Aktuální problémy s rezistentními pleveli v ČR
22. 07. 2024 Plevele Zobrazeno 954x
Účinnost herbicidu je podmíněna celou řadou faktorů, které ovlivňují jeho příjem, transport na místo účinku a metabolizmus rostliny v době aplikace herbicidu. Pokud se po ošetření nedostaví očekávaný účinek, je zapotřebí analyzovat příčiny vzniku tohoto selhání. Důvodů může být několik. Jednou z příčin selhání může být např. nevhodný termín aplikace. Citlivost plevelů k většině herbicidů klesá v pokročilejších růstových fázích.
Uplatnění mikrobiologických prekurzorů na přeměně posklizňových zbytků v půdě
17. 07. 2024 Hnojení Zobrazeno 6946x
Rostlinné zbytky semenných plodin, které vstupují do půdy, jsou přítomnými mikroorganizmy obtížně přeměňovány na jednodušší organické látky a minerální živiny. Je tomu tak proto, že sláma obilnin vykazuje vysoký obsah uhlíku (35–45 % suš.) a malý obsah dusíku (0,5–0,8 % suš.), který omezuje nástup procesu mineralizace. Poměr C:N je tedy široký mezi 70–60:1 a u samotného strniště až 80:1.
Adjuvanty
17. 07. 2024 Ochrana obecně Zobrazeno 739x
V moderním zemědělství a lesnictví hrály pesticidy vždy důležitou roli. A to nejen při zajišťování nebo navyšování zemědělské produkce, ale také při regulaci růstu plodin nebo jejich ochraně před chorobami, škůdci a plevely. Všude tam je kladen důraz na jejich účinnost i šetrnost k životnímu prostředí.
Tak trochu jiný polní den Saaten-Union
16. 07. 2024 Osivo a sadba Zobrazeno 793x
Představení ozimých obilnin společnosti Saaten-Union včetně různých možností agrotechniky proběhlo v polovině května v Hrotovicich na Třebíčsku. Společnost působí již 25 let na českém osivářském trhu, kdy se mnoha odrůdami nesmazatelně zapsala do povědomí pěstitelů, o čemž svědčila i jejich hojná účast na polním dni.
Dobře navětvené hybridy českých polí
16. 07. 2024 Osivo a sadba Zobrazeno 230x
Základním předpokladem stabilně vysokých výnosů řepky je úspěšné šlechtění zaměřené na celý soubor významných hospodářských vlastností včetně efektivního příjmu živin prostřednictvím mohutného kořenového systému. Nová generace hybridů Rapool v čele s hybridy Dominator a Temptation díky tomu zaznamenala průkazný přínos pro praxi ve výnosu semen, obsahu oleje a odolnosti vůči houbovým chorobám.
Velká konference o regenerativním zemědělství
15. 07. 2024 Technologie pěstování Zobrazeno 947x
Doporučení a nové poznatky pro systém hospodaření, který se zaměřuje na zlepšení zdraví půdy a ekosystémů, zazněly na konferenci v Koutech na Havlíčkobrodsku. Tu pořádala koncem května již podruhé společnost SOUFFLET AGRO. Hlavními hosty byli Antonio Pereira a Gaëtan Bouchot z Francie, kteří prezentovali zkušenosti s 10 lety hospodaření regenerativním způsobem. Zaměřili se hlavně na plodiny, které se pěstují i u nás, tzn.
LG Ambassador je jednička do všech podmínek
14. 07. 2024 Osivo a sadba Zobrazeno 125x
Piloti tryskových letadel vědí, že v situaci, kdy jim dojde petrolej, poletí už jen jedním směrem a určitě by se rádi viděli v kokpitu větroně. LG Ambassador takovým pomyslným větroněm je a na letiště doletí.
Pravidelná očista postřikovače - krok správným směrem
12. 07. 2024 Mechanizace Zobrazeno 654x
Každý postřikovač by měl po aplikaci přípravků, nejlépe ještě na ošetřovaném pozemku, projít očistou, aby z pole odjížděl zbaven zbytků postřiku, kterým může být znečištěn jak z vnitřku, tak samozřejmě i zvnějšku. Správná očista po ukončení aplikace by měla být prováděna pravidelně, důkladně, a také v souladu s bezpečnostními požadavky pro ochranu zdraví obsluhy.
Kokoška pastuší tobolka – významný plevel, ale též slovutná léčivá rostlina
11. 07. 2024 Plevele Zobrazeno 1499x
Kokoška pastuší tobolka (Capsella bursa-pastoris (L.) Med.) je jednoletý až dvouletý plevelný druh z čeledi brukvovitých (Brassicaceae). Původně rostla pravděpodobně jen ve Středozemí, dnes je rozšířená téměř v celém světě. Patří k nejrozšířenějším plevelům světa, především v oblastech mírného pásma. V České republice je označena jako zdomácnělý archeofyt s dobou zavlečení v období neolitu.
