Chemap Agro s.r.o.

Rez kukuřičná

Latinský název: Puccinia sorghi
Agromanualshop.cz- Figaro - glyfosát za výhodnou cenu

Hostitelské rostliny

Kukuřice

Popis

Aecidiospory jsou kulatého nebo elipsovitého tvaru, pokryté drobnými bradavičkami. Uredospory jsou jednobuněčné, elipsovité, vejcovité nebo kulaté s jemnou žlutohnědou blankou. Teleutospory jsou dvoubuněčné, elipsovité nebo podlouhlé, na vrcholu zaoblené nebo zúžené, v místě přepážky jsou mírně zúžené. Buněčná blána je tmavohnědé skvrny, na povrchu je hladká a na vrcholu mírně zhrublá. Stopka je bezbarvá, dlouhá a silná.

Škodlivost: Symptomy můžeme pozorovat na listech, stéblech a na listových pochvách. Nejdřív se na listech objevují nezřetelné světležluté skvrny, na kterých se tvoří rezavohnědé kupky uredospor. Uredie se tvoří na obou stranách listů, jsou pokryté jemnou blánou a po jejím prasknutí práší. Před dozráváním kukuřice se na listech a na listových pochvách rostlin tvoří hnědočerné, prodloužené, vypouklé kupky teleutospor. Rez kukuřičná se vyskytuje hlavně v jižních oblastech. Výskyt choroby podporují husté porosty kukuřice pěstované na siláž, kde se rez objevuje zpravidla na konci vegetace.

Význam: Škodlivost rzi se projevuje především usycháním napadených listů, v důsledku toho zrno špatně dozrává a zůstává menší. Biologie Hostitelské rostliny: Kukuřice, šťavely. Vývojový cyklus: Je to dovjbytná rez, mezihostitelskými rostlinami jsou různé druhy šťavelů kromě kysličky obyčejné (Oxalis acetosella), kterou nenapadá. V chladnějších oblastech přezimuje patogen teleutosporami. Teleutospory po přezimování vyklíčí v basidium, na kterém se vytvoří basidiospory. Basidiospory infikují mezihostitelské rostliny (šťavely), na kterých se vytvoří aecídie s aecídiospórami. Aecidiospory můžou být zdrojem infekce pro napadení kukuřice.

Ekologie: V teplejších oblastech Evropy (pravděpodobně i na jižním Slovensku a v Maďarsku) přezimuje rez uredosporovým stadiem na napadených rostlinných zbytcích. Aecidiové stádium nebylo zatím v našich podmínkách zjištěno a nemá podstatný vliv rozšíření této rzi. Ochrana Nepřímá: Ochranná opatření spočívají hlavně v pěstování odolných odrůd kukuřice a likvidování napadené zbytků rostlin.

Poznámky

zdroj: www.jikl.cz

Fungicidy

PROSARO 250 EC    |  QUILT XCEL    |  RETENGO    |  RETENGO PLUS    | 
Agro Aliance
Syngenta Czech s.r.o.
AgromanaualShop.cz Roundup

Kalendář akcí

Prohlédnout vše

Upozornění

Veškeré údaje uvedené na webu www.agromanual.cz jsou pouze informativní, při použití přípravků se řiďte etiketou přípravku.

Anketa

Jak se Vám líbí nové názvosloví chorob a používáte je?
15%
5%
3%
23%
5%
50%
detail