BASF
BASF
BASF

Chemap Agro s.r.o.

Nejnovější články

Pěstování plodin a protierozní ochrana

Pěstování plodin a protierozní ochrana

20. 09. 2024 Ing. Jiří Kapička a kol. Technologie pěstování Zobrazeno 1675x

Rostlinná výroba a pěstování plodin je klíčovým prvkem zemědělské praxe, který nejenže zajišťuje potraviny pro lidskou populaci, ale má také zásadní vliv na zachování půdního zdraví a životního prostředí. Nicméně, tento proces není bez svých výzev, a jednou z hlavních hrozeb pro úspěšné pěstování je eroze půdy. Vodní eroze může způsobit značné škody na půdní struktuře, úrodnosti i celých ekosystémech.

Ozimé ječmeny SAATEN-UNION v praxi přesvědčily

Ozimé ječmeny SAATEN-UNION v praxi přesvědčily

20. 09. 2024 Ing. Luděk Novotný; SAATEN-UNION CZ s.r.o. Osivo a sadba Zobrazeno 117x

V sezoně 2022 jsme poprvé pěstovali ozimý ječmen Beckenbauer na 22 ha. Nasypal nám 10,18 t/ha. Přesvědčil nás svou nenáročností a plasticitou k půdním podmínkám i prostředí.

Varistar
Excelentní výnos a vysoká plasticita

Excelentní výnos a vysoká plasticita

19. 09. 2024 Ing. Luděk Novotný; SAATEN-UNION CZ s.r.o. Osivo a sadba Zobrazeno 108x

Po delší době se na český trh dostala opravdu rekordně výnosná pšenice s českou registrací, a to v potravinářské kvalitě. SU Tarroca na kontrolní odrůdy dosahuje v průměru úctyhodných 109 % (ošetřená varianta), a to za tři roky státních zkoušek. S odrůdou Johnson se tak řadí mezi nejvýnosnější registrované odrůdy v ČR.

Včasné zjištění škůdců ve skladovaných komoditách

Včasné zjištění škůdců ve skladovaných komoditách

19. 09. 2024 Ing. Radek Aulický, Ph.D., Doc. Ing. Václav Stejskal, Ph.D.; Výzkumný ústav rostlinné výroby, v.v.i. Škůdci Zobrazeno 470x

Letošní a minulý rok vypadá z pohledu problémů se skladištními škůdci, jako výjimečný. V řadě skladů zůstávalo či zůstává obilí ze sklizně z předchozí sezony. V těchto podmínkách bude velmi složité připravit sklady a provést kvalitní sanitaci spojenou s dezinsekčními zásahy. Proto lze předpokládat, že nové obilí bude naskladněno do skladů s vysokou iniciální populací skladištního hmyzu a roztočů.

Populační žito jako účinný nástroj proti výskytu námele

Populační žito jako účinný nástroj proti výskytu námele

18. 09. 2024 Ing. Luděk Novotný; SAATEN-UNION CZ s.r.o. Osivo a sadba Zobrazeno 103x

Abychom mohli maximálně eliminovat výskyt námele ve sklizeném zrnu žita, je třeba znát hlavní faktory, které se podílí na jeho výskytu. Mezi ty nejvýznamnější jistě patří vlhko a chlad v době kvetení. Stejně tak negativně působí extrémní vysoké teploty, sucho a bezvětrné počasí. Tyto podmínky brání přenosu pylu na bliznu. Na hluchém místě se pak tvoří sklerocia námele.

Dozrávání a sklizeň jetele nachového

Dozrávání a sklizeň jetele nachového

18. 09. 2024 Ing. Zuzana Kubíková, Ph.D., Bc. Antonín Drda, Mgr. Helena Hutyrová Sklizeň Zobrazeno 507x

Jetel nachový (Trifolium incarnatum L.) je ozimá jetelovina, která se využívá jako ozimá či jarní meziplodina na zelené hnojení či na píci, a také jako ozimá pastevní plodina, přísev do pastevních porostů a do meziřádků v sadech a vinicích. Je to medonosná a protierozní plodina a u nás se pěstují hlavně semenné porosty, které se sklízí na semeno.