Potenciál odrůdy čiroku Ruzrok pro zelené biofumigační hnojení
10. 07. 2024 Hnojení Zobrazeno 945x
V posledních letech silně vzrostlo využití čiroku v osevních postupech za účelem zeleného hnojení ke snížení zamoření půdy háďátky a podpoře růstu následné plodiny. Důvodem, proč je čirok účinný při biologické fumigaci proti hálkotvorným kořenovým háďátkům (Meloidogyne spp.), je to, že uvolňuje durin, kyanogenní glykosid nacházející se v epidermálních pletivech jeho listů.
První polní den s odrůdami RWA na jihu Čech
09. 07. 2024 Osivo a sadba Zobrazeno 59x
Společnost RWA přináší tradičně zajímavou nabídku odrůd pro různé podmínky českého zemědělství a způsoby využití od elitních až po krmné odrůdy. Za velkého zájmu pěstitelů bylo v Lomnici nad Lužnicí na historicky prvním polním dnu představeno portfolio odrůd ozimé pšenice včetně připravované novinky Ambientus E/A.
Vliv hnojení na produkci píce jetelotravních směsí s příměsí netradičních jetelovin
08. 07. 2024 Hnojení Zobrazeno 715x
Celkový obsah dusíku v orniční vrstvě půd v České republice se pohybuje v rozmezí 0,1 až 0,2 %, může však kolísat ve značném rozmezí (0,03–0,5 %). To znamená, že se v ní vyskytuje asi 3 000–9 000 kg N/ha, ale jenom 1–2 % jsou dostupné rostlinám ve formě NH+4 a NO-3.
Úskalí práce se zonalitou půdního bloku (1)
05. 07. 2024 Technologie pěstování Zobrazeno 1046x
Rozvoj technologií umožňujících specifikaci variability půdního bloku (PB) či jeho dílu (DPB) je spojen se vznikem značného počtu mapových podkladů, které jednak dokládají prostorové rozmístění klasifikačních zón daného parametru a zároveň poskytují potřebné informace pro variabilní plánování agrotechnických opatření ve vztahu daným zónám.
Ochrana kukuřice proti bázlivci kukuřičnému v roce 2024
04. 07. 2024 Škůdci Zobrazeno 611x
Ochrana kukuřice proti vyskytujícím se hmyzím škůdcům je pro optimální vývoj rostlin zcela zásadní. Na počátku se při vzcházení rostlin můžeme setkat hlavně s kovaříkovitými brouky, a to především s jejich larvami (drátovci), v pozdější vývojové fázi se u kukuřice pěstované v monokultuře na kořenech vyvíjejí larvy bázlivce kukuřičného (Diabrotica virgifera LeConte).
Hraboš polní jako stálé riziko pro zemědělskou praxi
03. 07. 2024 Škůdci Zobrazeno 923x
Problematika hraboše polního rezonovala mezi zemědělci celý loňský rok 2023 a jak se zdá, na řadě míst tomu zřejmě nebude jinak ani letos, alespoň v nadcházejícím jarním období. Klimatická změna se významně propisuje do přežívání a populační dynamiky hrabošů jak ve vegetační sezoně, tak i v zimním období, které bývalo v minulosti určitou jistotou z hlediska omezování a stabilizace populací tohoto škůdce.
Efektivní ochrana osiva ozimých obilnin
02. 07. 2024 Osivo a sadba Zobrazeno 672x
Pšenice je v České republice dlouhodobě nejrozšířenější plodinou, přičemž její výnosy neustále rostou. Tento nárůst je ovlivněn především vývojem nových odrůd, inovativními postupy pěstování a vylepšenými metodami ochrany rostlin během vegetace. Celá řada faktorů od vysetí až po sklizeň ovlivňuje zdraví a vitalitu rostlin ozimých obilnin.
Ochrana půdy proti vodní erozi hlubokým rýhováním mezi řádky v širokořádkových plodinách
02. 07. 2024 Technologie pěstování Zobrazeno 6851x
Jednou z možností protierozní ochrany půdy je vlastní postup, který byl prezentován na konferenci o kukuřici v Jílovém již v roce 1983. Jedná se o výsev žita do každého meziřadí kukuřice upraveným secím strojem, který současně seje kukuřici i žito v jedné operaci.
