Poloprovozní polní pokusy s odrůdami řepky rezistentními vůči Plasmodiophora brassicae v sezoně 2022/23
11. 09. 2024 Choroby Zobrazeno 338x
Patogen Plasmodiophora brassicae Wor. je již po staletí známý jako původce nádorovistosti kořenů brukvovitých. Tato choroba se nevyhýbá ani řepce olejce. Větší problémy na plochách s řepkou začal patogen způsobovat již kolem roku 2011. Vzbudil tak pozornost jak vědecké, tak zemědělské veřejnosti zejména v severních Čechách a na severní Moravě.
Seznam doporučených odrůd tritikale ozimého, 2024
10. 09. 2024 Osivo a sadba Zobrazeno 457x
Polopozdní odrůda. Rostliny jsou nízké, středně odolné proti poléhání. Zrno je středně velké.
OBUJTE SE s námi DO digitální aplikace AGRILITY
Svět se mění. Bohužel se z odborníků zootechniků i agronomů stávají zajatci formulářů, hlášení a jiné administrativní práce. Agronom se na čerstvý vzduch, na „svá" pole, dostane fyzicky stále méně často. To je ten okamžik, kdy potřebuje pomocníka, který mu řekne: „Na tomto poli je problém, tady se děje něco nezvyklého". U sklizně kukuřice na siláž vidí: „Za 11 dnů je nutné mít nachystanou řezačku, pojedeme silážovat.“
Nově registrované odrůdy pšenice ozimé, 2024
09. 09. 2024 Osivo a sadba Zobrazeno 302x
Pekařská poloraná odrůda. Výnos zrna v neošetřené variantě pěstování v kukuřičné oblasti velmi vysoký, v řepařské oblasti vysoký, v bramborářské oblasti středně vysoký. Výnos zrna v ošetřené variantě pěstování v kukuřičné a řepařské oblasti vysoký, v bramborářské oblasti nízký.
Nová podpora rozkladu posklizňových zbytků kukuřice v půdě
Kukuřice, zvláště ta sklizená pro zrno, zanechává na pozemku značné množství rostlinných zbytků s obtížnějším mikrobním rozkladem. Přeměna v půdě je pozvolná a rostlinné zbytky komplikují založení a omezují vzcházení následných plodin. Standardním opatřením pro podporu půdního rozkladu je aplikace vyrovnávací dávky dusíkatých hnojiv, která však s ohledem na pozdější podzimní operaci vykazuje omezenou efektivitu a environmentální rizika, než rozklad regulovaný efektorem aktivity přirozených půdních mikroorganizmů.
Virová onemocnění maliníku (1): Rostlinné viry infikující malinu
09. 09. 2024 Choroby Zobrazeno 358x
Rod Rubus (čeleď Rosaceae) zahrnuje ostružiník (Rubus fruticosus L.), maliník (Rubus idaeus L.) a jejich hybridy. Podle databáze FAOSTAT se celosvětová produkce malin zvyšuje od roku 2015 a průměrná celosvětová produkce za pět let (2016–2020) byla odhadnuta na 846 515 tun. Maliny se mohou konzumovat čerstvé nebo zpracované.
Odrůdy Selgenu představeny ve Stupicích
08. 09. 2024 Osivo a sadba Zobrazeno 274x
Novinky v ozimé pšenici a ječmeni pro letošní rok doplněné osvědčenými odrůdami společnosti Selgen, byly koncem dubna představeny na semináři ve Stupicích. Vedle zajímavých přednášel se účastníci mohly s odrůdami seznámit přímo na poli, kde díky letošnímu velmi teplému jaru byly rostliny již v pokročilém stádiu vývoje.
Agrovoltaika rozšiřuje možnosti zemědělců
07. 09. 2024 Management Zobrazeno 321x
Instalace solárních panelů a pěstování plodin na jednom pozemku by měly umožnit zemědělcům získat zajímavé finanční zdroje. Mohou profitovat z prodeje elektrické energie a zároveň obhospodařovat půdu, která se dá i nadále využívat pro zemědělské účely.
Nově registrované odrůdy žita ozimého, 2024
07. 09. 2024 Osivo a sadba Zobrazeno 323x
Hospodářská charakteristika: Středně raná hybridní odrůda. Rostliny středně vysoké, středně odolné–odolné proti poléhání. Zrno středně velké.
