Vize EU pro udržitelný a konkurenceschopný rozvoj zemědělství

15. 04. 2025 Ing. Veronika Venclová, Ph.D.; Agromanuál Legislativa Zobrazeno 222x

Evropská komise představila 19. února plán pro budoucnost zemědělství a potravinářství v Evropské unii, který se zaměřuje na udržitelný, odolný a konkurenceschopný agro-potravinářský sektor. Tento plán klade důraz na modernizaci zemědělství prostřednictvím inovací, digitalizace a zjednodušení legislativy. Hlavním cílem je podpora produkce kvalitních potravin při zachování ekologických standardů a ochrany přírodních zdrojů, zejména v oblasti rostlinné výroby.

Jedním z hlavních bodů strategie je omezení používání chemických pesticidů. Další zákazy pesticidů budou pečlivě zváženy a realizovány pouze v případě, že budou dostupné efektivní alternativy. Pro usnadnění přechodu na ekologičtější metody ochrany rostlin se zaměří na podporu biopesticidů a dalších přírodních řešení, která minimalizují negativní dopady na životní prostředí a lidské zdraví.

Důležitou součástí strategie je zavedení dobrovolného systému „on-farm sustainability compass“ (kompas udržitelnosti na farmě). Jedná se o nástroj, který pomáhá farmářům měřit a zlepšovat udržitelnost jejich hospodaření. Sleduje využití vody, energie a půdy, dopad na životní prostředí, ekonomickou stabilitu farmy i sociální podmínky. Farmáři díky němu zjistí, kde mohou snížit náklady, zlepšit efektivitu a chránit přírodu. Funguje jako dobrovolný systém – například digitální aplikace, která poskytne konkrétní doporučení. Cílem je podpořit ekologické a zároveň výnosné zemědělství. Tento nástroj pomůže najít rovnováhu mezi produktivitou a ochranou přírody.

Zásadním aspektem budoucnosti evropského zemědělství je také efektivní hospodaření s vodou. Komise proto připravuje Vodní odolnostní strategii, která bude řešit rostoucí problém nedostatku vody a podporovat udržitelnější zavlažovací metody. Vzhledem k častějším obdobím sucha a nepředvídatelným klimatickým změnám se jedná o důležitý krok ke zvýšení odolnosti zemědělství vůči extrémním výkyvům počasí. Strategie se zaměří na podporu technologií, které umožní lepší využití dešťové vody, recyklaci vody a precizní zavlažovací systémy.

Dalším cílem Komise je podpora mladých farmářů a zvýšení atraktivity sektoru. Pro udržitelnou rostlinnou produkci je nutné zajistit spravedlivé podmínky pro pěstitele, včetně férového odměňování a ochrany proti nekalým obchodním praktikám. Komise proto plánuje zavedení opatření proti nekalým obchodních praktikám, která zajistí, že zemědělci nebudou nuceni prodávat své produkty pod výrobními náklady.

V rámci obchodní politiky se EU zavazuje chránit zájmy svých zemědělců při vyjednávání mezinárodních dohod. Zásadním opatřením bude zvýšení kontrol dovážených produktů a sladění standardů pro dovážené produkty, aby splňovaly stejné normy jako výrobky z EU, což zabrání neférové konkurenci a zajistí, že ekologické požadavky nebudou znamenat konkurenční nevýhodu pro evropské pěstitele.

Strategie představuje komplexní plán pro budoucnost rostlinné i živočišné výroby v Evropě.

Související články

AKTUÁLNĚ - mimořádné opatření na omezení použití acetamipridu

10. 04. 2025 Ing. Petr Štěpánek, Ph.D.; Agromanuál Legislativa Zobrazeno 268x

Přehled nových registrací a minoritních použití v roce 2025

09. 03. 2025 Ing. Petr Štěpánek, Ph.D.; Agromanuál Legislativa Zobrazeno 481x

Aktualizace nitrátové směrnice a podmínky pro pěstitele

21. 02. 2025 Ing. Jana Wollnerová, Ph.D., Ing. Lada Kozlovská, Ing. Jan Klír, CSc. Legislativa Zobrazeno 1016x

Co je nového v postregistrační kontrole přípravků na ochranu rostlin

07. 01. 2025 Ing. Andrea Blažková; Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský Brno Legislativa Zobrazeno 951x

Přehled nových registrací a minoritních použití v roce 2024

09. 12. 2024 Ing. Petr Štěpánek, Ph.D.; Agromanuál Legislativa Zobrazeno 2393x

Další články v kategorii Legislativa

detail