BASF
BASF
BASF

Chemap Agro s.r.o.

Durman obecný

Latinský název: Datura stramonium L.
Slovenský název: Durman obyčajný
Německý název: Gemeiner Stechapfel
Anglický název: Thorn apple, Jimsonweed
Bayer kód: DATST
Proseeds

Čeleď

Lilkovité - Solanaceae

Klasifikace plevelu

Jednoletý pozdně jarní plevel.

Výskyt

Nebezpečný plevel.

Plevelná rostlina v okopaninách i v obilninách.

Popis klíční rostliny

Klíční listy jsou kopinaté, lysé, na konci špičaté. Čepele 30–35 mm dlouhé s vyniklou střední žilkou, naspodu stažené v plochý řapík.

Popis rostliny

Mohutná, rozkladitá, jednoletá bylina s vřetenovitým kořenem. Listy jsou velké, dlouze řapíkaté, v obrysu vejčité, na spodu klínovité, hrubě laločnatě zubaté, na konci zašpičatělé, 20 cm dlouhé a 15 cm široké, tmavě zelené.

Květy jednotlivé v rozsochách větví nebo konečné, krátce stopkaté. Kalich je vejčitě trubkovitý, 5-ti hranný až 45 mm dlouhý. Koruna 5–8 cm dlouhá, nálevkovitá, bílé barvy, v poupěti je zřasená, s 5-ti ostře špičatými cípy.

Popis plodu

Plodem je silně ostnitá, oválně vejčitá, až 5 cm dlouhá mnohosemenná tobolka (některé odrůdy mají plody bez ostnů), pukající čtyřmi chlopněmi.

Semena ledvinovitá, tmavohnědá až černá, s výrazně světlou jizvou, dolíčkovaná, matná až 3,5 mm velká.

Doba květu

VI.–X.

Reprodukční šíření

Na ornou půdu a zahrady jsou semena zanášena hlavně kompostem, balíčkovanou sadbou, osivem. Nebezpečným zdrojem zaplevelení jsou dozrálé rostliny se snadno se rozevírajícími tobolkami. Po uzrání jsou semena krátce dormantní. Vzchází později na jaře při vyšších teplotách půdy z hloubky okolo 5 cm.
Durmán obecný ve fázi 6. pravých listů

Durmán obecný ve fázi 6. pravých listů

detail