Rezidua přípravků na ochranu rostlin
06. 09. 2024 Ochrana obecně Zobrazeno 468x
Průlomová studie projektu SPRINT odhalila znepokojivou skutečnost: rezidua přípravků na ochranu rostlin (pesticidů) jsou rozšířená jak v zemědělském prostředí, tak v obytném prostředí farem, což vyvolává obavy o životní prostředí a lidské zdraví. Tato nová zjištění jsou významnou zprávou pro rozhodovací orgány Evropské unie.
Osvědčená podzimní stimulace porostů ozimé řepky
05. 09. 2024 Stimulace Zobrazeno 2895x
Ozimá řepka je bezesporu náročnou plodinou na výživu a hnojení. Optimální porosty již během podzimu odebírají z půdy poměrně velké množství dusíku, draslíku, středně síry a fosforu, z mikroprvků dále bór a neméně manganu. Harmonickou výživu rostlin těmito prvky zajištujeme optimalizovaným předseťovým hnojením a podzimním přihnojením, zpravidla v průběhu druhé poloviny září.
Užitečné organizmy (54): Parazitoidi křísů
05. 09. 2024 Škůdci Zobrazeno 336x
Podřád křísi (Auchenorrhyncha) je u nás zastoupen necelými 600 druhy. Pomocí sacího ústního sají rostlinné šťávy, u několika druhů se předpokládá vysávání mycelia hub. Přes vysoký počet druhů obsahuje podřád jen několik významných škůdců. Většina druhů neškodí, jsou potravně vázány na plané druhy rostlin nebo specifická stanoviště.
Agrofotovoltaika a pěstování polních plodin
05. 09. 2024 Management Zobrazeno 279x
Od počátků civilizace bylo zemědělství závislé na energii získávané přímo z lokálních zdrojů, jako je vítr, voda či energie ze slunce. S příchodem průmyslové revoluce však došlo k radikální transformaci, kdy se energie začala vyrábět centralizovaně a zemědělství se stalo závislým na dovozu fosilních paliv. V současnosti, ve světle výzev 21.
Posuny v citlivosti nosatčíků rodu Apion k účinným látkám insekticidů
04. 09. 2024 Škůdci Zobrazeno 278x
Porosty víceletých pícnin, a to hlavně dominantně pěstovaný jetel luční, jetel nachový a vojtěška setá, zaujímají svojí výměrou stále významné procento zemědělské půdy. Mají velmi mnoho důležitých funkcí v obhospodařované krajině. Tyto porosty i v současnosti představují bohatý zdroj potravy využívaný v živočišné výrobě. K dalším jeho významným benefitům patří hlavně přirozená fixace vzdušného dusíku pomocí hlízkových bakterií.
Nová pšenice s luxusní jakostí
03. 09. 2024 Osivo a sadba Zobrazeno 280x
Nově registrovaná poloraná odrůda Luxus, právě přichází na trh. Tato intenzivní odrůda ozimé pšenice dobrého pěstitele odmění výnosem a kvalitou. Vyniká nejen ve stabilitě jakostních parametrů. V řadě agrotechnických vlastností, mrazuvzdornosti a možnosti výsevu po obilní předplodině je odrůda Luxus také velmi napřed.
Když dvě účinné látky nestačí - komplexní odplevelení řepky
03. 09. 2024 Plevele Zobrazeno 35x
Prvotním zásahem po setí řepky bývá herbicidní ošetření. Se změnou plevelného spektra se často, hlavně v suších letech, ukazuje, že dříve používané herbicidní řešení založené třeba jen na dvou účinných látkách jako je metazachlor + quinmerac nebo clomazone nemusí být dostatečné.
Spojení firem přináší komplexní služby v oblasti chytrého zemědělství
03. 09. 2024 Precizní zemědělství Zobrazeno 280x
Zemědělsko-technologická firma Agri-Precision společně se sesterskou společností MJM Agro a rodinnou zemědělskou firmou AG info spojují své síly a společně nabízejí českým i slovenským farmářům služby širokého rozsahu, od chytrého softwaru po zemědělské roboty.
Klimatická změna vyvolává potřebu změn
03. 09. 2024 Management Zobrazeno 359x
Při setkání spolupracovníků portálů Intersucho a Agrorisk ve Větrném Jeníkově pod názvem Agrometeorologické výzvy současnosti a budoucnosti zazněly jak hrozby vyvolávané změnou klimatu, tak možnosti, jak na tyto změny reagovat v oblasti zemědělství.
Gallant v řepce - na podzim řeší výdrol lehce
02. 09. 2024 Plevele Zobrazeno 49x
Nejúpornějším plevelem v řepce na podzim je výdrol obilnin. Tento fakt je všeobecně znám, a přece ho celá řada pěstitelů dokáže podcenit. Často se vyskytuje již před vzejitím řepky, a proto mu není řepka během zapojování porostu konkurovat. Proto platí základní pravidlo - čím dříve proti výdrolu zasáhnete, tím lépe. Použití Gallantu je možné i ve vzcházející řepce díky jeho vysoké selektivitě.
