Limagrain
Limagrain
Limagrain

AGRA

Padlí broskvoně

Latinský název: Sphaerotheca pannosa
Slovenský název: Múčnatka broskyne
Německý název: Pfirsichmehltau
Anglický název: Powdery mildew of peaches
Renofarmy

Hostitelské rostliny

Broskvoň

Popis

Na mladých listech na koncích letorostů vznikají bílé skvrny, které se postupně zvětšují. Tyto listy se deformují, hnědnou a předčasně opadávají. Bílé skvrny vznikají i na letorostech, které se pak deformují, zastavují růst a od vrcholů zasychají. Nejvýraznější, i když méně časté, je poškození plodů, kde vznikají okrouhlé postupně se zvětšující skvrny, které jsou nejdříve bělavé, později hnědé. Dojde-li k časné infekci plodů, jsou tyto deformované a praskají. Nejnáchylnější jsou nektarinky, z běžných odrůd pak především odrůda Sunhaven. Napadány jsou však i mandloně a broskvomandloně. Stejný původce, ale jiná jeho forma, je původcem padlí na růžích.

Životní cyklus

Patogen přezimuje myceliem v pupenech a nebo plodnicemi.

K infekci dochází většinou za vyšší teploty a při vysoké a nebo střídavé vlhkosti.

Nepřímá ochrana

Preventivní opatření spočívající hlavně v provzdušnění porostu a výběrem vhodného stanoviště.

Chemická ochrana

V oblastech a porostech s pravidelným výskytem padlí broskvoní se první ošetření doporučuje měsíc po odkvětu, nejpozději však při prvních příznacích. Ošetření je většinou třeba několikrát opakovat. Intervaly mezi postřiky jsou závislé na klimatických podmínkách a náchylnosti pěstované odrůdy. Mladé plody jsou nejnáchylnější do velikosti 2,5 až 3 centimetrů.

K ochraně je možném použít přípravek na bázi síry Thiovit nebo systémový přípravek Rubigan 12 EC.

Fungicidy

COSAVET DF    |  FLOSUL    |  KUMULUS WG  Koupit přípravek  |  LUNA PRIVILEGE    |  MOON PRIVILEGE  Koupit přípravek  |  TALENT  Koupit přípravek  |  ZATO 50 WG    | 
detail