Nejnovější články
Odrůdy žita ozimého, 2024
31. 08. 2024 Osivo a sadba Zobrazeno 468x
Středně raná odrůda typu populace. Rostliny jsou vysoké, méně odolné proti poléhání. Zrno je středně velké.
RGT Borsalino - zdravá a o fous rychlejší pšenice
31. 08. 2024 Osivo a sadba Zobrazeno 929x
Široké šlechtitelské portfolio RAGT a rostoucí poptávka po osinatých pšenicích, byli inspirací pro doplnění našeho sortimentu odrůd o RGT Borsalino. Prvotně nás zaujala svojí raností a vysokou objemovou hmotností zrna. Odrůda se prezentuje velmi vysokými výnosy ve všech výrobních oblastech. Výborně zvládá stresové faktory a dokáže se vypořádat se suchými podmínkami v jakékoliv fázi vegetace.
Práce s porosty ozimů v přísušku až hlubokém suchu
Pokud se podíváme na mapky z portálu Intersucha, tak vidíme, že na Moravě a Slovensku bude dopad nedostatku vláhy velmi silný. Pokud to spojíme s tím, že máme vysoké procento porostů obilnin, které byly vyseté velmi pozdě, tak díky vláhovému průběhu jara ztrácíme čas pro dobré odnožování a obecně pro kvalitní nárůst hmoty všech ozimých obilnin.
Seznam doporučených odrůd pšenice ozimé, 2024
31. 08. 2024 Osivo a sadba Zobrazeno 1621x
Cílem Seznamu doporučených odrůd (SDO) je předložit pěstitelům nezávislé informace získané na základě hodnocení z polních odrůdových pokusů, zakládaných v půdně klimatických podmínkách ČR. Sleduje se výnos zrna, jakost zrna a agronomické vlastnosti (odolnost proti poléhání, odolnost proti vyzimování, odolnost proti chorobám).
Vliv hnojení minerálními hnojivy na olejnatost řepky ozimé
30. 08. 2024 Hnojení Zobrazeno 1084x
Řepka ozimá (Brassica napus) patří mezi nejdůležitější polní plodiny České republiky. V roce 2023 byla pěstována na 363 041 hektarech a bylo sklizeno celkem 1,3 milionů tun s průměrným výnosem 3,58 t/ha. Olejnatost sklizených semen se pohybuje mezi 40 a 48 % a je hlavním ukazatelem kvality semen řepky. Přestože není v ČR vyšší olejnatost při výkupu zohledňována, tak při olejnatosti nižší než 42 % mohou výkupci uplatnit srážky z ceny.
Bylinky s.r.o.: Žádné problémy s plísní díky DryGairům
29. 08. 2024 Technologie pěstování Zobrazeno 700x
Společnost Bylinky s.r.o., která je součástí mezinárodní skupiny Spisa, je jedním z největších producentů bylinek na krytých plochách v České republice. Bylinky vyrobené v Bylinkách jsou distribuovány po celé České republice a na Slovensku prostřednictvím obchodních řetězců, jako jsou Lidl, Kaufland a Albert. Díky takto rozsáhlé distribuční síti je včasná dodávka zdravých rostlin klíčovým aspektem podnikání.
Nově registrovaná odrůda tritikale ozimého, 2024
29. 08. 2024 Osivo a sadba Zobrazeno 335x
Hospodářská charakteristika: Poloraná odrůda pro krmné účely. Rostliny středně vysoké–vysoké, středně odolné proti poléhání. Zrno středně velké. Odrůda odolná proti napadení padlím tritikale na listu, feosferiovou skvrnitostí tritikale v klasu a hnědou rzivostí tritikale, středně odolná proti napadení komplexem listových skvrnitostí tritikale a žlutou rzivostí tritikale.
Perfektní potravinářské parametry po matce - špičkový výnos po otci
29. 08. 2024 Osivo a sadba Zobrazeno 278x
Většina z vás jistě dobře zná jeden z nejúspěšnějších materiálů pšenice ozimé za poslední desetiletí - odrůdu Tobak. Na polích ve svých nejlepších létech dřel do roztrhání těla a zajišťoval rekordní výnosy zrna. Rádi bychom vám doporučil jeho syna, novou a velmi úspěšnou odrůdu Pallas. Od ní totiž podědil pracovitost a píli. Dosahuje mimořádných výnosů kvalitního zrna.
