BASF
BASF
BASF

Chemap Agro s.r.o.

Nejnovější články

BeFlex, Fenix, Foker, Chlortoluron 500 - Spolehlivá herbicidní ochrana ozimých obilnin

BeFlex, Fenix, Foker, Chlortoluron 500 - Spolehlivá herbicidní ochrana ozimých obilnin

01. 09. 2021 Ing. Martin Běhal; AgroProtec s.r.o. Plevele Zobrazeno 775x

Časně seté porosty ozimých obilnin jsou vystaveny vysokému tlaku plevelů již na podzim. Konkurenčně se uplatňují především plevele spodního patra (rozrazil, violka, ptačinec, hluchavka, penízek, kokoška pastuší tobolka, kakost, zemědým, výdrol řepky aj.), které dokážou na pozemku konkurovat a výrazně omezit růst obilniny, významně odebírat dusík a následně velmi brzy na jaře zregenerovat a nadále obilnině škodit.

Rezistence škodlivých hlodavců vůči rodenticidním nástrahám

Rezistence škodlivých hlodavců vůči rodenticidním nástrahám

31. 08. 2021 RNDr. Marcela Fraňková, Ph.D. a kol. Škůdci Zobrazeno 2197x

Integrovaná ochrana před škodlivými hlodavci je založena na provázaném systému preventivních a represivních opatření. Mezi represivní opatření patří i chemické ochranné metody založené na použití různých formulací přípravků registrovaných jako tzv. rodenticidy. Aktuálně nejpoužívanějšími rodenticidy jsou nástrahové formulace vyráběné buď na bázi zinkfosfidu (na hraboše), nebo antikoagulantů (zejména na myši, potkany a krysy).

Proseeds
Energen

Stále platný popis aktuálního stavu a rizik vývoje porostů

Po celý únor, díky vyšším teplotám a srážkám, probíhala intenzivní regenerace porostů na lehčích půdách. Nyní, na začátku března, obilniny rychle směřují do aktivního růstu, bohužel často s nedostatkem N, Mg, S, a Ca. U řepky přistupuje další problém. Krytonosec, který přezimuje jako dospělec, má již odpracováno a nakladeno.

V lesích neškodí jen kůrovci na smrku

V lesích neškodí jen kůrovci na smrku

30. 08. 2021 Doc. Ing. Petr Zahradník, CSc.; Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i. Ochrana obecně Zobrazeno 2194x

Poslední dvě desetiletí se potýkáme s kůrovcovou kalamitou. Od roku 2015 dochází každoročně k razantnímu nárůstu kůrovcových těžeb ve smrkových porostech, a to v meziročním srovnání přibližně dvojnásobném (přitom velké množství napadených stromů - sterilních souší - zůstává v lesních porostech a do evidence kůrovcového dříví se nikdy nedostanou).

Limagrain

LG Auckland - nejvýnosnější hybrid praxe

Hybrid LG Auckland je moderní řepka, která k uplatnění svého potenciálu vyžaduje profesionální přístup. Za ten se potom odmění špičkovým výnosem. . Intenzivní hybrid LG Auckland se dokáže předvést především na úživných pozemcích s intenzivní agrotechnikou. Na podzim i brzy na jaře lahodí oku vitální mohutné rostliny s vynikajícím nasazením větví.

Potreba starostlivosti o komunikáciu a kvalitu vzťahov v produkčnom procese poľných plodín

Potreba starostlivosti o komunikáciu a kvalitu vzťahov v produkčnom procese poľných plodín

29. 08. 2021 Ing. Ján Halas, PhD., Ing. Stanislav Torma, PhD. Management Zobrazeno 1779x

Pre všetky živé organizmy sú mimoriadne dôležité vzťahy v prostredí, v ktorom sa nachádzajú. Vitalita organizmov je determinovaná kvalitou týchto vzťahov (úrovňou komunikácie medzi účastníkmi systému). V poľnohospodárskej krajine je tento systém definovaný ako agroekosystém. Ide o vzájomné vzťahy medzi pestovanými plodinami a ich prostredím.

Okénko do zahraničí: Upravené bakterie mohou zachránit včely

Okénko do zahraničí: Upravené bakterie mohou zachránit včely

28. 08. 2021 Doc. Dr. Ing. Jaroslav Salava; Výzkumný ústav rostlinné výroby, v. v. i., Praha-Ruzyně Škůdci Zobrazeno 1549x

Vědci z University of Texas v Austinu oznámili, že vyvinuli geneticky upravené kmeny bakterie Snodgrassella alvi jako novou strategii na ochranu včel před nebezpečným jevem známým jako syndrom zhroucení včelstev (colony collapse disorder, CCD).

