Lze predikovat výskyt rzí na pšenici v roce 2024?
06. 05. 2024 Choroby Zobrazeno 540x
Prognózy výskytu houbových chorob obilnin pro následující vegetační období jsou předmětem zájmu každou počínající sezonu. V prognózách rozvoje chorob hrají zásadní roli modely počasí a dohledové systémy. Analýzou vzorců počasí lze odhadovat trendy a určit potenciální ohniska rozvoje onemocnění.
Choroby bobkovišně
04. 05. 2024 Choroby Zobrazeno 5322x
Bobkovišeň lékařská (Prunus laurocerasus L., Rosaceae) je v současné době známa především jako okrasný, stálezelený keř, který byl dříve využíván i v lidovém léčitelství. Za místa původního výskytu jsou považovány oblasti táhnoucí se od jihozápadní Asie až do jihovýchodní Evropy a v jižní Evropě a v Anglii byl již v 16. stol. vysazován jako okrasná dřevina. V současné době se lze setkat s různými kultivary, používané do živých plotů, např.
Trojité výročí oslaveno ve Třech Věžičkách
03. 05. 2024 Osivo a sadba Zobrazeno 682x
V letošním roce si společnosti Saaten-Union a Rapool připomínají 3 významná jubilea. Saaten-Union slaví 25 let své existence v ČR, zatímco Rapool oslavuje 20 let působení na českém trhu a 50 let od svého založení v Německu. K oslavě těchto milníků byla uspořádána konference v kongresovém centru Tři Věžičky ve Stříteži u Jihlavy. Bylo zde zavzpomínáno na historii, zhodnocena současnost, nastíněna budoucnost a představeny novinky pro podzim.
Bioinženýrstvím zlepšená fotosyntéza zvyšuje výnosy potravinářských plodin
03. 05. 2024 Technologie pěstování Zobrazeno 745x
Výzkumníci pracující na projektu RIPE (Realizing Increased Photosynthetic Efficiency) poprvé prokázali, že multigenové bioinženýrství fotosyntézy zvyšuje v polních pokusech výnos významné potravinářské plodiny sóji. Po více než deseti letech práce na dosažení tohoto cíle společný tým vedený University of Illinois pomocí transgenoze upravil rostliny sóji, aby zvýšil účinnost fotosyntézy, což mělo za následek vyšší výnosy bez ztráty kvality.
Univerzálna fungicídna ochrana repky a ďalších plodín
02. 05. 2024 Choroby Zobrazeno 499x
Výmera zasiatej ozimnej repky opäť v ostatnom roku výraznejšie narástla nad úroveň 350 tis. ha. Skrátený interval striedania plodín a zvýšená intenzita pestovania repky tvoria vhodné podmienky pre rozširovanie patogénov a škodcov, ktorí sa v minulosti v takej miere nevyskytovali.
Výrobky Energen v cukrové řepě a pšenici
02. 05. 2024 Stimulace Zobrazeno 1552x
Porosty pšenice mají dle teritoriích velký rozptyl růstových fází. Od BBCH 31 u pozdnějších výsevů ve vyšší nadmořské výšce, po fázi vymetaných pšenic raných odrůd v jižních oblastech Moravy. Klíčící a vzcházející porosty cukrových řep byly, a to zvláště v českém teritoriu poškozené mrazy a došlo k jejich přesevům. Návrh vedení porostů cukrovky naleznete ve videu popisujícím technologii využití výrobků Energen.
Maxentis®: Nový fungicid k Vašim službám
02. 05. 2024 Choroby Zobrazeno 262x
V letošním roce ADAMA přichází s vysoce funkční novinkou, která je určena pro evropské pěstitele obilnin a řepky. Maxentis® je nový širokospektrální fungicid v ready-mix řešení, který v obilninách zabezpečí spolehlivou kontrolu řady listových chorob včetně braničnatek, rzí a DTR. V řepce zajistí excelentní účinnost proti hlízence a alternáriím. Navíc zvýší výnos díky jeho fyziologickým efektům. To vše za výbornou cenu.
