Chemap Agro s.r.o.

Agroprace.cz - Pomohou agro studenti?

27. 03. 2020 Ing. Vlastimil Mikšík, Ph.D., Ing. Michal Vokřál, CSc. Management Zobrazeno 768x

V třetím týdnu března, kdy ministr zemědělství společně s rektory tří zemědělských vysokých škol vyzývali k pomoci v boji s koronáčem i studenty těchto škol, již jejich kolegové z lékařských fakult nastupovali dobrovolně pomáhat v nemocnicích nebo hygienických stanicích po celém území České republiky. V té době se také zavřely všechny automobilky na našem území a agenturní pracovníci hromadně opustili naše území. Bylo jasné, že se na zahraniční síly nejenom v automobilovém průmyslu nelze spolehnout. Je třeba hledat jiné zdroje i pro sektor zemědělství.

Polní dny Sója 2020

Ta potřeba byla ještě naléhavější neboť příroda, ani vytrvalé plodiny díky extrémně teplému průběhu zimy nespaly. Ve zmiňovaném termínu již začínaly rašit ovocné stromy a také se probouzel chmel. V případě chmelu rádi mluvíme o „zeleném zlatu“ a většina z nás má ráda české pivo, k  jehož výrobě se používá. Je zbytečné zde připomínat, s jakými problémy se dnes potýkají všechny pivovary v důsledku uzavření hostinců, restaurací a hotelů.

Také tradiční veletrh práce „Agrotrh“ s nabídkou volných pracovních míst, pořádaný na ČZU v Praze, se letos nemohl konat. Bez účasti studentů postrádal smysl. Je již patrné, že se studenti vysokých škol do lavic nevrátí, výuka probíhá distančně, virtuálně.

agroprace.cz

Tuto informační „díru“ však rychle a pružně zaplnil inovovaný portál „agroprace.cz“, vyvinutý na ČZU a sloužící studentům všech tří zemědělských vysokých škol s nabídkou brigád v zemědělství ve formě plných nebo částečných úvazků, brigád či dobrovolnictví. Ze strany zájemců o pracovní studentskou sílu je nyní potřeba ho co nejdříve naplnit nabídkou práce do oblasti zemědělství, lesnictví, rybářství apod. Web http://agroprace.cz. Vložit nabídku (po registraci) lze zde: http://agroprace.cz/vlozit-nabidku/. Jakmile se shromáždí více nabídek, budou hromadně vyrozuměni studenti ČZU, Mendelu i JČU. Vše zajišťuje Centrum propagace a informačních systémů Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů ČZU (Vlastimil Mikšík, tel: + 420 737 185 733).

Myslíte, že i agro studenti pochopí tuto naléhavou výzvu a přihlásí se k libovolné formě pomoci českému zemědělství? V současné době je nejaktuálnější potřeba každé ruky při drátkování chmele. Ten potřebuje nejen podporu drátku, ale právě lidské ruky, která ho na něj ručně navede. A přijdou i jiné sezónní práce. Zřejmě studenti své vyučující do konce semestru již nezahlédnou. Mají ale šanci se na čerstvém vzduchu seznámit se zemědělskou realitou. V době, kdy já jsem studoval Vysokou školu zemědělskou byly chmelové brigády povinné. Pravda, jednalo se zejména o sklizeň chmele. Ale i když to bylo direktivní opatření, rád na tyto akce vzpomínám. Byla to příležitost uniknout rodičům, poprvé ochutnat pivo a prožít i první lásky. Snad by se něco podobného dalo prožít i nyní! Jenom ČZU v Praze má v současné době přibližně 19 000 studentů. Někteří jsou zahraniční, anebo studenti kombinovaného (dříve dálkového) studia. Ale i tak, je to ohromná kapacita. Najdou tito studenti odvahu opustit teplo domova a vyrazit na čerstvý vzduch za prací, partou, novou životní zkušeností? Však stále platí, co se v mládí naučíš, a co zažiješ, to ti nikdo nevezme!

http://agroprace.cz

Související články

Slovenská příloha Agromanuálu

01. 06. 2020 Ing. Petr Štěpánek, Ph.D.; Agromanuál Management Zobrazeno 15184x

Budoucnost pěstování cukrové řepy

04. 05. 2020 Prof. Ing. Vladimír Švachula, DrSc., Prof. Ing. Josef Pulkrábek, CSc.; Česká zemědělská univerzita v Praze Management Zobrazeno 783x

Nabídka pěstování cukrové řepy

06. 04. 2020 Ing. Petr Štěpánek, Ph.D.; Agromanuál Management Zobrazeno 463x

BASF stále pomáhá

24. 03. 2020 BASF spol. s r. o. Management Zobrazeno 590x

Nufarm bude zastoupen také v České republice

04. 02. 2020 Ing. Petr Štěpánek, Ph.D.; Agromanuál Management Zobrazeno 2487x

Další články v kategorii Management

detail