Chemap Agro s.r.o.

Jetel luční

Latinský název: Trifolium pratense L.
Slovenský název: Ďatelina lúčna
Německý název: Rot-Klee, Wiesen-Klee
Anglický název: Mammoth Red Clover
Bayer kód: TRFPR
Agromanualshop.cz- Figaro - glyfosát za výhodnou cenu

Čeleď

Bobovité - Fabaceae

Klasifikace plevelu

Vytrvalá bylina

Výskyt

Pěstován jako pícnina, samostatně, nebo ve směskách s travami.

Popis rostliny

Bylina vytvářející silný kulový kořen, který rychle zeslabuje a proniká hluboko do půdy. Lodyhy obvykle četné, přímé, vystoupavé až poléhavé, jednoduché nebo málo větvené, vysoké 10–100 cm, částečně hranaté a mírně chlupaté, často načervenalé.

Rostlina vytváří mohutnou přízemní růžici listů. Listy jsou trojčetné, dolní dlouze řapíkaté a horní krátce řapíkaté až přisedlé, jsou vejčité až široce eliptičné, s příčnou půlměsíčitou bělavou skvrnou.

Květy jsou drobné masově červené nebo řidčeji vybledlé až bílé. Kvítky skladají v počtu 30 až 60 hlávkovitá květenství měřící v průměru 2–3 cm, jsou kulatá nebo vejčitá, polozakrytá velikými palisty podpůrných listů. Na jedné lodyze bývají 1–3 květenství, rozmístěná tak, že postranní vyrůstají v paždí listů a hořejší je zdánlivě vrcholové. Pětičetné kvítky jsou přisedlé, bez listenců, 13–18 mm dlouhé, přímé, složené z 10žilného kalichu, který je vně krátce chlupatý a má dolní zub delší, zbarvený bělozeleně nebo načervenale. Motýlokvětá koruna je k dolejšku srostlá, její horní plátek (pavéza) je delší než oba postraní plátky (křídla) a dva spodní jsou srostlé v člunek. Pestík se mění na lusk.

Květenství je kulaté až vejčité - strbouly, částečně zakryté podpůrnými listy.

Plod je jednosemenný lusk. Semena jsou drobná, srdcovitá až kulatá, uzavřena v kalichu.

Doba květu

V.–-X.
Agro Aliance
Syngenta Czech s.r.o.
AG NOVACHEM s.r.o.
Saaten Union CZ
AgromanaualShop.cz Roundup

Kalendář akcí

Prohlédnout vše

Upozornění

Veškeré údaje uvedené na webu www.agromanual.cz jsou pouze informativní, při použití přípravků se řiďte etiketou přípravku.

Anketa

Jak se Vám líbí nové názvosloví chorob a používáte je?
14%
6%
2%
23%
4%
51%
detail