Nejen pokusy s řepkou v Červeném Újezdu

Nejen pokusy s řepkou v Červeném Újezdu

17. 09. 2024 Ing. Hana Honsová, Ph.D.; Praha Technologie pěstování Zobrazeno 806x

U řepky olejky se na území České republiky z dlouhodobého hlediska příliš nedaří zvyšovat výnosy. Proto se hledají nové možnosti pěstování. V suchých oblastech se využívají technologie pro zadržení vody.

Odolnost pšenice vůči viru žluté zakrslosti ječmene

Odolnost pšenice vůči viru žluté zakrslosti ječmene

16. 09. 2024 Ing. Jana Chrpová, CSc. a kol. Choroby Zobrazeno 670x

Virová žlutá zakrslost ječmene (Barley yellow dwarf virus - BYDV) patří k závažným chorobám obilnin. BYDV přenáší více než 20 druhů mšic, nejvýznamnějšími přenašeči jsou Rhopalosiphum padi (mšice střemchová), Sitobion avenae (kyjatka osenní), Metopolophium dirhodum (kyjatka travní).

Zaplevelení máku ozimého

Zaplevelení máku ozimého

15. 09. 2024 Ing. Josef Pozděna, CSc.; Náchod Plevele Zobrazeno 536x

V poslední době se rozšiřují plochy ozimého máku, který zbarvuje pole do fialova. Jeho pěstování má mnoho výhod: dobrý výnos semen, setí na podzim, a to většinou v dobrých vláhových podmínkách, je mrazuvzdorný, neboť v letošní zimě hravě přečkal mrazy pod 10 °C.

Stimulace a fungicidní ochrana sóji v roce 2023

Stimulace a fungicidní ochrana sóji v roce 2023

14. 09. 2024 Ing. Přemysl Štranc, Ph.D. a kol. Stimulace Zobrazeno 457x

Základní ochranou v porostech sóji je ochrana proti plevelům, o tom jsme vás informovali v předchozím čísle tohoto časopisu. Avšak při postupném navyšování plochy sóji v ČR společně s globální změnou klimatu je nanejvýš účelné se zaměřit nejen na ochranu proti škůdcům, ale i houbovým chorobám.

Využití biologických přípravků v moderním zemědělství

Využití biologických přípravků v moderním zemědělství

13. 09. 2024 Ing. Martina Poláková; Spolek pro inovace a udržitelné zemědělství, z.s. Precizní zemědělství Zobrazeno 907x

Implementace precizního zemědělství do praxe mění vývoj zemědělství ve vztahu k životnímu prostředí. Nové technologie, senzorová technika, automatizace zpracování dat, cílený přístup zohledňující heterogenitu a skutečnou potřebu intenzity vstupů, umožňují optimalizaci zemědělských činností s cílem minimalizovat negativní dopady na krajinu a redukovat plošnou spotřebu minerálních hnojiv i přípravků na ochranu rostlin.

Suché léto 2023 ovlivnilo výskyt klasových fuzarióz

Suché léto 2023 ovlivnilo výskyt klasových fuzarióz

12. 09. 2024 Ing. Štěpánka Radová, Ph.D.; Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský Brno Choroby Zobrazeno 593x

Každoročně Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský provádí průzkum výskytu původců růžovění v zrnu pšenice a výstupy jsou výsledkem spolupráce s oddělením genetiky a šlechtění rostlin Výzkumného ústavu rostlinné výroby. Výsledky ukázaly, že rok 2023 patřil co do infekcí klasovými fuzariózami mezi ty méně problematické, a to díky suchému průběhem léta, jehož závěr zkomplikovaly deště.

