BASF
BASF
BASF

Chemap Agro s.r.o.

Nejnovější články

Řešení proti rezistentním populacím blýskáčka řepkového a dřepčíkům

Řešení proti rezistentním populacím blýskáčka řepkového a dřepčíkům

16. 10. 2021 Ing. Vladimír Čech; AG NOVACHEM s.r.o. Škůdci Zobrazeno 2383x

Intenzivní pěstování řepky je postavené na opakované aplikaci insekticidů v průběhu vegetace. To sebou přirozeně nese nárůst selekčního tlaku zejména, když se opakovaně používají účinné látky se stejným mechanizmem účinku.

Hustota porostu řepky ozimé a regulace zaplevelení

Hustota porostu řepky ozimé a regulace zaplevelení

15. 10. 2021 Ing. Radek Punčochář; Mendelova univerzita v Brně Plevele Zobrazeno 2103x

Řepka ozimá je v rámci zemědělství České republiky hojně využívána pro svůj vysoký potenciál slušných příjmů, a také pro svoji vhodnost v rámci osevního postupu jako přerušovač obilnin. V příštích letech lze očekávat další nárůst jejích ploch. Předpokladem pro toto tvrzení je odklon Evropy od dovážení palmového oleje. Francie chce jako BIO složku do paliv využívat právě produkty z řepky.

Limagrain
Energen

Plodiny, úhly pohledu a regenerace po mrazech

Ve druhé polovině dubna 2024 prochází porosty nízkými teplotami. Některým porostům teploty okolo 8 °C spíše prospějí, jiné budou pravděpodobně poškozené nočními mrazíky. Obecně by takovýto průběh teplot nebyl k tomuto datu nijak výjimečný, ale vzhledem k vývoji porostů, které jsou o měsíc napřed, to může být problém.

Podzimní přihnojení řepky dusíkem za jarní ceny

Podzimní přihnojení řepky dusíkem za jarní ceny

15. 10. 2021 Ing. Luděk Novák; Agrinova Consulting, s.r.o. Hnojení Zobrazeno 8839x

Nutrino je vysoce účinné roztokové hnojivo s pozvolným uvolňováním dusíku v listech po aplikaci postřikem. Rovnoměrně přilne k povrchu listu a osmózou přechází přes kutikulu do epidermu a buněčných stěn listů přihnojené plodiny.

Limagrain

LG Auckland - nejvýnosnější hybrid praxe

Hybrid LG Auckland je moderní řepka, která k uplatnění svého potenciálu vyžaduje profesionální přístup. Za ten se potom odmění špičkovým výnosem. . Intenzivní hybrid LG Auckland se dokáže předvést především na úživných pozemcích s intenzivní agrotechnikou. Na podzim i brzy na jaře lahodí oku vitální mohutné rostliny s vynikajícím nasazením větví.

Základní látky v ochraně rostlin

Základní látky v ochraně rostlin

14. 10. 2021 Ing. Pavel Minář, Ph.D.; Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský v Brně Ochrana obecně Zobrazeno 1956x

Zemědělská praxe se v oblasti ochrany rostlin může setkávat s pojmem „základní látky“. Tento výraz označuje výrobky, které mohou být použity stejně jako přípravky na ochranu rostlin, ale na trh jsou uváděny za jiným účelem. Základní látky jsou do značné míry obdobou pojmu „komoditní substance“, který se v České republice používal před vstupem do EU.

Soufflet - OSR

OSR Protect - dostupné řešení pro pěstitele řepky ozimé

V roce 2021 jsme poprvé v rámci programu SOILTEQ seznámili pěstitele s cizojazyčnou zkratkou OSR PROTECT. „OSR“ = Oil seed rape nebo-li česky řepka olejka. A „Protect“, jakožto překlad ochrany růstového a produkčního potenciálu této náročné, ale významné tržní plodiny

Vliv počasí na účinnost herbicidů v ozimých obilninách a porovnání účinnosti na dvou odlišných lokalitách v předchozím pěstitelském roce

Vliv počasí na účinnost herbicidů v ozimých obilninách a porovnání účinnosti na dvou odlišných lokalitách v předchozím pěstitelském roce

13. 10. 2021 Doc. Ing. Miroslav Jursík, Ph.D., Ing. Dita Hiřmanová, Ing. Luděk Procházka; Česká zemědělská univerzita v Praze Plevele Zobrazeno 1377x

Přestože je v současnosti do obilnin registrováno široké spektrum herbicidů s různým mechanizmem účinku, dochází k postupným restrikcím účinných látek, což může v budoucnu způsobovat pěstitelům velmi výrazné komplikace s regulací některých plevelů, zejména v sušších oblastech nebo na podnicích, které uplatňují minimalizační technologie zpracování půdy a zaměřují se především na pěstování ozimých plodin.