Začínáme přicházet o vodu - ochrana systémem Energen
02. 05. 2024 Stimulace Zobrazeno 1223x
V tomto článku se budeme věnovat několika aktuálním doporučením. Dominantně chceme hovořit o tom, že mnoho porostů je v ve vláhovém bodu zlomu, (někde i hluboko za ním), kdy jim hrozí ztráta vody díky regionálně nedostatečným srážkám. Dle portálu Intersucho i dle předpovědí je před námi většinově další minimálně 14denní přísušek s pouze drobnými srážkami.
Prognóza výskytu mšic na jaře 2024
02. 05. 2024 Škůdci Zobrazeno 898x
Změna klimatu, rostoucí světová populace, ale také tlak na kvalitu potravin, se kterým souvisí i omezování konvenčního používání pesticidů, přináší zemědělcům nové výzvy. Aby je byli schopni naplňovat, je potřeba se nejen vracet ke kořenům a uplatňovat osvědčené základní zásady správné zemědělské praxe, ale je nezbytné využívat i nové poznatky zemědělského výzkumu.
LG Ambassador je jednička do všech podmínek
01. 05. 2024 Osivo a sadba Zobrazeno 452x
Piloti tryskových letadel vědí, že v situaci, kdy jim dojde petrolej, poletí už jen jedním směrem a určitě by se rádi viděli v kokpitu větroně. LG Ambassador takovým pomyslným větroněm je a na letiště doletí.
Citlivost k insekticidům u škůdců poškozujících řepku v jarním období
01. 05. 2024 Škůdci Zobrazeno 897x
Význam jednotlivých škůdců a jejich dopad na růst a vývoj porostů se v průběhu času mění. Důvody způsobující tyto změny jsou téměř vždy těžko definovatelné, většinou jde o vliv mnoha různých faktorů.
Sivanto® Energy - získejte zpět jistotu
30. 04. 2024 Škůdci Zobrazeno 1111x
V současné době se čím dál více zužuje možnost použití kvalitních a hlavně účinných přípravků proti škůdcům řepky. Postupný zákaz používání některých insekticidních látek vede k nadměrnému používání přípravků založených na podobných či stejných způsobech účinku, což zcela logický vede ke snížené citlivosti cílových škůdců a pravděpodobnému vzniku resistence.
Hnojiva obohacená o hydrogely - alternativa výživy polních plodin v podmínkách sucha
30. 04. 2024 Výživa a stimulace Zobrazeno 928x
Voda sehrává nepostradatelnou úlohu při příjmu, transportu i využití živin. Její obsah v půdě a následná dostupnost rostlinám je jedním z klíčových faktorů rostlinné produkce. Klimatická změna s sebou přináší oteplování a až extrémně nerovnoměrné rozložení srážek, které jsou příčinou zemědělského sucha.
Jarní seminář pěstitelů luskovin
30. 04. 2024 Ochrana obecně Zobrazeno 276x
V polovině dubna uspořádala Asociace pěstitelů a zpracovatelů luskovin v Jaroměřicích nad Rokytnou odborný seminář zaměřený na problematiku efektivního pěstování těchto plodin. Prezentovány byly nejen inovativní technologie, ale také výsledky pokusů či nové odrůdy a řešení pro ochranu rostlin.
Pěstování minoritních olejnin: Lnička setá
29. 04. 2024 Technologie pěstování Zobrazeno 1484x
Lnička setá (Camelina sativa L. Crantz) je stará kulturní plodina známá už od doby bronzové. Přestože byla dříve poměrně rozšířená, tak se postupně stala okrajovou plodinou pěstovanou pouze na malých plochách. V posledních letech se zájem o ni obnovuje, zejména kvůli vysokému obsahu kyseliny linoleové v oleji.
Žlabatka kaštanovníková
28. 04. 2024 Škůdci Zobrazeno 632x
Nepůvodních druhů organizmů, šířených člověkem do nových oblastí, postupně přibývá. Z jižní a západní Evropy, které jsou nejčastější vstupní branou do Evropy, se postupně šíří až na naše území a mohou škodit i na plodinách, které bývaly bez hospodářsky významných škůdců.