Nejranější hybridní pšenice nejen do sucha

Nejranější hybridní pšenice nejen do sucha

11. 09. 2024 Ing. Pavel Ježek, Ph.D.; SAATEN-UNION CZ s.r.o. Osivo a sadba Zobrazeno 495x

Světově prvním osinatým hybridem pšenice ozimé je SU Hycardi. Jedná se o velmi raný hybrid, který se vyznačuje velmi vysokou adaptabilitou k různým půdně-klimatickým podmínkám. Špičkových výsledků dosahuje na bonitně nejkvalitnějších půdách a zároveň je hned za jedničku na lehkých půdách v suchých podmínkách pěstování a těžkých jílovitých půdách.

Poloprovozní polní pokusy s odrůdami řepky rezistentními vůči Plasmodiophora brassicae v sezoně 2022/23

Poloprovozní polní pokusy s odrůdami řepky rezistentními vůči Plasmodiophora brassicae v sezoně 2022/23

11. 09. 2024 Mgr. Veronika Konradyová, Ph.D. a kol. Choroby Zobrazeno 492x

Patogen Plasmodiophora brassicae Wor. je již po staletí známý jako původce nádorovistosti kořenů brukvovitých. Tato choroba se nevyhýbá ani řepce olejce. Větší problémy na plochách s řepkou začal patogen způsobovat již kolem roku 2011. Vzbudil tak pozornost jak vědecké, tak zemědělské veřejnosti zejména v severních Čechách a na severní Moravě.

Seznam doporučených odrůd tritikale ozimého, 2024

Seznam doporučených odrůd tritikale ozimého, 2024

10. 09. 2024 Ing. Milan Nečas; Národní odrůdový úřad, ÚKZÚZ Brno Osivo a sadba Zobrazeno 756x

Polopozdní odrůda. Rostliny jsou nízké, středně odolné proti poléhání. Zrno je středně velké.

Nově registrované odrůdy pšenice ozimé, 2024

Nově registrované odrůdy pšenice ozimé, 2024

09. 09. 2024 Ing. Vladimíra Horáková; Národní odrůdový úřad ÚKZÚZ Osivo a sadba Zobrazeno 554x

Pekařská poloraná odrůda. Výnos zrna v neošetřené variantě pěstování v kukuřičné oblasti velmi vysoký, v řepařské oblasti vysoký, v bramborářské oblasti středně vysoký. Výnos zrna v ošetřené variantě pěstování v kukuřičné a řepařské oblasti vysoký, v bramborářské oblasti nízký.

Virová onemocnění maliníku (1): Rostlinné viry infikující malinu

Virová onemocnění maliníku (1): Rostlinné viry infikující malinu

09. 09. 2024 Msc. Jiunn Luh Tan, Ing. Jana Fránová, Ph.D., Ing. Rostislav Zemek, CSc.; Biologické centrum AV ČR, v.v.i., České Budějovice Choroby Zobrazeno 583x

Rod Rubus (čeleď Rosaceae) zahrnuje ostružiník (Rubus fruticosus L.), maliník (Rubus idaeus L.) a jejich hybridy. Podle databáze FAOSTAT se celosvětová produkce malin zvyšuje od roku 2015 a průměrná celosvětová produkce za pět let (2016–2020) byla odhadnuta na 846 515 tun. Maliny se mohou konzumovat čerstvé nebo zpracované.

Odrůdy Selgenu představeny ve Stupicích

Odrůdy Selgenu představeny ve Stupicích

08. 09. 2024 Ing. Petr Štěpánek, Ph.D.; Agromanuál Osivo a sadba Zobrazeno 538x

Novinky v ozimé pšenici a ječmeni pro letošní rok doplněné osvědčenými odrůdami společnosti Selgen, byly koncem dubna představeny na semináři ve Stupicích. Vedle zajímavých přednášel se účastníci mohly s odrůdami seznámit přímo na poli, kde díky letošnímu velmi teplému jaru byly rostliny již v pokročilém stádiu vývoje.

Agrovoltaika rozšiřuje možnosti zemědělců

Agrovoltaika rozšiřuje možnosti zemědělců

07. 09. 2024 Ing. Jan Stropnický; Agromanuál Management Zobrazeno 578x

Instalace solárních panelů a pěstování plodin na jednom pozemku by měly umožnit zemědělcům získat zajímavé finanční zdroje. Mohou profitovat z prodeje elektrické energie a zároveň obhospodařovat půdu, která se dá i nadále využívat pro zemědělské účely.

