Chemap Agro s.r.o.

Virus žluté zakrslosti ječmene

Latinský název: Barley yellow dwarf virus
Slovenský název: Žltá zakrpatenosť jačmeňa
Německý název: Gelb mosaic der Gerste
Anglický název: Barley yellow dwarf virus
Agromanualshop.cz- Figaro - glyfosát za výhodnou cenu

Hostitelské rostliny

Okurky

Popis

Prvotním příznakem jsou intenzivně žluté proužky na mladých listech. Žloutnutí velmi rychle postupuje. Dalším znakem napadeni je zpomalení růstu a zakrnění celé rostliny.

Životní cyklus

Virus se v napadených hostitelských rostlinách vyskytuje v parenchymatických buňkách floému a v sítkovicích. Mšice získávají virus při sání napadených rostlin. Nejefektivnější vektor viru žluté zakrslosti ječmene je mšice střemchová. Hlavním obdobím přeletu vironosných mšic do citlivých porostů ozimých obilnin je na přelomu září a října. Tehdy dochází k primární infekci.

Pro přezimování mšic anholocyklických kmenů, které mohou nejvíce ohrozit jarní obilniny je důležitá mírná zima bez mrazových dnů a častého střídání mrazu a tání. Viruliferní mšice anholocyklických kmenů mohou ohrozit jarní obilniny už v březnu a dubnu v závislosti na počasí.

Holocyklické kmeny mohou působit v jařinách pozdnější primární infekci, obvykle koncem května a června poté co navštívili infikované hostitelské rostliny.

Chemická ochrana

Použití insekticidní ochrany při výskytu přenašečů.
Agro Aliance
Syngenta Czech s.r.o.
AgromanaualShop.cz Roundup

Kalendář akcí

Prohlédnout vše

Upozornění

Veškeré údaje uvedené na webu www.agromanual.cz jsou pouze informativní, při použití přípravků se řiďte etiketou přípravku.

Anketa

Jak se Vám líbí nové názvosloví chorob a používáte je?
16%
5%
3%
21%
5%
50%
detail