Úskalí práce se zonalitou půdního bloku (2)
02. 09. 2024 Precizní zemědělství Zobrazeno 502x
Dominantní postavení při tvorbě aplikačních map mají družicové snímky. Jejich rozlišení v současné době vychází z rastu 10 × 10 m (program Sentinel). Program Landsat nabízí rozlišení pixelů na úrovni rastru 30 × 30 m a společnost Planet Labs poskytuje snímky s rastrem 3 × 3 m. Jedná se nejen o mapy relativního výnosového potenciálu, ale rovněž o mapy půdní úrodnosti, povrchové teploty půdy apod.
LG Atelier - špičková kvalita a výnos
01. 09. 2024 Osivo a sadba Zobrazeno 235x
Loňské žně zásadním způsobem poznamenal průběh počasí. Četné letní srážky měly vliv jak na dosažené výnosy, tak zejména na kvalitu sklizně. Po delší době se více rozevřely pomyslné nůžky mezi cenou krmné a kvalitní potravinářské pšenice. Velmi často byla pšenice s nadstandardní kvalitou jediným zbožím, která se dalo vůbec obchodovat. Naplno se projevilo, jak je důležité dbát na rozložení rizik i volbu konkrétní odrůdy.
Nové odrůdy ječmene ozimého, 2024
01. 09. 2024 Osivo a sadba Zobrazeno 343x
Na podzim roku 2023 obohatilo sortiment ozimého ječmene devět nových odrůd, čtyři víceřadé a pět dvouřadých. Kromě odrůd Melia a Bordeaux všechny pokračují ve zkouškách pro Seznam doporučených odrůd.
Odrůdy žita ozimého, 2024
31. 08. 2024 Osivo a sadba Zobrazeno 274x
Středně raná odrůda typu populace. Rostliny jsou vysoké, méně odolné proti poléhání. Zrno je středně velké.
RGT Borsalino - zdravá a o fous rychlejší pšenice
31. 08. 2024 Osivo a sadba Zobrazeno 349x
Široké šlechtitelské portfolio RAGT a rostoucí poptávka po osinatých pšenicích, byli inspirací pro doplnění našeho sortimentu odrůd o RGT Borsalino. Prvotně nás zaujala svojí raností a vysokou objemovou hmotností zrna. Odrůda se prezentuje velmi vysokými výnosy ve všech výrobních oblastech. Výborně zvládá stresové faktory a dokáže se vypořádat se suchými podmínkami v jakékoliv fázi vegetace.
Seznam doporučených odrůd pšenice ozimé, 2024
31. 08. 2024 Osivo a sadba Zobrazeno 933x
Cílem Seznamu doporučených odrůd (SDO) je předložit pěstitelům nezávislé informace získané na základě hodnocení z polních odrůdových pokusů, zakládaných v půdně klimatických podmínkách ČR. Sleduje se výnos zrna, jakost zrna a agronomické vlastnosti (odolnost proti poléhání, odolnost proti vyzimování, odolnost proti chorobám).
Vliv hnojení minerálními hnojivy na olejnatost řepky ozimé
30. 08. 2024 Hnojení Zobrazeno 491x
Řepka ozimá (Brassica napus) patří mezi nejdůležitější polní plodiny České republiky. V roce 2023 byla pěstována na 363 041 hektarech a bylo sklizeno celkem 1,3 milionů tun s průměrným výnosem 3,58 t/ha. Olejnatost sklizených semen se pohybuje mezi 40 a 48 % a je hlavním ukazatelem kvality semen řepky. Přestože není v ČR vyšší olejnatost při výkupu zohledňována, tak při olejnatosti nižší než 42 % mohou výkupci uplatnit srážky z ceny.
Bylinky s.r.o.: Žádné problémy s plísní díky DryGairům
29. 08. 2024 Technologie pěstování Zobrazeno 320x
Společnost Bylinky s.r.o., která je součástí mezinárodní skupiny Spisa, je jedním z největších producentů bylinek na krytých plochách v České republice. Bylinky vyrobené v Bylinkách jsou distribuovány po celé České republice a na Slovensku prostřednictvím obchodních řetězců, jako jsou Lidl, Kaufland a Albert. Díky takto rozsáhlé distribuční síti je včasná dodávka zdravých rostlin klíčovým aspektem podnikání.