Cercospora beticola na cukrovce - co je nového

Cercospora beticola na cukrovce - co je nového

27. 08. 2021 Ing. Vít Bittner; MariboHilleshög ApS ČR Choroby Zobrazeno 2412x

Cercosporová listová skvrnitost řepy (Cercospora beticola) patří dlouhodobě a pravidelně k nejvážnějším houbovým patogenům napadajícím listy cukrovky. V posledních letech se nejen zvýšila četnost výskytu, ale rozšířilo se také geografické rozšíření i na sever Evropy do Skandinávie, severních oblastí Polska a do pěstitelských oblastí Francie, kde v minulosti měla minoritní hospodářskou škodlivost.

FOTOREPORTÁŽ - Robotti Tour 2021

FOTOREPORTÁŽ - Robotti Tour 2021

27. 08. 2021 Ing. Petr Štěpánek, Ph.D.; Agromanuál Precizní zemědělství Zobrazeno 2750x

V rámci Robotti Tour 2021 byl prováděn robotický výsev řepky olejky autonomním robotem Agrointelli Robotti s přesným secím strojem na rozteč řádků 45 cm. Zařazené snímky přinášejí ukázku práce na jednotlivých pozemcích a společnostech, kam Tour během srpna 2021 zavítala.

Možnosti ochrany porostů kmínu kořenného

Možnosti ochrany porostů kmínu kořenného

26. 08. 2021 Ing. Antonín Vaculík, Ph.D., Ing. Lenka Odstrčilová, Ph.D. Ochrana obecně Zobrazeno 2437x

Pěstitelé kmínu bohužel v posledních letech nezažívají úplně nejlepší období. Realizační ceny kmínu se zhruba před pěti lety pohybovaly nad úrovní 50 Kč/kg, nyní bohužel je ta částka zhruba poloviční. Ruku v ruce s tím ovšem přichází i legislativní změny, které ke smůle pěstitelů, vyřazují z možnosti používání roky osvědčené a bohatě využívané přípravky na ochranu rostlin.

Změny v hospodaření ve zranitelných oblastech

Změny v hospodaření ve zranitelných oblastech

25. 08. 2021 Ing. Olga Venerová; Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský, Brno Legislativa Zobrazeno 2702x

Nařízením vlády č. 262/2012 Sb. o stanovení zranitelných oblastí (ZOD) jsou v České republice uplatňovány podmínky tzv. nitrátové směrnice, kdy 1. 7. 2020 vstoupily v platnost nové podmínky pro období 2020–2024 (novela č. 277/2020 Sb.).

Odstranění zhutnění v kolejových stopách ve chmelnicích

Odstranění zhutnění v kolejových stopách ve chmelnicích

24. 08. 2021 Doc. Ing. Václav Brant, Ph.D. a kol. Technologie pěstování Zobrazeno 2145x

Zhutnění kolejových stop ve chmelnicích je dlouhodobým problém primárně spojeným s přejezdy mechanizačních prostředků při provádění agrotechnických operací. Obecně je provázeno celou řadou negativních vlivů na půdu, které následně vedou k narušení jejích přírodních a agrotechnických funkcí.

Choroby slunečnice dominující v České republice v minulých třech letech

Choroby slunečnice dominující v České republice v minulých třech letech

23. 08. 2021 Ing. Karel Říha; Brno Choroby Zobrazeno 1948x

Na výskytu chorob všech plodin se výrazně podílí momentální klimatické faktory, vlastnosti půdy na dané lokalitě (včetně zásobení živinami a jejich formě) a vlastnosti pěstované odrůdy/hybridu. Obecně platí, že zprávy o chorobách podávají pracovníci výzkumných stanic a různých úřadů. Jimi zakládané pokusy jsou v ČR u slunečnice směrovány téměř výhradně na zkoušení účinnosti pesticidů.

