. Luděk Novotný; SAATEN-UNION CZ s.r.o. Osivo a sadba Zobrazeno 645x

V době plné nejistot často hledáme něco, o co bychom se mohli opřít a čemu můžeme důvěřovat. Spolehlivá genetika, kterou nabízí společnost SAATEN-UNION, je tou pravou jistotou pro každého českého farmáře.

Raný šampión s rezistencí

Raný šampión s rezistencí

06. 09. 2023 Ing. Stanislav Doležal; Limagrain Česká republika, s.r.o. Osivo a sadba Zobrazeno 595x

Po delší době se pěstitelé potýkali s průběhem počasí, který způsobil vyšší napadení obilnin širším spektrem listových chorob, ať už to byly listové skvrnitosti nebo infekce rzí plevovou a klasovými chorobami. Proti většině chorob se dá zasáhnout fungicidními přípravky, ale často jen preventivně a pouze za předpokladu, že počasí (mokro, déšť, vítr….) a další okolnosti dovolí vjet aplikační technice na pole.

Meziplodiny a pomocné plodiny při pěstování brambor (II.): Vývoj porostů a produkce biomasy pomocných plodin při pěstování brambor

Meziplodiny a pomocné plodiny při pěstování brambor (II.): Vývoj porostů a produkce biomasy pomocných plodin při pěstování brambor

06. 09. 2023 Ing. Jiří Holejšovský a kol. Technologie pěstování Zobrazeno 1728x

Využití pomocných plodin v porostech brambor vychází ze shodných agrotechnických a environmentálních principů jako u ostatních polních plodin a zeleniny. Primárně se jedná o omezení degradačních procesů půdy, o zvýšení využití slunečního záření na jednotku plochy půdy, o fixaci uhlíku a dusíku z atmosféry, o produkci organické hmoty, o přímou a nepřímou eliminaci škodlivých činitelů apod.

Triclo - méně práce, více účinku

Triclo - méně práce, více účinku

05. 09. 2023 Ing. Jiří Frait; Sumi Agro Czech, s.r.o. Plevele Zobrazeno 748x

Nezadržitelně se opět blíží setí významné plodiny - ozimé řepky. Ta není významná jen ekonomicky, ale i agronomicky. Bez ní se s obtížemi sestavuje osevní plán tak, aby splňoval zásady, které by splňovat měl. Především jde o střídání plodin a zastoupení zlepšujících plodin.

Základní ošetření řepky proti nežádoucímu zaplevelení

Základní ošetření řepky proti nežádoucímu zaplevelení

05. 09. 2023 Ing. Antonín Vaculík, Ph.D.; Corteva Plevele Zobrazeno 631x

Zásadní rozhodování pro pěstitele řepky ozimé z hlediska herbicidní ochrany, nastává už v době setí této plodiny nebo spíše krátce předtím. Může volit buď aplikaci preemergentních herbicidů, časně postemergentně aplikovaných herbicidů nebo kombinaci obou postupů. Výhody a nevýhody preemergentních, resp. postemergentních aplikací jsou předpokládám všeobecně známé.

MaxRaptor®: Cenově dostupný predátor plevelů v řepce

MaxRaptor®: Cenově dostupný predátor plevelů v řepce

04. 09. 2023 Ing. Jiří Vašek; ADAMA Plevele Zobrazeno 401x

MaxRaptor® je účinný herbicid do řepky s vysokým obsahem osvědčených účinných látek. Nabízí jistější účinek a flexibilnější dávkování. Možnost preemergentní i časně postemergentní aplikace snižuje riziko nejistých investic, umožňuje precizní načasování postřiku i za nestálého počasí. Na rozdíl od podobně koncipovaných produktů lze MaxRaptor® použít i na svažitých pozemcích, jejichž okraje jsou vzdáleny méně než 5 m od povrchových vod.

Varianty komplexního herbicidního ošetření řepky

Varianty komplexního herbicidního ošetření řepky

04. 09. 2023 Ing. Pavel Hasman; Certis Belchim Plevele Zobrazeno 567x

Prvotním zásahem po setí řepky bývá herbicidní ošetření. Se změnou plevelného spektra se často, hlavně v sušších letech, ukazuje, že dříve používané herbicidní řešení založené třeba jen na dvou účinných látkách jako je metazachlor + quinmerac nebo clomazone nemusí být dostatečné.

Problematika regulace jednoděložných plevelů v ozimé řepce

Problematika regulace jednoděložných plevelů v ozimé řepce

04. 09. 2023 Doc. Ing. Jan Mikulka, CSc., Ing. Jan Štrobach, Ph.D. Plevele Zobrazeno 755x

Druhové spektrum plevelů na orné půdě se neustále mění vlivem vývoje technologií pěstování plodin. Významně se na změnách spektra plevelů v posledních patnácti letech projevilo především snížení počtu plodin, tzv. plodin tržních, které přinášejí zemědělcům zisk.