Využití biostimulantů fixujících dusík u sóji v roce 2023
29. 08. 2024 Stimulace Zobrazeno 516x
Biologická fixace dusíku (tzv. diazotrofie) pomocí některých prvojaderných organizmů, jako jsou např. bakterie, aktinomycety a sinice, hraje významnou roli v koloběhu dusíku v přírodě. Tento biogeochemický cyklus zajišťuje přetváření dusíku a jeho sloučenin v přírodě.
Země živitelka za velkého zájmu návštěvníků oslavila padesátiny
29. 08. 2024 Management Zobrazeno 636x
Země živitelka vždy prezentovala, a doufejme, že bude i řadu dalších let prezentovat, zemědělství napříč všemi jeho obory. Mezi vystavované exponáty patří novinky nejen z oblasti zemědělské techniky, myslivosti, rybářství, potravinářství a chovu hospodářských zvířat, ale i výstupy výzkumu a vzdělávání.
Záplava novinek Limagrain pro podzim 2024
28. 08. 2024 Osivo a sadba Zobrazeno 376x
Novinky v odrůdách ozimé pšenice, přesívkové pšenice a ozimého ječmene pro podzimní zásev letošního roku byly představeny koncem dubna na tradičním semináři společnosti Limagrain ve Větrném Jeníkově. Širokou nabídku odrůd ozimé pšenice letos rozšíří potravinářské odrůdy LG Atelier(E/A), Absolut(E/A), LG Aikido(A), LG Rozárka(A) a přesívková odrůda Mohican.
Bázlivec kukuřičný - první výsledky testování na rezistenci
28. 08. 2024 Škůdci Zobrazeno 618x
Citlivost dospělců bázlivce kukuřičného k registrovaným účinným látkám insekticidů monitorujeme na našich pracovištích již od roku 2019, přičemž od roku 2020 probíhá laboratorní testování, jehož výsledky jsou pěstitelům poskytovány prostřednictvím Rostlinolékařského portálu ÚKZÚZ.
Smart Farming na agrosalónu Země Živitelka
27. 08. 2024 Precizní zemědělství Zobrazeno 918x
Odborný doprovodný program 50. ročníku mezinárodní zemědělské výstavy se v mnoha tématech věnoval Smart Farmings - chytrému zemědělství. Prezentace moderních řešení pěstování plodin a péče o půdu v podobě přednášek, diskuzních panelů a workshopů byla náplní každodenního setkávání odborníků se zemědělskou veřejností.
LG Absalon a Absolut nejsou stejné odrůdy
27. 08. 2024 Osivo a sadba Zobrazeno 295x
Společnost Limagrain zastupuje v ČR zejména odrůdy pšenic z vlastního šlechtění, které od roku 2018 pěstitel pozná podle prefixu „LG“. Netýká se to ale odrůd registrovaných dříve, jako jsou Airbus nebo Avenue. Občas se firmě naskytne možnost doplnit portfolio i o jinou genetiku a sáhnout po odrůdě z jiného šlechtitelského programu, což je případ nové odrůdy Absolut, která pochází od německého šlechtitele Saatzucht Streng-Engeleng.
Hitparáda odrůd od SOUFFLET AGRO
27. 08. 2024 Osivo a sadba Zobrazeno 605x
Vážení pěstitele a příznivci genetiky našich odrůd ozimých obilnin, děkujeme vám, že stále zůstáváte naladěni na teto frekvenci, kterou pro podzimní zasev 2024 dolaďujeme tak, abyste si z jejího žebříčku byli schopni znovu poslechnout kompletní znění a našli si tak svého favorita.
Podpora ochrany a vývoje rostlin se společností ALMIRO
26. 08. 2024 Ochrana obecně Zobrazeno 478x
Stavy porostů napříč Českou republikou jsou velmi rozdílné. Přesto, že uplynulý měsíc byl na některých lokalitách srážkově nadprůměrný, tak předpoklad vysokých výnosů už tak optimistický není. Mohou za to zejména letošní jarní mrazy. Velké škody se netýkají jen sadů, vinic, ale značné poškození nalézáme i v ozimých plodinách. Jsou k vidění i ty porosty, které si z hlediska svého stavu zaslouží naši větší pozornost.
Dopady střídání plodin na zaplevelení cukrovky
26. 08. 2024 Plevele Zobrazeno 792x
Výnos a kvalita cukrové řepy (Beta vulgaris Altissima Group) je ovlivněna mnoha environmentálními a agronomickými faktory. Hledání nových pěstitelských postupů je vedeno snahou o vytvoření optimálních podmínek s velkým důrazem na stav půdního prostředí. Řada vědeckých prací upozorňuje, že na výnos a cukernatost má největší vliv počasí v daném roce.