LG Absalon - na poli je šampion

LG Absalon - na poli je šampion

22. 08. 2021 Ing. Stanislav Doležal; Limagrain Central Europe Cereals, s. r. o. Osivo a sadba Zobrazeno 9225x

Ranost, vysoký výnos, výborný zdravotní stav, rezistence stéblolamu a pekařská kvalita A - to je nejstručnější charakteristika nové odrůdy LG Absalon. Registrovaná byla v ČR Ústředním kontrolním a zkušebním ústavem zemědělským v roce 2021. LG Absalon je odrůda evropského významu. V současnosti je jednou z nejvýznamnějších odrůd ve Franci a je již registrovaná také v Itálii, Rumunsku, Bulharsku či Srbsku.

LG Keramik - výnos a kvalita kdekoli

LG Keramik - výnos a kvalita kdekoli

21. 08. 2021 Ing. Stanislav Doležal; Limagrain Central Europe Cereals, s. r. o. Osivo a sadba Zobrazeno 4372x

„Chcete-li jistý zisk, zasejte si LG Keramik“. Tak zní náš slogan u této nové potravinářské odrůdy, která se vyznačuje vynikajícím výnosem zrna. Byl registrován v roce 2020 díky velmi vysokému výnosu, který prokázal ve všech výrobních oblastech. Velmi vysoký výnos i velmi dobrou kvalitu potvrdily také následné zkoušky pro SDO. Více informací, proč zvolit a jak pěstovat LG Keramik se dozvíte na následujících řádcích.

Fungicidní ochrana a stimulace a sóji v roce 2020

Fungicidní ochrana a stimulace a sóji v roce 2020

20. 08. 2021 Ing. Přemysl Štranc, Ph.D. a kol. Choroby Zobrazeno 1565x

Z důvodu absence ochrany sóji proti houbovým chorobám v ČR testujeme třetím rokem i vybrané fungicidy. Přestože se v současné době na našem území tato ochrana jeví jako méně významná, je v budoucnu velmi pravděpodobné (z důvodu zvyšování ploch sóji a globální změny klimatu), že se stane velmi významnou.

Ochrana obilnín proti voškám

Ochrana obilnín proti voškám

19. 08. 2021 Ing. Ján Tancik, PhD.; Ecophyta s. r. o., Nitra Škůdci Zobrazeno 2824x

Vošky (Aphidoidae, Sternorrhyncha) sa vo väčšej alebo menšej miere na obilninách vyskytujú každý rok. Vošky sú prítomné v porastoch obilnín od jeho vzchádzania na jeseň, najmä ak je dlhá a nadmerne teplá. Na jar sa v porastoch začínajú vyskytovať od apríla a maximálny výskyt je obyčajne začiatkom júna, keď v prípade silného výskytu môžu spôsobiť aj významné škody na úrode.

Variabilní přihnojení cukrové řepy

Variabilní přihnojení cukrové řepy

17. 08. 2021 Prof. Ing. Josef Pulkrábek, CSc. a kol. Hnojení Zobrazeno 1935x

V moderní technologii pěstování cukrové řepy a se stupňujícími se požadavky na zavádění přírodě blízkých, agrotechnických opatření rozhodně se vyplatí hledat a využívat pěstitelská opatření, jež by stabilizovala a udržovala produkci. Možnou cestou k posílení růstu cukrové řepy je také aplikace vhodných hnojiv a biologicky aktivních látek.

Aktuální přehled ochrany zahrad, sadů a vinic - srpen a září 2021

Aktuální přehled ochrany zahrad, sadů a vinic - srpen a září 2021

16. 08. 2021 Ing. Josef Gall; Týn nad Bečvou Ochrana obecně Zobrazeno 1895x

Při deštivém období se zvyšuje riziko poškození dozrávajících plodů peckovin i jádrovin moniliniovou hnilobou. Původcem choroby je vřeckatá houba Monilinia laxa a někdy i její blízce příbuzná Monilinia fructigena. Houby lze od sebe rozlišit i makroskopicky - M. fructigena mívá konidiofory s konidiemi uspořádány spíše v soustředných kruzích a napadá spíše jádrové ovoce, zatímco M.

Aktuální přehled ochrany polních plodin - srpen a září 2021

Aktuální přehled ochrany polních plodin - srpen a září 2021

15. 08. 2021 Ing. Josef Gall; Týn nad Bečvou Ochrana obecně Zobrazeno 1882x

Kyselé půdy snižují u řepky výnos, proto je třeba již v předstihu, podle rozboru, povápnit, nejlépe již k předplodině a vápenaté hmoty rovnoměrně zapravit do celého orničního profilu. Vápnění půdy také snižuje výskyt některých chorob a škůdců. Dostatečné a vyvážené hnojení všemi základními živinami a mikroprvky je předpokladem úspěšného rozvoje rostlin.

