Chemap Agro s.r.o.

Obaleč meruňkový

Latinský název: Enarmonia formosana (Scopoli), syn. E. woeberiana, Cydia woeberiana, Laspeyresia woeberiana
Slovenský název: Obaľovač kôrový
Německý název: Rindenwickler, Obstbaumrindenwickler, Gumiwickler
Anglický název: Cherry bark tortrix
Agromanualshop.cz- Figaro - glyfosát za výhodnou cenu

Zařazení

Třída: Hmyz - Insecta
Řád: Motýli - Lepidoptera
Čeleď: Obalečovití - Tortricidae

Hostitelské rostliny

Především starší třešně, višně, slivoně, meruňky a jabloně i hrušně

Škodlivost

Na kůře především starších stromů jsou od úrovně půdy do výšky asi 50 cm zřetelné kompaktní oranžové kupičky trusu a pilin. V místech napadení se objevuje klejotok.

Hospodářský význam

Housenky vyhlodávají na rozhraní lýka a dřeva rozlehlé systémy chodeb. Protože samičky kladou především do míst již dříve tímto obalečem napadených a poškozených, napadení se stále rozšiřuje. Dlouhodobější poškození způsobuje odumírání větví a celých stromů.

Popis

Uvnitř chodbiček až 11 mm dlouhé, hnědavé, nazelenalé, případně narůžovělé housenky se světle hnědou hlavou a světle šedohnědým hřbetním a análním štítkem.

Motýli jsou pestře zbarvení a mají rozpětí křídel asi 15 mm. Základní zbarvení je tmavohnědé se zlatožlutými a oranžovými kresbami.

Životní cyklus

Obaleč meruňkový má ve střední Evropě dvě generace. Dorostlé housenky přezimují hlouběji ve dřevě napadeného stromu. Na jaře se housenky kuklí a motýli se líhnou koncem dubna a začátkem května. Samičky kladou vajíčka do štěrbin v kůře stromů, nejčastěji do již dříve napadených míst, případně do míst poškozených mrazem, na jabloních přednostně poblíž míst napadených nesytkou jabloňovou. Housenky se po vylíhnutí zažírají do kůry a prodělávají svůj vývoj uvnitř kmene. Zde se i kuklí. V červenci a srpnu se líhnou motýli druhé generace.

Ekologie

Významnými přirozenými nepřáteli jsou lumci, lumčíci a chalcidky.

Nepřímá ochrana

Ošetřovat místa napadení kůry stromů.

Chemická ochrana

Postřik organofosfáty týden po hlavní letové vlně 1. generace v květnu a opět proti 2. generaci týden po hlavní letové vlně koncem července a v srpnu.
Agro Aliance
Syngenta Czech s.r.o.
AgromanaualShop.cz Roundup

Kalendář akcí

Prohlédnout vše

Upozornění

Veškeré údaje uvedené na webu www.agromanual.cz jsou pouze informativní, při použití přípravků se řiďte etiketou přípravku.

Anketa

Jak se Vám líbí nové názvosloví chorob a používáte je?
15%
5%
3%
23%
5%
50%
detail