4. konference Živá krajina se zaměří na kvalitu potravin
22. 11. 2024 Management Zobrazeno 208x
Ve čtvrtém ročníku konference Živá krajina, která proběhne 28. ledna 2025 v aule ČZU v Praze a online, se odborníci, zemědělci a zájemci o regenerativní praxi tentokrát zaměří na význam zdravé půdy a jejího mikrobiálního života na kvalitu a nutriční hodnotu potravin. Program nabídne nové poznatky o dopadu regenerativních postupů na krajinu, vodní cykly a udržitelné hospodaření. Událost se koná pod záštitou prezidenta České republiky Petra Pavla, ministra zemědělství Marka Výborného a ministra životního prostředí Petra Hladíka. Pořadatelem je Carboneg za podpory evropského programu EIT Food the Regenerative Agriculture Revolution a dalších partnerů.
Konference Živá krajina i letos přivítá inspirativní osobnosti ze světa regenerativního zemědělství. Mezi hlavními hosty vystoupí Dan Kittredge, zakladatel amerického Bionutrient Institute, který se dlouhodobě věnuje výzkumu vlivu půdního života na nutriční hodnotu potravin a jehož inovativní přístup přispívá k měřitelným výsledkům v praxi. Další klíčovou osobností bude David Purdy, zkušený poradce v oblasti regenerativních systémů, který spolupracuje s farmáři po celém světě na obnově půdy a implementaci udržitelných metod hospodaření. Oba zahraniční hosté přinesou unikátní pohledy na budoucnost zemědělství a kvalitu potravin v kontextu regenerativních postupů.
„V rámci udržitelných postupů v zemědělství dlouhodobě podporujeme a rozvíjíme systém ekologického zemědělství, který má legislativní oporu a jehož produkty prochází přísnou certifikací. Regenerativní zemědělství představuje nový trend v boji s erozí půdy a je zřejmé, že přispívá k zasakování vody v krajině. Podporuji snahy o zkoušení nových metod, které mají zásadní význam pro udržitelnou budoucnost naší krajiny, “ uvádí ministr zemědělství Marek Výborný, který letos konferenci zahájí. „Je zásadní, abychom hledali další inovativní způsoby, jak zadržet vodu tam, kde ji nejvíce potřebujeme, a zároveň snižovat dopady extrémního počasí,“ doplňuje Marek Výborný.
Pro větší rozšíření regenerativního zemědělství v České republice je také důležité sdílení zkušeností a konkrétních postupů. Jednotný návod neexistuje – každý zemědělský provoz má své specifické potřeby a výzvy, což znamená, že začátky mohou být náročné. Tento přístup vyžaduje nejen odborné znalosti, ale i odvahu opustit zažité postupy a překonat mnohé předsudky. Konference tak nabídne příležitost získat cenné rady od průkopníků v oboru a posílit sebevědomí těch, kteří o přechodu na regenerativní praxi teprve uvažují.
„Podpora inovativních přístupů v zemědělství je klíčem k obnově našich ekosystémů a půdy, která je základem pro zdravou krajinu a výživu budoucích generací. Věřím, že i další ročník konference přinese nové podněty a pomůže účastníkům lépe pochopit, jak tyto změny zavést na vlastní půdě,“ říká Václav Kurel, pořadatel konference a ředitel Carbonegu.
Účastníci konference budou mít také možnost diskutovat o aktuálních legislativních výzvách, které se týkají regenerativních metod. Odpolední program nabídne panelové diskuze plné praktických zkušeností od zemědělců, kteří už různé regenerativní metody zavedli. Speciální panel se zaměří na zkušenosti farmářů zapojených do programu EIT Food The Regenerative Agriculture Revolution, který poskytuje odbornou podporu při přechodu na regenerativní systémy a aktuálně se realizuje v několika evropských zemích.
Konference se uskuteční 28. ledna 2025 v aule ČZU v pražském Suchdole a lze ji sledovat také online v živém přenosu. Vstupenky jsou dostupné v několika kategoriích se slevou na včasný nákup vstupenek do konce listopadu 2024. Pořízením vstupenky je také možné získat 20% slevu na Velkou konferenci regenerativního zemědělství, která bude v únoru ve Vlašimi za účasti francouzského farmáře Frederica Thomase.
Podrobný program akce je k dispozici na webu konference-zivakrajina.cz.
Konference se koná pod záštitou prezidenta České republiky Petra Pavla, ministra životního prostředí Petra Hladíka a ministra zemědělství Marka Výborného.
Partneři: EIT Food Regenerative Agriculture Revolution Program, Komerční banka, Soufflet Agro, SEQme
Mediální partneři: Profi Press, Týdeník Zemědělec, Agromanuál, Enviweb.cz, Naše Pole.sk
Za podpory: Asociace soukromého zemědělství ČR, Biopratex, Biskupství Plzeňské, Česká koalice pro ochranu biodiverzity, Český cirkulární hotspot INCIEN, Český svaz chovatelů masného skotu, Člověk v tísni, Spolek pro regenerativní zemědělství, WWF CEE, Změna k lepšímu, Živá půda Nadace Partnerství, Živá Záhrada
Carboneg: Heal the Soil to Heal the Planet
Startup Carboneg je uhlíkový program zaměřený na ukládání uhlíku z atmosféry do půdy prostřednictvím regenerativního zemědělství. Je mostem propojující zemědělce s ekologicky smýšlejícími společnostmi. Poskytuje finanční odměnu zemědělcům za každou tunu CO2, kterou do půdy uloží. Firmám Carboneg nabízí kvalitní uhlíkové kredity z regenerativního zemědělství. Regenerativní zemědělci pozorují zlepšení stavu půdy, lepší zádrž vody a snižují náklady na pohonné hmoty a průmyslová hnojiva.
Carboneg působí na čtyřech kontinentech a své zastoupení má v několika zemích – Česká republika, Slovensko, Ukrajina, Jihoafrická republika, Turecko, Kyrgyzstán, Chile a další. Usiluje o validaci a certifikaci uhlíkových kreditů podle metodologie ISO 14064-2 a Gold Standard, zajišťuje měření a monitoring. Carboneg byl založen Václavem Kurelem v roce 2021 pod hlavičkou společnosti Benefit Management, s.r.o. Od roku 2024 vystupuje samostatně jako Carboneg Group s.r.o. Více na www.carboneg.com.
LinkedIn | Facebook | Instagram
Plakát v PDF zde
Připraveno podle Tiskové zprávy
Další články v kategorii Management