Výskyt houbového patogenu Verticillium nonalfalfae na chmelu v České republice
01. 07. 2024 Choroby Zobrazeno 901x
Verticiliové vadnutí chmele je cévní onemocnění způsobené půdními houbovými patogeny Verticillium nonalfalfae (dříve V. albo-atrum sensu lato) a V. dahliae. Letální forma patogenu způsobující rozsáhlé ekonomické škody byla v Evropě potvrzena ve Spojeném království, Slovinsku a Německu. Mírná forma verticiliového vadnutí se vyskytuje v Německu, Polsku, Belgii, Francii, a také ve Slovinsku. Patogen V.
Lalstop Contans WG - nová registrace na verticiliové vadnutí
01. 07. 2024 Choroby Zobrazeno 62x
Houbové patogeny z rodu Verticillium mají široký hostitelský záběr. Mezi napadané rostliny patří řepka, slunečnice, hořčice, mák, kmín, brambory, zelenina a další. Největší ekonomické škody způsobuje především na řepce, kde škodí Verticillium longisporum, které představuje společně s hlízenkou obecnou nejzávažnější onemocnění řepky.
Agrovital a SuperAgrovital - pojistka vašeho výnosu
30. 06. 2024 Sklizeň Zobrazeno 103x
V následujících několika týdnech v době dozrávání řepkových porostů se budou dotvářet kvantitativní i kvalitativní parametry výnosu. Po odkvětu řepka začíná ztrácet listovou plochu, často se jedná o fenologickou záležitost (listy přirozeně žloutnou a asimiláty se přesouvají do generativních orgánů), ale v posledních letech vlivem napadení řapíků krytonoscem čtyřzubým často dochází k masivnímu usychání listů již na konci kvetení.
Úspěšné ošetření kukuřice proti zavíječi
29. 06. 2024 Škůdci Zobrazeno 46x
Vypěstovat potřebné množství zelené hmoty a zrna kukuřice bez mykotoxinů začíná pro agronoma výběrem správného hybridu pro jeho oblast a končí posledním aplikačním zásahem proti zavíječi kukuřičnému. Housenky zavíječe poškozují kukuřici žírem ve stoncích způsobujícím jejich následné lámání a dále žírem v palicích, které jsou následně napadány houbovými chorobami a zvýšení obsahu mykotoxinů v zrnu.
Čím zlepšit konkurenční schopnost jarního ječmene?
28. 06. 2024 Technologie pěstování Zobrazeno 1183x
Jarní ječmen byl v roce 2023 průměrně výnosnou plodinou, přičemž některé oblasti se potýkaly více než jiné i s tím, aby dosáhly i požadovaných parametrů sladovnické kvality. Oproti roku 1990 poklesla plocha jeho pěstování o 42,5 % a pokud porovnáme celkovou sklizeň z roku 1990 se skutečností posledních let, vidíme nezadržitelnou tendenci poklesu. Co je příčinou nejen poklesu plochy pěstování, ale i poklesu výnosu zrna?
Herbicidní ochrana brambor
27. 06. 2024 Plevele Zobrazeno 940x
V porostech brambor se vyskytuje řada plevelných druhů s různým stupněm hospodářské škodlivosti. Plevelné spektrum je vázáno na půdně-ekologické podmínky a liší se zejména mezi dvěma základními oblastmi pěstování bram¬bor v ČR, kterými jsou teplejší ranobramborářská oblast a chladnější bramborářská oblast. Při volbě herbicidu (účinné látky) je třeba vycházet z předpokládaného výskytu plevelných druhů a jejich intenzity.
Biologická ochrana (2): Hlístice - ochrana rostlin i lidského pohodlí
26. 06. 2024 Ochrana obecně Zobrazeno 964x
Hlístice jsou jednou z nejpočetnějších a nejrozšířenějších skupin organizmů na Zemi. Podle různých odhadů tu s námi může žít až jeden milion druhů. Najdeme je v oceánech stejně jako ve sladkovodních jezerech a řekách. Žijí při povrchu půdy, ale také v hloubkách stovek až tisíců metrů pod zemí. Jsou přítomné ve všech ekosystémech od polárních oblastí až k rovníku.
Škodlivost zavíječe kukuřičného a nové možnosti jeho sledování
25. 06. 2024 Škůdci Zobrazeno 979x
S měnícím se klimatem a koncentrací ploch se významná poškození zavíječem kukuřičným začínají objevovat i např. na jižním okraji Vysočiny. Za vyšším tlakem tohoto škůdce stojí chyba jak ve zpracování posklizňových zbytků silážní kukuřice, ve které může zavíječ dokonat svůj vývoj, tak ve špatně směřované nebo zcela podceněné ochraně.