Nově registrované odrůdy žita ozimého, 2024

Nově registrované odrůdy žita ozimého, 2024

07. 09. 2024 Ing. Milan Nečas; Národní odrůdový úřad, ÚKZÚZ Brno Osivo a sadba Zobrazeno 577x

Hospodářská charakteristika: Středně raná hybridní odrůda. Rostliny středně vysoké, středně odolné–odolné proti poléhání. Zrno středně velké.

Rezidua přípravků na ochranu rostlin

Rezidua přípravků na ochranu rostlin

06. 09. 2024 Prof. RNDr. Jakub Hofman, Ph.D.; Masarykova univerzita v Brně Ochrana obecně Zobrazeno 642x

Průlomová studie projektu SPRINT odhalila znepokojivou skutečnost: rezidua přípravků na ochranu rostlin (pesticidů) jsou rozšířená jak v zemědělském prostředí, tak v obytném prostředí farem, což vyvolává obavy o životní prostředí a lidské zdraví. Tato nová zjištění jsou významnou zprávou pro rozhodovací orgány Evropské unie.

Osvědčená podzimní stimulace porostů ozimé řepky

Osvědčená podzimní stimulace porostů ozimé řepky

05. 09. 2024 Ing. Tomáš Javor, DiS. a kol. Stimulace Zobrazeno 3065x

Ozimá řepka je bezesporu náročnou plodinou na výživu a hnojení. Optimální porosty již během podzimu odebírají z půdy poměrně velké množství dusíku, draslíku, středně síry a fosforu, z mikroprvků dále bór a neméně manganu. Harmonickou výživu rostlin těmito prvky zajištujeme optimalizovaným předseťovým hnojením a podzimním přihnojením, zpravidla v průběhu druhé poloviny září.

Užitečné organizmy (54): Parazitoidi křísů

Užitečné organizmy (54): Parazitoidi křísů

05. 09. 2024 Ing. Kamil Holý, Ph.D.; Výzkumný ústav rostlinné výroby, v.v.i., Praha-Ruzyně Škůdci Zobrazeno 569x

Podřád křísi (Auchenorrhyncha) je u nás zastoupen necelými 600 druhy. Pomocí sacího ústního sají rostlinné šťávy, u několika druhů se předpokládá vysávání mycelia hub. Přes vysoký počet druhů obsahuje podřád jen několik významných škůdců. Většina druhů neškodí, jsou potravně vázány na plané druhy rostlin nebo specifická stanoviště.

Agrofotovoltaika a pěstování polních plodin

Agrofotovoltaika a pěstování polních plodin

05. 09. 2024 Ing. Ladislav Jílek, Ph.D. a kol. Management Zobrazeno 644x

Od počátků civilizace bylo zemědělství závislé na energii získávané přímo z lokálních zdrojů, jako je vítr, voda či energie ze slunce. S příchodem průmyslové revoluce však došlo k radikální transformaci, kdy se energie začala vyrábět centralizovaně a zemědělství se stalo závislým na dovozu fosilních paliv. V současnosti, ve světle výzev 21.

Posuny v citlivosti nosatčíků rodu Apion k účinným látkám insekticidů

Posuny v citlivosti nosatčíků rodu Apion k účinným látkám insekticidů

04. 09. 2024 Ing. Pavel Kolařík, Ing. Karla Kolaříková; Zemědělský výzkum, spol. s r.o., Troubsko Škůdci Zobrazeno 467x

Porosty víceletých pícnin, a to hlavně dominantně pěstovaný jetel luční, jetel nachový a vojtěška setá, zaujímají svojí výměrou stále významné procento zemědělské půdy. Mají velmi mnoho důležitých funkcí v obhospodařované krajině. Tyto porosty i v současnosti představují bohatý zdroj potravy využívaný v živočišné výrobě. K dalším jeho významným benefitům patří hlavně přirozená fixace vzdušného dusíku pomocí hlízkových bakterií.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 .. 123
detail