Podzimní herbicidní ošetření řepky s přípravky INNVIGO

Podzimní herbicidní ošetření řepky s přípravky INNVIGO

03. 09. 2023 Ing. Jana Dočkalová; INNVIGO Agrar CZ s.r.o. Plevele Zobrazeno 574x

Základem pro správné vzejití, vývoj a přezimování řepky ozimé je nejen dobře založený porost, ale také správný výběr herbicidní, regulačně-fungicidní a insekticidní ochrany.

Výnosová fungicidní ochrana cukrovky

Výnosová fungicidní ochrana cukrovky

02. 09. 2023 Ing. Josef Suchánek; Bayer s.r.o. Praha Choroby Zobrazeno 544x

Fungicid Propulse® je základem nejvýnosnějších systémů fungicidní ochrany cukrovky s výrazným efektem ve zvýšení cukernatosti. Pokud jsou naplněny podmínky pro šíření chorob, je třeba věnovat pozornost včasnému zahájení fungicidní ochrany pro udržení zdravých listů. Velmi důležitá je přesná signalizace pro načasování první a druhé, popřípadě třetí aplikace.

Široký sortiment ozimých ječmenů

Široký sortiment ozimých ječmenů

02. 09. 2023 Ing. Stanislav Doležal; Limagrain Česká republika, s.r.o. Osivo a sadba Zobrazeno 701x

Ozimý ječmen je tradiční plodinou českých polí. V loňském roce se sklízelo v ČR 122,6 tis. ha této plodiny, v tom letošním to má být podle odhadu ČSU již téměř 129 tis. ha. Využití nachází zejména jako krmná plodina, ale i jako surovina pro sladovnický průmysl. S ohledem na ranost je velmi oblíbenou předplodinou pro řepku ozimou.

Průkazný výnosový přínos hybridní pšenice v praxi a pokusech

Průkazný výnosový přínos hybridní pšenice v praxi a pokusech

01. 09. 2023 Ing. Pavel Ježek, Ph.D.; SAATEN-UNION CZ s.r.o. Osivo a sadba Zobrazeno 571x

Fenoménem hybridů je heteroze, tedy celý soubor vylepšených agronomických vlastností zajišťujících silnější, výkonnější a plodnější rostliny. O výnosovém přínosu pěstitelské praxi svědčí zkušenosti z běžných ploch a pokusů. Spolu s nejpěstovanějším hybridem Hyking jsou v nabídce v České republice „tříáčková“ Hymalaya, velmi raný a chlebový Hydrock a světový osinatý unikát SU Hycardi.

Aplikace dusíkatých hnojiv pro rozklad slámy

Aplikace dusíkatých hnojiv pro rozklad slámy

01. 09. 2023 Ing. Gabriela Mühlbachová, Ph.D. a kol. Hnojení Zobrazeno 1342x

Sláma obilnin představuje jednu z možností, jak vracet organickou hmotu zpět do půdy. Její nevýhodou je ale vysoký poměr uhlíku k dusíku (dále jen C:N), proto jsou pro podporu jejího rozkladu používána dusíkatá hnojiva, která tento poměr přibližují vhodným hodnotám pro půdní mikrobiální aktivity, tedy 20–30:1.

Podzimní výživa rostlin - nízké dávky, vysoký efekt

Podzimní výživa rostlin - nízké dávky, vysoký efekt

31. 08. 2023 Ing. Martin Bohuněk; BioAktiv CZ Výživa a stimulace Zobrazeno 639x

Moderní výživa rostlin přesahuje hranice pouhého dodávání živin - stěžejní je také jejich využitelnost a očekávaný ekonomický výsledek. Listová aplikace živin a účinných látek je efektivní způsob, jak maximalizovat výsledný efekt investic do plodin.

Insekticidní účinky esenciálního oleje z fenyklu obecného na hmyz

Insekticidní účinky esenciálního oleje z fenyklu obecného na hmyz

30. 08. 2023 Ing. Matěj Novák; Česká zemědělská univerzita v Praze Škůdci Zobrazeno 802x

Rok od roku se snižuje počet povolených účinných látek insekticidních přípravků syntetického původu, proto je důležité se poohlédnout po možných alternativách. Mezi takové alternativy patří mikrobiální přípravky (přípravky na bázi entomopatogenních bakterií a virů), či přípravky na bázi rostlinných látek neboli botanické pesticidy. V současné době jsou některé takové přípravky dostupné jak v České republice, tak i v ostatních zemích EU.

Moderní trend v monitoringu výskytu a ochraně před zavíječem kukuřičným

Moderní trend v monitoringu výskytu a ochraně před zavíječem kukuřičným

29. 08. 2023 Ing. Dušan Sem; Sumi Agro Czech, s.r.o. Škůdci Zobrazeno 585x

Přesná a vypovídající indikace výskytu škůdce v porostu není často nejjednodušší. Náročný je bezesporu monitoring náletu motýlů zavíječe kukuřičného (Ostrinia nubilalis). Díky programu Smapp Lab se však zavíječi blýská na horší časy.

1 .. 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 .. 110
detail