Chemap Agro s.r.o.

Mrkev obecná

Latinský název: Daucus carota L.
Slovenský název: Mrkva obyčajná
Německý název: Wilde Möhre
Anglický název: Carrot wild
Bayer kód: DAUCA
Agromanualshop.cz- Figaro - glyfosát za výhodnou cenu

Čeleď

Miříkovité - Apiaceae

Klasifikace plevelu

Dvouletá (zřídka jednoletá nebo víceletá) bylina s převážně generativním rozmnožováním.

Výskyt

Výrazně světlomilný typ. Škodí hlavně v travních porostech, především tam, kde není dostatečná konkurence travních druhů, či ve víceletých polních pícninách. V jednoletých plodinách se neuplatňuje, nesnáší orbu. Jedná se o významný plevel v travních porostech, zhoršuje kvalitu píce a sušení. Kromě zde popisované plevelné subspecie carota u nás roste ještě subsp. sativus, která se hojně pěstuje v polních nebo zahradních kulturách jako kořenová zelenina

Popis rostliny

Charakteristicky páchnoucí rostlina. V půdě vytváří tence vřetenovitý, větvený, bílý nebo žlutobílý kořen.

Lodyha přímá, rýhovaná, (5 -) 20 - 70 ( - 150) cm vysoká, štětinatě chlupatá, někdy nahoře větvená, vyrůstá druhým rokem z přízemní růžice, jejíž listy spolu s dolními lodyžními listy jsou žlábkovitě řapíkaté, čepel je v obrysu trojúhelníkovitá až vejčitá, 2 – 3x lichozpeřená, lístky posledního řádu eliptické, do široce čárkovitých, špičatých úkrojků peřenosečné. Horní listy jsou menší, méně dělené a přisedlé malými pochvami.

Složené okolíky s velkými obaly (3sečné až peřenosečné listeny) a celistvými, zřídka 3sečnými obalíčky, jsou za květu ploché, za plodu však nálevkovitě až kulovitě stažené a uvnitř uzavírají plody.

Květy jsou zpravidla oboupohlavné (jen zřídka v postranních okolících pouze samčí), většinou bílé, prostřední květ okolíku bývá zbarven tmavofialově. Plodem jsou ostnité dvojnažky, které se rozpadají na 2 samostatné nažky, 2 - 3 mm dlouhé, šedožluté až šedohnědé, ostnité.

Reprodukční šíření

Rozmnožuje se zpravidla generativně nažkami. Kvetení probíhá od června do srpna a jednotlivě až do podzimu. Jedna rostlina vytváří průměrně asi 6 000 semen. Po uzrání jsou nažky málo klíčivé a teprve v následujícím jaru po přezimování v půdě se klíčivost zvyšuje. Klíčí nejlépe v hloubce 1 – 2 cm. Vegetativně se nerozmnožuje, neboť pupeny jsou pouze na hlavě kořene.

Šíří se do nejbližšího okolí vypadáváním semen, možné je i endozoochorní šíření, dále též osivem, nářadím, komposty, půdou, neočištěnými pytli (nažky jsou zachycené na tkanivu).
Agro Aliance
Syngenta Czech s.r.o.
AG NOVACHEM s.r.o.
Insekticid Huter SPU

Kalendář akcí

Prohlédnout vše

Upozornění

Veškeré údaje uvedené na webu www.agromanual.cz jsou pouze informativní, při použití přípravků se řiďte etiketou přípravku.

Anketa

Jak se Vám líbí nové názvosloví chorob a používáte je?
14%
6%
2%
23%
4%
51%
detail