Ošetření semenných porostů jetelovin a dalších pícnin: Čičorka pestrá

Ošetření semenných porostů jetelovin a dalších pícnin: Čičorka pestrá

12. 10. 2021 Ing. Zuzana Kubíková, Ph.D. a kol. Plevele Zobrazeno 1681x

U nás se jako kulturní plodina se pěstuje pouze jeden druh čičorky, a to čičorka pestrá (Coronilla varia L.). Druh v češtině vystřídal několik názvů (věnečenka strakatá, čičorečka pestrá, věnečenka strakatá, čičorka strakatá), než se nakonec ujal název čičorka pestrá, který zavedl L. J. Čelakovský v roce 1879.

Choroby řepy: Bakteriální choroby řepy (I).

Choroby řepy: Bakteriální choroby řepy (I).

11. 10. 2021 Ing. Jana Víchová, Ph.D.; Mendelova univerzita v Brně Choroby Zobrazeno 1137x

Bakteriální choroby se v porostu řepy cukrovky v ČR nevyskytují tak často jako houbové choroby, ale pokud nastanou vhodné podmínky pro růst a množení bakterií, mohou výrazně snížit výnos a cukernatost a posléze i skladovatelnost bulev.

Okénko do zahraničí: Green Deal - dobré pro Evropu, ale špatné pro Zemi

Okénko do zahraničí: Green Deal - dobré pro Evropu, ale špatné pro Zemi

10. 10. 2021 Doc. Dr. Ing. Jaroslav Salava; Výzkumný ústav rostlinné výroby, v.v.i., Praha-Ruzyně Legislativa Zobrazeno 2271x

Evropa se má do roku 2050 stát prvním klimaticky neutrálním kontinentem. Tento cíl „Zelené dohody“ oznámila EU koncem roku 2019. Emise uhlíku budou sníženy, zatímco zalesňování, zemědělství, doprava bude šetrná k životnímu prostředí, recyklace a obnovitelné energie budou tlačeny dopředu.

Obilniny společnosti LIDEA - zkušenosti z praxe

Obilniny společnosti LIDEA - zkušenosti z praxe

09. 10. 2021 Ing. Vladimír Marek; LIDEA - CAUSSADE SEMENCES s.r.o. Osivo a sadba Zobrazeno 1374x

Podzim 2020 byl pro setí obilnin na většině území ČR problematický díky častým a intenzivním srážkám. Pšenice byly zasety často pozdě do mokré půdy. Problematické setí se projevuje na porostech až do současnosti, mnoho ploch se ale výrazně zlepšilo. Lépe jsou na tom lehčí půdy a některé odrůdy snáší zamokření lépe než jiné. To je současný stav.

Přínos meziplodin v pěstitelských systémech

Přínos meziplodin v pěstitelských systémech

08. 10. 2021 Ing. Barbora Badalíková, Mgr. Martin Vašinka, Ph.D.; Zemědělský výzkum, spol. s r.o., Troubsko Technologie pěstování Zobrazeno 3357x

Význam meziplodin spočívá v pokrytí povrchu půdy v mezidobí od sklizené hlavní plodiny do zasetí a zapojení porostu následné plodiny, čímž se sníží riziko vodní i větrné eroze v meziporostním období. Biomasa meziplodin je schopna zadržet dešťové srážky, chrání tak půdu proti smyvu půdy, přispívá ke zvyšování organické hmoty do půdy, ať kořenovou nebo nadzemní hmotou, a vnáší i minerální hnojiva obsažená v hmotě meziplodin.

Nakladanie s prázdnymi obalmi z prípravkov na ochranu rastlín

Nakladanie s prázdnymi obalmi z prípravkov na ochranu rastlín

07. 10. 2021 Management Zobrazeno 1796x

Projekt nakladania s prázdnymi obalmi z prípravkov na ochranu rastlín chráni životné prostredie, zvyšuje hospodárnosť ich používania a znižuje náklady poľnohospodárov na ich zneškodnenie. Na otázky odpovedal Ing. Jozef Kotleba, výkonný riaditeľ Slovenské asociácie ochrany rastlín.

Choroby a škůdci dřínu

Choroby a škůdci dřínu

06. 10. 2021 Doc. Ing. Ivana Šafránková, Ph.D.; Mendelova univerzita v Brně Sady a vinice Zobrazeno 3508x

Dřín obecný (Cornus mas, Cornaceae) je již od středověku známý jako léčivá rostlina. Využívány byly především plody, zejména na žaludeční potíže, horečky, proti vykašlávání krve či k odstranění ledvinových kamenů.

