BASF
BASF
BASF

Chemap Agro s.r.o.

Vrtule ořechová

Latinský název: Rhagoletis completa
Proseeds

Zařazení

Třída: Hmyz - Insecta
Řád: Dvoukřídlí - Diptera
Čeleď: Vrtulovití - Tripetidae

Hostitelské rostliny

Ořešák

Škodlivost

V počátcích invaze je napadení ořechů nízké a může být zaměněno s chorobami, jejichž výskyt larvy vrtule podporují. Po namnožení může škodlivost dosáhnout až 90 %, ale nejčastěji se pohybuje mezi 50–70 %. Napadené ořechy předčasně opadávají nebo jsou zakrslé, pozdější napadení v srpnu působí většinou pouze poškození oplodí a tmavnutí skořápky. Napadení stromů je nerovnoměrné, na jedné lokalitě může být jeden strom poškozen z více než 50 %, ale na sousedních stromech se žádné napadené ořechy vyskytovat nemusí. Příčina tohoto jevu dosud není známa.

Popis

Dospělci vrtule ořechové mají nápadnou tmavou kresbu na křídlech, podobně jako jiné škodlivé druhy vrtulí. Délka těla je 4–7 mm, zbarvení žlutooranžové až světle hnědé, živí jedinci mají nápadné sytě zelené oči, které po usmrcení brzy hnědnou. Samice jsou obvykle větší než samci, od nichž se poznají podle konce zadečku, který je přeměněn na zploštělou kuželovitou pochvu (tzv. oviskapt), v níž je teleskopicky zasunuté kladélko, a světlejšími stehny (u samce mohou být stehna až černá).

Vrtule ořechová má jednu generaci v roce. V Evropě se dospělci vyskytují od druhé poloviny června do začátku října, nejvyšší početnost dosahují v polovině srpna. Přesné údaje o výskytu dospělců vrtulí na našem území nejsou dosud k dispozici, ale předpokládáme, že podobně jako v ostatních zemích Evropy bude nejvyšší početnost v červenci a srpnu.

Vrtule je oligofág vyvíjející se v oplodí ořešáků rodu Juglans. Samice klade snůšky vajíček těsně pod slupku plodu. Asi za týden se líhnou bíle až žlutě zbarvené beznohé, bezhlavé, válcovité larvy, které prochází třemi vývojovými stadii. Larvy posledního instaru vypadávají z plodů a zalézají mělce do země, kde se kuklí. Pupárium je cca 0,5 cm velké, hnědé a přezimuje do dalšího roku. Výjimečně může přeležet i 2 roky.

Životní cyklus

Monitoring výskytu dospělců se provádí v červenci a srpnu pomocí žlutých lepových desek natřených lepem nebo pozorováním výskytu dospělců na listech a plodech (osluněná část koruny). Žluté lepové desky rozvěšené ve velkém počtu na vnější, osluněné straně koruny a svinuté rohy k sobě nebo ve tvaru kříže slouží částečně k přímé ochraně - zahubí samice před vykladením vajíček. Účinnost desek se zvýší přidáním návnady - octanu amonného.

Insekticidy

MOSPILAN 20 SP  Koupit přípravek  | 
detail