Ochrana sadů proti škůdcům a patogenům v sadech v měsíci dubnu
27. 04. 2024 Sady a vinice Zobrazeno 973x
Duben je měsíc, kdy již musíme být připraveni na plný nástup vegetace. Dlouhodobý teplotní průměr v rámci celé ČR představuje 8,5 °C s regionálními odchylkami, jež činí i více než +/- 1 °C. V Jihomoravském kraji dubnový průměr dosahuje 9,9 °C; naopak v kraji Libereckém 7,6 °C. Tyto rozdíly, pokud k nim dojde v aktuálním roce, se projevují i několikatýdenním rozdílu ve fenologickém vývoji ovocných druhů i škodlivých organizmů.
Moření osiva máku
27. 04. 2024 Osivo a sadba Zobrazeno 675x
Mák setý (Papaver somniferum), náležící do čeledi Papaveraceae, je významnou plodinou s mnohostranným využitím. V zemích bývalého Rakouska-Uherska, a především v České republice, je mák tradiční plodinou. Český mák je typický pro svou dobrou potravinářskou kvalitu. To z něj dělá zajímavou exportní plodinu, ale také jednu z mála minoritních plodin, která obohacuje, často relativně úzké, osevní sledy českých polí.
Nový fungicid Gavial 375 SC
26. 04. 2024 Choroby Zobrazeno 978x
Každoročně společnost Innvigo uvádí na trh nejnovější formulace přípravků na ochranu rostlin. Výjimkou není ani nový inovativní fungicidní přípravek Gavial 375 SC.
Pomocné plodiny - proč je používat a jak na to
26. 04. 2024 Technologie pěstování Zobrazeno 2141x
Pomocné plodiny jsou inovačním prvkem moderních osevních postupů, přičemž tento pojem označuje meziplodiny seté společně s hlavní plodinou. Meziplodiny mají celou řadu nesporných předností a jejich spojení s precizními postupy hospodaření odkrývají další.
Encera SC - nová formulace pro uživatelsky komfortnější použití se zárukou výnosu
25. 04. 2024 Výživa a stimulace Zobrazeno 667x
V loňském roce byla na český trh uvedena nová technologie pro systémové poutání vzdušného dusíku do rostlin pod obchodním názvem Encera. Tento systémový, mikrobiální biostimulant fixuje vzdušný dusík v obilninách, řepce, kukuřici, bramborách, slunečnici, máku, hořčici, luskovinách a zelenině.
OSR Protect - dostupné řešení pro pěstitele řepky ozimé
25. 04. 2024 Osivo a sadba Zobrazeno 5264x
V roce 2021 jsme poprvé v rámci programu SOILTEQ seznámili pěstitele s cizojazyčnou zkratkou OSR Protect. „OSR“ = Oil seed rape nebo-li česky řepka olejka. A „Protect“, jakožto překlad ochrany růstového a produkčního potenciálu této náročné, ale významné tržní plodiny.
Regenerace plodin po mrazech - réva vinná, ovocné sady, polní plodiny
25. 04. 2024 Stimulace Zobrazeno 1389x
U porostů, které jsou poškozené mrazem musíme brát v úvahu několik faktorů. Růstová fáze vývoje porostu, kdy u malých rostlin musíme zjistit celkovou mortalitu a tím pádem i smysl regenerace. Ve finálních fázích, např. kvetení řepky brát v úvahu hustotu porostu, počet zbylých šešulí a schopnost odrůdy kompenzovat HTS.
Přehled povětrnostních podmínek pro pěstování brambor v roce 2023
25. 04. 2024 Technologie pěstování Zobrazeno 1199x
„Počasí naruby“ - tak by se dal označit průběh povětrnostních podmínek při pěstování brambor ve většině bramborářských oblastí našeho státu. V obdobích, kdy by byl vhodnější nižší úhrn srážek a suchá půda, tak pršelo, naopak v měsících, kdy by byly srážky žádoucí, jich bylo méně. To vše se následně odrazilo na průběhu polních prací a růstu plodin.
Stonkoví krytonosci - ponaučení z ročníku 2022/23
24. 04. 2024 Škůdci Zobrazeno 1399x
Podzim roku 2023 svým průběhem až do listopadu připomínal spíše hodně dlouhé léto. Pěstitelé řepky, kteří začali s výsevem brzy, mohli těžit z dobrých vlhkostních poměrů, které vládly do poloviny srpna, kdo sel později, už se potýkal s výrazným suchem, které vygradovalo v září, které přineslo jen 30 % srážek v porovnání s normálem.