Škodlivost plevelů v porostech ozimé pšenice

Škodlivost plevelů v porostech ozimé pšenice

05. 10. 2021 Ing. Jan Winkler, Ph.D. a kol. Plevele Zobrazeno 2024x

Škodlivost plevelů v ozimé pšenici může výrazně ovlivnit kvalitu zrna a výnos. Pšenice patří k plodinám velmi náročným na úrodnost půdy a dostupnost vláhy. Citlivě reaguje výnosem na danou předplodinu, která má velký význam pro kvalitu zrna. Řada druhů plevelů má vysokou konkurenceschopnost a prosadí se i v silných porostech pšenice.

Výskyt a šíření vrtule ořechové

Výskyt a šíření vrtule ořechové

04. 10. 2021 Ing. Kamil Holý, Ph.D. a kol. Škůdci Zobrazeno 3607x

Vrtule ořechová (Rhagoletis completa) patří mezi významné invazní druhy, které se k nám postupně šíří z evropských zemí. Její larvy mohou způsobit až 100% škody na úrodě vlašských ořechů, které černají a netvoří žádná nebo produkují jen silně poškozená jádra nevhodná ke konzumaci. Škodlivé výskyty byly již plošně zaznamenány na jižní Moravě a první ohniska se vyskytují i v Čechách.

Možnosti desikace slunečnice po restrikci diquate

Možnosti desikace slunečnice po restrikci diquate

03. 10. 2021 Doc. Ing Miroslav Jursík, Ph.D.; Česká zemědělská univerzita v Praze, Ing. Božetěch Málek; Svaz pěstitelů a zpracovatelů olejnin Sklizeň Zobrazeno 3038x

Česká republika leží na severozápadním okraji evropské oblasti vhodné pro pěstování slunečnice. Pěstitelé proto musí vybírat především ze sortimentu velmi raných a raných odrůd, které mohou ve zdejších klimatických podmínkách včas dozrát. Přesto bývá v chladnějších a vlhčích letech nutné vegetaci slunečnice řízeně ukončit pomocí desikantů.

Škodcovia kapustovín (5): Škodcovia poškodzujúci listy rastlín - mory

Škodcovia kapustovín (5): Škodcovia poškodzujúci listy rastlín - mory

02. 10. 2021 Ing. Ján Tancik, PhD.; Ecophyta, s. r. o., Nitra Škůdci Zobrazeno 2728x

Veľmi významnou skupinou škodcov kapustovín, ktoré škodia na listoch, sú motýle z čeľade morovité (Noctuidae): siatice a mory. Z môr najvýznamnejšie sú nasledovné tri druhy: mora kapustová - Mamestra brassicae, mora kelová - Lacanobia oleracea a mora gama - Autographa gamma.

Ošetření semenných porostů jetelovin a dalších pícnin: Štírovníky

Ošetření semenných porostů jetelovin a dalších pícnin: Štírovníky

01. 10. 2021 Ing. Zuzana Kubíková, Ph.D. a kol. Plevele Zobrazeno 2174x

Jako kulturní druhy se pěstují tři druhy štírovníku: štírovník růžkatý (Lotus corniculatus L.), štírovník jednoletý (Lotus ornithopodioides L.) a štírovník bažinný (Lotus uliginosus L.).

LG 31.272 výnosný a spolehlivý zrnový hybrid

LG 31.272 výnosný a spolehlivý zrnový hybrid

01. 10. 2021 Ing. Jiří Matuš; Limagrain Česká republika Osivo a sadba Zobrazeno 12039x

Společnost Limagrain má za sebou v sortimentu hybridů na zrno v ranosti FAO 250-260 několik velmi významných hybridů. Zemědělci dlouhé roky spoléhali na spolehlivý a přizpůsobivý hybrid LG 32.58, poté dominoval na polích výnosný hybrid LG 31.276. Nyní jej doplňuje nový kandidát.

Ochrana ovoce v integrované produkci v září a říjnu

Ochrana ovoce v integrované produkci v září a říjnu

01. 10. 2021 Ing. Vladan Falta, Ph.D.; BIOCONT LABORATORY spol. s r.o. Sady a vinice Zobrazeno 1040x

S koncem letních prázdnin a s nástupem podzimních měsíců se pomalu dostáváme k uzavírání celé vegetační sezony. Většinu peckovin je již sklizena a plně probíhá sklizeň ranějších a středně pozdních odrůd jablek, jako jsou třeba Gala, Šampion. Rubín, Rubinola a další. Pro vybarvování a zrání plodů je ideální počasí s nižšími nočními teplotami, ranními mlhami s rosou a s teplejšími slunečnými dny.

