Chemap Agro s.r.o.

Knotovka noční

Latinský název: Silene noctiflora (L.)
Německý název: Acker-Lichtnelke
Anglický název: Night-flowering catchfly
Bayer kód: MELNO

Čeleď

Silenkovité - Silenaceae

Klasifikace plevelu

Jednoletý časně jarní, za mírné zimy přezimující druh.

Výskyt

Vyskytuje se zejména v teplejších oblastech na polích, úhorech, rumištích, vinicích. Semena klíčí hromadně zvláště na jaře, takže zapleveluje zpravidla časně vysévané jařiny.

Popis rostliny

Světle šedozelená bylina. Lodyha až přes 40 cm vysoká, chudě větvená se vstřícnými, drsně chlupatými bezpalistými listy, dole drsně, nahoře žlaznatě chlupatá.

Pravidelné pětičetné oboupohlavné krátce stopkaté květy se objevují od července do pozdního podzimu. Mají špinavě až růžově bílé, hluboce dvouklané korunní lístky a válcovitý žlaznatý kalich s pěti šídlovitými, chlupatými zuby a 10 až 12 zelenými žebry. Na pakorunce jsou patrné 4 drobné zoubky. Pestík má pouze 3 čnělky. Květy jsou vonné, ve dne zpravidla zavřené, v noci se otevírají.

Plod je vejčitá tobolka, zcela uzavřená delším kalichem. V době zralosti se otevírá 6 nazpět zahnutými zuby. Semena jsou drobná, asi 1,3 mm dlouhá, široce ledvinovitého tvaru, na povrchu drsná a bradavčitá. Nedozrálá semena jsou zbarvena hnědě, zralá semena jsou šedá až šedomodrá. Na jedné rostlině dozrává až několik set semen, jež klíčí z mělké půdy po celou vegetační dobu, nejvíce však časně na jaře po promrznutí.
detail