Chemap Agro s.r.o.

Můra kapustová

Latinský název: Mamestra oleracea (L.)
Slovenský název: Mora kelová
Německý název: Erbseneule
Anglický název: Bright pea moth, Bright-line brown-eyes moth
Agromanualshop.cz- Figaro - glyfosát za výhodnou cenu

Zařazení

Třída: Hmyz - Insecta
Řád: Motýli - Lepidoptera
Čeleď: Můrovití - Noctuidae

Hostitelské rostliny

Druhy brukvovitých.

Škodlivost

V listech vykousané otvory, později listy ožrané tak, že z nich zůstanou jen silnější žebra. Uvnitř hlávek zelí, kapusty i růžic květáku vyžrané chodby s trusem a se zahnívajícími zbytky. Vyskytuje se pravidelně. Znehodnocuje zeleninu žírem a výkaly.

Hospodářský význam

Vyskytuje se pravidelně. Znehodnocuje zeleninu žírem a výkaly.

Popis

Motýli jsou šedohnědí.

Vajíčka jsou polokulovitá, jasně zelená, kladená ve skupinách.

Životní cyklus

Motýli 1. generace létají koncem května a v červnu, 2. generace koncem srpna a v září. Jsou aktivní večer a v noci. Na spodní stranu nejstarších listů kladou skupiny vajíček po 10 až 200 kusech. Housenky žijí zpočátku ve skupinách, později se rozlézají. Přes den se zdržují v horní vrstvě půdy nebo pod zbytky rostlin. V noci vylézají k žíru. Zpočátku vykusují vnější listy. Po dosažení délky 1 cm se začínají zavrtávat do růžic květáku a do hlávek. Kuklí se v půdě. Kukly přezimují.

Délka vývoje silně závisí na počasí. Optimální je teplota mezi 18 až 22 °C. Nízké teploty, kolem 10 °C a nižší, i vysoké teploty, nad 30 °C, jsou pro můry nepříznivé.

Ekologie

Délka období kladení vajíček a jejich vývoje závisí na počasí. Optimální je teplota mezi 18 až 22°C. Nízké teploty (kolem 10°C a nižší) i vysoké teploty (nad 30°C) jsou pro můry nepříznivé. Mezi přirozené nepřátele můr patří vosičky rodu Trichogramma, kuklice, lumci, lumčíci a především viry způsobující polyedrii.

Insekticidy

STEWARD  Koupit přípravek  |  TRICHOPLUS    | 
Agro Aliance
Syngenta Czech s.r.o.
AgromanaualShop.cz Roundup

Kalendář akcí

Prohlédnout vše

Upozornění

Veškeré údaje uvedené na webu www.agromanual.cz jsou pouze informativní, při použití přípravků se řiďte etiketou přípravku.

Anketa

Jak se Vám líbí nové názvosloví chorob a používáte je?
15%
5%
3%
23%
5%
50%
detail