- larvy kovaříkovitých
Latinský název: | Elateridae, rod Agriotes (Eschsch.), Athous (Eschsch.), Hemicrepidius (Germar), Melanotus (Eschsch.), Selatosomus (Stephens) |
---|---|
Slovenský název: | Drôtovce |
Anglický název: | Wireworm |
Zařazení
Řád: Brouci - Coleoptera
Čeleď: Kovaříkovití - Elateridae
Hostitelské rostliny
Škodlivost
Klíčící rostliny často hynou před vzejitím. V půdě, v blízkosti poškozených rostlin se nacházejí drátovci.
Hospodářský význam
Popis
Brouci jsou štíhlí, 6-10 mm dlouzí, hnědočerní až černí. Při položení na hřbet se vymršťují.
Životní cyklus
Ekologie
Nepřímá ochrana
Na pozemcích napadených drátovci vysévat plodiny k napadení odolné, např. luskoviny, řepku olejnou, hořčici, pohanku aj. Intenzivní obdělávání půdy. Bezprostředně po sklizni uskutečnit podmítku, později hlubokou orbu. Hnojení dusíkatým vápnem. Pozemky zbavit výdrolu obilnin a pýru.
Chemická ochrana
Půdní dezinsekce jen na pozemcích, kde byl půdními výkopky zjištěn výskyt 20 a více drátovců na 1 m2.
Půdní výkopky se uskutečňují na podzim, při teplotě 9,0 °C v hloubce 10 cm. Na jaře se doplní jarními výkopky, nejpozději 3-4 týdny před zahájením posledního úkonu předseťové přípravy půdy. Půdní sondy o rozměrech 50x50x40 cm se rozmisťují po pozemku šachovnicovitě. Na ploše do 5 hektarů se uskuteční 8 sond, nad 5 ha nejméně 12 sond.
Místo půdních výkopků je k zjištění počtu drátovců v půdě možno použít i metodu návnad. Na sledovaném pozemku se odplevelí plošky po 1 m2 tak, že se plevele vytrhají i s kořeny. Na těchto ploškách se do vrcholu trojúhelníka 60x60x60 cm zahrabe vždy hrst naklíčené pšenice (klíčky 0,5 až 1 cm dlouhé) do hloubky 10 cm. Je možno použít i směs pšenice a kukuřice. Nad každou návnadu se položí černá plastická, případně i průsvitná fólie o rozměrech 30x30 cm. Fólií je možno pokrýt celou plochu 1 m2. Návnady se kontrolují po čtyřech až pěti dnech. Zjištěný počet drátovců v trojúhelníku odpovídá počtu drátovců na 1 m2.
Insekticidy
Dospělec
Kukla
drátovci - larvy (foto Jaroslav Rod)