Uplatňování systému integrované ochrany rostlin v souvislosti se změnou legislativy (48): Regulace reziduí pesticidů v zelenině a ovoci II. - monitoring výskytu reziduí

Uplatňování systému integrované ochrany rostlin v souvislosti se změnou legislativy (48): Regulace reziduí pesticidů v zelenině a ovoci II. - monitoring výskytu reziduí

30. 09. 2021 Prof. RNDr. Ing. František Kocourek, CSc.; Ing. Jitka Stará, Ph.D.; Výzkumný ústav rostlinné výroby, v. v. i. Praha-Ruzyně Ochrana obecně Zobrazeno 1915x

V tomto příspěvku jsou uvedeny charakteristiky programů monitoringu výskytu reziduí pesticidů v potravinách v EU a v ČR doplněné o příklady výsledků monitoringu na komoditách, jako je ovoce a zelenina. Monitoring výskytu reziduí pesticidů v potravinách provádějí v členských státech EU orgány státního dozoru pod koordinací Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA).

Vliv rozdílného způsobu zpracování půdy na výnosové parametry ozimé řepky olejky

Vliv rozdílného způsobu zpracování půdy na výnosové parametry ozimé řepky olejky

29. 09. 2021 Bc. Václav Tomášek; Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích Technologie pěstování Zobrazeno 3186x

Řepka patří mezi rostliny náročné na půdní prostředí, průběh počasí, zásobenost živinami a vláhou, agrotechniku a další faktory ovlivňující konečný výnos. Z agrotechniky je řepka náročná především na hnojení, ochranu proti škodlivým činitelům (plevelům, chorobám a škůdcům) a v neposlední řadě také na výběr technologie zpracování půdy a založení porostu.

Regulace plevelů v semenných porostech trav (1): Obecná doporučení a ochrana jílků a kostřav

Regulace plevelů v semenných porostech trav (1): Obecná doporučení a ochrana jílků a kostřav

28. 09. 2021 Ing. Radek Macháč, Ph.D.; OSEVA vývoj a výzkum s.r.o., Zubří Plevele Zobrazeno 3514x

Ochrana semenářských porostů trav proti plevelům je jedním z nejdůležitějších úkonů v agrotechnice těchto porostů. Zamítnutí semenářského porostu kvůli nadlimitnímu počtu problematických plevelů nebo neuznání osiva v důsledku výskytu semen jiných druhů rostlin vede u trav k totální ekonomické ztrátě, neboť neuznané osivo trav prakticky nelze jinak využít (prodej za zlomek ceny do spaloven, či ptačích zobů).

Předpoklad produkce olejnin a zejména sóji v roce 2021

Předpoklad produkce olejnin a zejména sóji v roce 2021

27. 09. 2021 Ing. Přemysl Štranc, Ph.D. a kol. Management Zobrazeno 3227x

Podle odhadů USDA celosvětová spotřeba olejnin v marketingovém roce 2021/22 vzroste o 3 %. Za vyšší spotřebou je hlavně vyšší zájem Číny o sóju, zejména o šroty (sójové) z důvodu rychlejší obnovy čínského vepřového průmyslu, který negativně ovlivnil africký mor prasat.

A, B, C, E - kvalita pro každý podnik

A, B, C, E - kvalita pro každý podnik

26. 09. 2021 Ing. Stanislav Doležal; Limagrain Central Europe Cereals, s. r. o. Osivo a sadba Zobrazeno 3181x

Není to cvičení abecedy z první třídy, ale jakost čtyř zcela rozdílných odrůd v sortimentu pšenice ozimé firmy Limagrain. První odrůda s kvalitou A byla šlechtěná v Hrubčicích, druhá s kvalitou B se vyznačuje vysokou strestolerancí, třetí odrůda je špičkou ve výnosu a má jakost CK a čtvrtá se vyznačuje tou nejlepší potravinářskou jakostí E. Více o odrůdách LG Dita, LG Orlice, LG Mocca a Moschus se dozvíte na následujících řádcích.

Základy zpracování půdy (7): Orba (III.) - Technické prostředky pro provádění orby

Základy zpracování půdy (7): Orba (III.) - Technické prostředky pro provádění orby

25. 09. 2021 Doc. Ing. Václav Brant, Ph.D.; Česká zemědělská univerzita v Praze Technologie pěstování Zobrazeno 10885x

Základem orebního zpracování půdy je využití radličných pluhů, jejichž primárním pracovním nástrojem je orební těleso. Tedy nástroj, díky němuž dochází k zajištění nejvýznamnějšího vlivu na půdní hmotu v orničním profilu, jenž se následně projevuje na změně uspořádání půdní hmoty v orničním profilu na základě drobení, obracení, kypření a mísené půdy.

1 .. 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 .. 110
detail