Stimulace růstu zrnové kukuřice
23. 08. 2024 Stimulace Zobrazeno 805x
Každý rok probíhá na Výzkumné stanice ČZU v Červeném Újezdu řada polních pokusů s různými plodinami (obr. 1). Tento článek se věnuje pěstování a stimulaci zrnové kukuřice. V našich experimentech jsme se zaměřili na moderní hnojiva, alternativní postupy s cílem snížit množství minerálního hnojení a zvýšit výnos silážní hmoty i zrna.
Mandelinka bramborová a doporučení pro ochranu brambor
22. 08. 2024 Škůdci Zobrazeno 964x
Mandelinka bramborová představuje hlavního škůdce brambor, který je známý svou vysokou pohyblivostí a schopností rychle vyvinout rezistenci vůči insekticidům. Kdekoliv se vyskytuje, je považována za klíčového škůdce brambor, který způsobuje vážné škody okusem listů, často vedoucím až k úplné defoliaci a následnému snížení úrody.
Choroby luskovin: Plíseň a padlí hrachu
21. 08. 2024 Choroby Zobrazeno 1004x
V České republice se z luskovin pěstuje především hrách, sója a lupina. Ostatní druhy jako bob, vikev, fazol se pěstují jen na velmi malých plochách nebo se nepěstují vůbec. Tak jako viry a bakterie, i houby a houbám podobné organizmy mohou způsobit poměrně velké ztráty na výnosu luskovin.
Ochrana sóji se zaměřením na herbicidní ochranu
20. 08. 2024 Plevele Zobrazeno 828x
V loňském roce došlo v ČR k mírnému meziročnímu poklesu výměry sóji, a to o 7 % v porovnání s rokem 2022. Na Slovensku byl výraznější pokles výměry, a to o téměř 28 %, zejména vlivem velmi podprůměrného výnosu v roce 2022, nejhoršího za posledních 7 let. V roce 2023 se sója v ČR pěstovala na 26,5 tis. ha, což podle statistiky řadí tuto výměru jako druhou nejvyšší v naší historii.
Nově registrovaná odrůda ovsa ozimého, 2024
20. 08. 2024 Osivo a sadba Zobrazeno 371x
V roce 2023 bylo ovsem oseto 42 997 ha, což je 3,2 % celkové plochy obilnin. Zrno ovsa se využívá především ve výživě hospodářských zvířat, důležitou roli ale hraje i ve výživě člověka.
Výzvám je třeba čelit zpříma
19. 08. 2024 Stimulace Zobrazeno 485x
Ozimé plodiny se oproti jařinám stávají z agronomického hlediska synonymem částečné jistoty ekonomického přínosu v rostlinné výrobě. Jedním z největších důvodů jsou výkyvy počasí, které nás provází poslední roky - v zimě naměříme klidně 15 °C a koncem dubna mráz dosahuje i -6 °C, na jaře jsme svědky 5 mm srážek za 2 měsíce a pak během týdne spadne přes 100 mm.
Caviplazmovaná voda jako fungicidní adjuvans v ochraně rostlin
19. 08. 2024 Ochrana obecně Zobrazeno 893x
V současné době, kdy se zemědělci stále více potýkají s narůstajícími výzvami v oblasti ochrany rostlin a udržitelnosti, roste důležitost hledání efektivních a šetrných metod péče o rostliny. Jedním z inovativních přístupů, který nabízí naději na řešení těchto problémů, je využití plazmou aktivované vody (PAW - plasma activated water).
Technologie pěstování řepky v aridní oblasti založená na časném setí
18. 08. 2024 Technologie pěstování Zobrazeno 1078x
Výnosová stabilita řepky v rámci ČR je zvláště v suchých oblastech více zatížena výrazným relativním kolísáním mezi různými ročníky. Tento jev má více příčin, z nichž nejpodstatnější je vliv změny průběhu počasí nejen v době zakládání porostů, ale i v celé vegetační době vyžadující změnu přístupu nejen k založení porostů, ale i změnu přístupu k řešení škůdců, k regulaci růstu a celkovému vedení porostu řepky.
Udržitelné hospodaření s BASF
17. 08. 2024 Management Zobrazeno 676x
Moderní udržitelné hospodaření v kontextu evropského zemědělství byl název konference uspořádané firmou BASF na Farmě Veleta v Lukavci u Pacova. Seznámit jsme se zde mohli nejen se zamýšleným směřováním zemědělství na národní a evropské úrovni, ale i s praktickými zkušenostmi s mimoprodukčními porosty a agrochemickými prostředky.