Chemap Agro s.r.o.

Hlaváček letní

Latinský název: Adonis aestivalis L.
Slovenský název: Hlaváčik letný
Německý název: Sommer-Adonisröschen
Anglický název: Summer phaseant`s-eye
Bayer kód: ADOAE
Agromanualshop.cz- Figaro - glyfosát za výhodnou cenu

Čeleď

Pryskyřníkovité - Ranunculaceae

Klasifikace plevelu

Jednoletý ozimý plevel.

Výskyt

Méně významný plevel.

Vyskytuje se hlavně v teplejších oblastech státu. Nejčastěji je rozšířen v ozimých obilninách, někdy také v jařinách, prořídlých jetelovinách a okopaninách.

Popis klíční rostliny

Děložní listy podlouhle kopinaté, zašpičatělé, naspodu klínovitě zúžené, poloobjímavou klínovitou bází přisedlé, dlouhé 15–30 mm, 3–5 mm široké, světle zelené, naspodu řídce chlupaté.

Popis rostliny

V půdě vytváří jednoduchý kůlový kořen. Přímá, až přes 90 cm vysoká lodyha, v horní části větvená. Horní listy jsou přisedlé, dolní krátce řapíkaté, obojí 3–4× zpeřené v čárkovité úkrojky, které bývají zpravidla na špičce trojzubé.

Pravidelné oboupohlavné květy jsou buď jednotlivé, nebo jsou sestaveny v chudá květenství. Vejčitě kopinaté korunní lístky, až 20 mm dlouhé, jsou ohnivě červené (zřídka citronově žluté), naspodu často s tmavou skvrnou. Lysý pětičetný kalich je přitisklý ke koruně a jeho světle zelené, široce vejčité lístky dosahují poloviční délky lístků korunních. Lodyha a listy jsou lysé, lesklé, řapíky listů jsou řídce chlupaté

Popis plodu

Po odkvětu zůstává na rostlině vejčitě válcovité souplodí, které se po dozrání rozpadá na jednotlivé šedožluté až šedohnědé plody - tvrdé nažky, různého tvaru, v dolní části zaoblené - hranatě hruškovité. Na zúženém konci vybíhají v zoban. Na povrchu jsou matné, drsné, s nepravidelnou žilnatinou. Na jedné rostlině dozrává až několik set nažek, jež v půdě podržují klíčivost i několik roků

Doba květu

V.–VII.
Agro Aliance
Syngenta Czech s.r.o.
AgromanaualShop.cz Roundup

Kalendář akcí

Prohlédnout vše

Upozornění

Veškeré údaje uvedené na webu www.agromanual.cz jsou pouze informativní, při použití přípravků se řiďte etiketou přípravku.

Anketa

Jak se Vám líbí nové názvosloví chorob a používáte je?
16%
5%
3%
22%
4%
49%
detail