Chemap Agro s.r.o.

Sněť zakrslá

Latinský název: Tilletia controversa (Kühn.)
Slovenský název: sneť zakrpatená
Německý název: Zwergsteinbrand
Anglický název: Dwarf bunt
Agromanualshop.cz- Figaro - glyfosát za výhodnou cenu

Hostitelské rostliny

Obilniny

Popis

Stébla zakrslá o více než polovinu, přičemž v rámci jedné rostliny se mohou vyskytovat napadené i nenapadené klasy. Podobně jako rostliny i klasy jsou výrazně zkráceny. Místo obilek se tvoří drobné tvrdé hálky plné chlamydospor. Napadené rostliny nadměrně odnožují, zřetelné je zkrácení stébla o 30 až 80 % délky zdravých rostlin, klas je jakoby rozčepýřený a deformovaný.

Životní cyklus

K infekci rostlin dochází z půdy z chlamydospor při mělkém setí zrna. Spory přežívají v půdě až 10 let a potřebují ke klíčení světlo a teploty 1–5 °C po několik týdnů (zpomalení růstu pšenice). Infekce probíhá obvykle pozdě na podzim prorůstáním houby do koleoptile. Pšenice je citlivá k napadení zvláště počátkem odnožování.

K šíření choroby dochází sporami na zrnech, na slámě, chlévským hnojem, sklízecími mlátičkami a také větrem. Rozvoj choroby je podporován dlouhou sněhovou pokrývkou.

Nepřímá ochrana

Z hlediska agrotechniky je nutná optimální hloubka setí a střídání plodin v osevním sledu. Z hlediska fytosanitárních opatření je třeba zabránit kontaminaci sklizňové techniky sporami houby a zabránit pohybu obilovin napadených snětí v rámci obchodních vz

Chemická ochrana

Účinnou ochranou je použití speciálních mořidel s účinnými látkami difenoconazole, fuberidazole a další.

Fungicidy

CELEST EXTRA FORMULA M    |  CELEST TRIO FORMULA M    |  DIFEND    |  DIFEND EXTRA    |  DIVIDEND 030 FS    |  VIBRANCE GOLD    | 
Agro Aliance
Syngenta Czech s.r.o.
AG NOVACHEM s.r.o.
Saaten Union CZ
AgromanaualShop.cz Roundup

Kalendář akcí

Prohlédnout vše

Upozornění

Veškeré údaje uvedené na webu www.agromanual.cz jsou pouze informativní, při použití přípravků se řiďte etiketou přípravku.

Anketa

Jak se Vám líbí nové názvosloví chorob a používáte je?
14%
6%
2%
23%
4%
51%
detail