BASF
BASF
BASF

Chemap Agro s.r.o.

Bršlice kozí noha

Latinský název: Aegopodium podagraria L.
Slovenský název: Kozonoha hostcova
Německý název: Zaun-Giersch
Anglický název: bishop's goutweed
Bayer kód: AEGPO
Proseeds

Čeleď

Miříkovité - Apiaceae

Klasifikace plevelu

Vytrvalý hluboko kořenící plevel vytvářející oddénky.

Výskyt

Nebezpečný plevel.

Na polích je méně častá. Je nejúpornějším a nejnebezpečnějším plevelem v zahradách, sadech, parcích a okrasných trávnících.

Popis rostliny

Vytrvalý, výběžkatý, hlouběji kořenící plevelný druh. Na stanovišti velmi úporně setrvává bohatě větvenými vodorovnými i svislými oddenky a kořeny, rozloženými převážně v ornici, zasahujícími však i hlouběji do podorničních vrstev. Na stanovišti vytváří rozsáhlá ohniska zaplevelení. Časně na jaře vyrůstají z oddenků nejdříve listové růžice a z nich později přímé, duté, článkované, hranatě rýhované, až 100 cm vysoké květní lodyhy. V přízemní růžici jsou listy dlouze řapíkaté, nedělené nebo trojklanné. Střídavé lodyžní listy jsou v dolní a střední části pochvatě řapíkaté, až dvakrát trojčetné. Jednotlivé řapíčkaté lístky jsou rovněž trojčetné, dvou až trojlaločnaté, na obvodě pilovitě zubaté. Horní lodyžní listy jsou pochvatě přisedlé, méně dělené, nejhořejší listy jsou nedělené.

Květenstvím jsou složené okolíky, obal a obalíčky chybějí. Květy jsou buď oboupohlavné, nebo samčí. Koruny bílé.

Popis plodu

Plody jsou dvojnažky, rozpadající se na dvě protáhlé, dole zúžené, nahoře zašpičatělé, na příčném řezu hranatě okrouhlé, s pěti podélnými žebry, matné, hnědé až černohnědé, 3–4 mm dlouhé nažky. Plody jsou podobné kmínu, avšak bez vůně.

Doba květu

V.–X.

Reprodukční šíření

Rozmnožuje se generativním i vegetativním způsobem. Na neobdělávaných půdách se rozmnožuje velmi intenzivně nažkami, vypadávajícími přímo na stanovišti.

Rozšiřují se vodou, větrem, osivem, nářadím, půdou, kompostem i chlévským hnojem. Čerstvé nažky jsou neklíčivé, avšak přezimováním v půdě se klíčivost zvyšuje. Na obdělávaných půdách převládá velice intenzivní rozmnožování vegetativní, částmi žlutavě bílých až hnědých (starších) oddenků, jež raší až z podorničních vrstev.
detail