Chemap Agro s.r.o.

Hluchavka objímavá

Latinský název: Lamium amplexicaule L.
Slovenský název: Hluchavky
Německý název: Taubnessel
Anglický název: Dead-nettle
Bayer kód: LAM--
Agromanualshop.cz- Figaro - glyfosát za výhodnou cenu

Čeleď

Hluchavkovité - Lamiaceae

Klasifikace plevelu

Jednoletý ozimý plevel.

Výskyt

V porovnání s hluchavkou nachovou se vyskytuje spíše na sušších stanovištích, zvláště však na živinami bohatých půdách. Roste na polích, úhorech, loukách a pastvinách, v zahradách, vinicích, na rumištích i podél cest. Je častým plevelem v obilninách, okopaninách, víceletých pícninách i v zelenině. Nevyskytuje se hromadně jako hluchavka nachová, neboť nesnáší zapojené porosty. Více se uplatňuje v širokořádkových kulturách.

Popis rostliny

Kořen krátký, větvený.

Lodyha vystoupavá až přímá, (5 -) 10 – 20 (- 30) cm vysoká, od báze často větvená, čtyřhranná, řídce až hustě pýřitá.

Listy jsou vstřícné, dole dlouze řapíkaté, horní přisedlé, poloobjímavé; čepele jsou srdčitě okrouhlé až ledvinovité, hrubě vroubkované, tupé.

Drobné květy jsou souměrné, oboupohlavné a tvoří husté lichopřesleny; koruny mají rovnou tenkou trubku, jsou růžové až masově červené, často vůbec nerozkvétají.

Plodem jsou asi 3 mm dlouhé, podlouhle vejčité, dole zúžené, bradavčité tvrdky s vyklenutou přední stěnou, břišní je střechovitá; barva tvrdek je šedohnědá s bělavými skvrnami.

Reprodukční šíření

Rozmnožuje se pouze generativně. Rostliny kvetou od jara do pozdního podzimu a snadno i přezimují. Jedna rostlina dokáže vyprodukovat asi 200 tvrdek. Dlouze dormantní tvrdky dozrávají během celého roku a mají dlouhou životnost v půdě. Na podzim vzešlé rostliny dobře přezimují. Nižší teploty nejsou překážkou v růstu, který pokračuje i v zimních měsících. V nepříznivých podmínkách (špatné počasí, chlad) se květy neotvírají a opylují se vlastním pylem. Semena vypadávají na stanovišti a obohacují tak půdní zásobu.

Šíření semen je možné i komposty, zahradními substráty, méně často pak osivem. Semena jsou rozšiřována mravenci, kteří požírají masíčka na semenech.
Agro Aliance
Syngenta Czech s.r.o.
AG NOVACHEM s.r.o.
Insekticid Huter SPU

Kalendář akcí

Prohlédnout vše

Upozornění

Veškeré údaje uvedené na webu www.agromanual.cz jsou pouze informativní, při použití přípravků se řiďte etiketou přípravku.

Anketa

Jak se Vám líbí nové názvosloví chorob a používáte je?
14%
6%
2%
23%
4%
51%
detail