Chemap Agro s.r.o.

Pěťour maloúborný

Latinský název: Galinsoga parviflora CAV.
Slovenský název: Pätúr drobnokvetý, Žltnica maloúborová
Německý název: Kleinblütiges Franzosenkraut
Anglický název: Gallant soldier, Galinsoga, smallflower
Bayer kód: GASPA
Agronutrition

Čeleď

Hvězdnicovité - Asteraceae

Klasifikace plevelu

Jednoletý pozdně jarní plevelný druh.

Výskyt

Roste na polích, zahradách, rumištích, cestách aj. Vyskytuje se zejména na dobře hnojených a zavlažovaných půdách. Na orné půdě je rozšířen především v zelinářských oblastech v okopaninách a zelenině – zde je jedním z nejúpornějších plevelů. Je velmi odolným druhem a snáší i extrémní podmínky (cesty, zdi, dlažba aj.).

Popis rostliny

Jednoletý, světle zelený plevelný druh s bohatým kořenovým systémem. Lodyha je přímá, větvená, 20 – 80 cm vysoká, dole lysá.

Listy jsou vstřícné, dolní listy jsou řapíkaté, řapíky tenké, kratší než čepel, která je vejčitá, na bázi klínovitá až zaokrouhlená, mělce pilovitá, špičatá; horní listy jsou přisedlé, kopinatě vejčité.

Květenstvím jsou chudé koncové vidlany, nesoucí drobné květní úbory, 3 – 5 mm v průměru, stopky úborů kratičce přímo odstále chlupaté, chlupy kratší než 0,5 mm, žlázky řídké, krátké, odstálé. Zákrov je jedno až dvouřadý z vejčitých opadavých listenů. Úbor má 4 - 5 okrajových jazykovitých kvítků, jež jsou souměrné, jednopohlavné samičí, paprskovité, s bílou, krátkou, trojzubou, jazykovitou korunou. Terčovité kvítky jsou trubkovité, pravidelné, oboupohlavné, se žlutými, pěticípými korunami.

Drobné, 1 – 1,5 mm dlouhé, ochmýřené nažky mají matný, černý, podélně brázděný povrch, s roztroušenými, krátkými, žlutavými chloupky. Krátký chmýr je lesklý a bělavý. Nažky z oboupohlavných terčovitých květů jsou v průřezu okrouhlé až čtvercovité, s vějířovitě rozloženým chmýrem, asi zdéli nažky. Obvodové jazykovité květy mají nažky klínovité, na průřezu kosočtverečné, pouze s několika krátkými chlupy chmýru.

Reprodukční šíření

Rozmnožuje se generativně. Kvetení probíhá od května do prvních podzimních mrazů. Jedna rostlina vyprodukuje 5 000 – 30 000 nažek, které mohou klíčit již krátce po uzrání, nejlépe na povrchu nebo velmi mělce v půdě. Vzchází za příznivé teploty a vlhkosti půdy později na jaře a etapovitě po celou vegetaci. Největšího rozvoje dosahuje v druhé polovině léta. Rostliny mají velice rychlý vývoj a vytvářejí za rok i několik generací.

V ulehlé půdě vydrží nažky životné několik let. Na pole a zahrady se šíří různým způsobem, zvlaště pak větrem, vodou, nářadím, zvířaty, komposty, hnojem, balíčkovanou sadbou, zahradní zeminou, osivem apod.
Kvetoucí rostlina

Kvetoucí rostlina

AG NOVACHEM s.r.o.
Bayer CropScience
Agro Aliance
Xarvio
Syngenta Czech s.r.o.
Sumi Agro s.r.o.
www.listova-hnojiva.com

Kalendář akcí

Prohlédnout vše

Upozornění

Veškeré údaje uvedené na webu www.agromanual.cz jsou pouze informativní, při použití přípravků se řiďte etiketou přípravku.

detail