Využití přírodních látek s antifungální aktivitou při produkci chmele

Využití přírodních látek s antifungální aktivitou při produkci chmele

13. 08. 2021 Ing. Pavel Procházka, Ph.D. a kol. Choroby Zobrazeno 1893x

V rámci tříletých pokusů, ve kterých byly použity vybrané přírodní látky s antifungálním účinkem, byl sledován jejich vliv na produkci a kvalitu chmelových hlávek. Jako přírodní látky s antifungálním účinkem byly vybrány výtažky z mořských řas a terpeny z pomerančovníku, tymiánová silice a chmelový extrakt. Využití těchto látek by mohlo znamenat rozšíření spektra používaných přípravků pro fungicidní ochranu.

Ovlivnil průběh ročníku 2020 výskyt zavíječe kukuřičného?

Ovlivnil průběh ročníku 2020 výskyt zavíječe kukuřičného?

12. 08. 2021 Ing. Štěpánka Radová, Ph.D.; Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský, Brno Škůdci Zobrazeno 1768x

Průběh ročníku 2020 jako takový byl pro zdárný růst a vývoj porostů kukuřice v porovnání s roky sucha takřka ideální. Dostatek srážek se pozitivně promítl ve výnosech, které byly za poslední 4 roky nejvyšší, a to jak u kukuřic na zrno, tak na siláž. U zrnové kukuřice byl zaznamenán meziroční nárůst ve výnosech okolo 12 %, u silážní kukuřice byl rozdíl menší a činil 9,2 %.

Účinnost přírodních látek při regulaci mandelinky bramborové v pásmech vodních zdrojů

Účinnost přírodních látek při regulaci mandelinky bramborové v pásmech vodních zdrojů

11. 08. 2021 Ing. Luboš Petříček; Česká zemědělská univerzita v Praze Škůdci Zobrazeno 1889x

Regulace mandelinky bramborové je každoročním problémem pro řadu zemědělců, kteří do svých osevních plánů zahrnuli pěstování brambor. Mandelinka bramborová je škůdce, který má potenciál zničit celou úrodu a mít zásadní vliv na celkový výnos a finanční bilanci. Ochrana proti ní je ale mnohdy komplikovaná, ať už z důvodu častého rozvoje rezistence, nebo z důvodu nutnosti dodržování přísných restrikcí v ochranných pásmech vodních zdrojů.

Historický přehled vývoje metodik pro hnojení orných půd fosforem vypracovaných VÚRV (II.) - Snížené hnojení

Historický přehled vývoje metodik pro hnojení orných půd fosforem vypracovaných VÚRV (II.) - Snížené hnojení

10. 08. 2021 RNDr. Václav Macháček, DrSc., Ing. Eva Kunzová, CSc.; Výzkumný ústav rostlinné výroby v. v. i., Praha-Ruzyně Hnojení Zobrazeno 1992x

Změna společenského zřízení v roce 1989 přinesla i změny v zemědělské výrobě. Padlo úsilí o maximální intenzifikaci rostlinné výroby. Z ekonomických důvodů nastalo omezování nákupu průmyslových hnojiv a z tohoto důvodu poklesla úroveň hnojení, zvláště fosforem. Začal pokles obsahu živin v půdě, a tím i pokles úrodnosti půd. Bylo nutno řešit, na jakou úroveň může poklesnout hnojení, aby rostlinná výroba plnila svoji společenskou funkci.

Povětrnostní podmínky v roce 2020 z hlediska pěstování brambor a výskytu plísně bramboru

Povětrnostní podmínky v roce 2020 z hlediska pěstování brambor a výskytu plísně bramboru

09. 08. 2021 RNDr. Tomáš Litschmann, Ph.D. a kol. Choroby Zobrazeno 2154x

Povětrnostní podmínky v roce 2020 svým charakterem ve vegetačním období připomínaly některé roky z druhé poloviny minulého století. Přestože jsme byli na jaře varováni, že by mohlo hrozit až pětisetleté sucho, opak byl pravdou a vyšší úhrny srážek na mnoha místech způsobily mj. silnější výskyt houbových chorob a v podzimních měsících komplikovaly sklizeň.

Zdravé porosty a vysoké výnosy s přípravky společnosti ALMIRO

Zdravé porosty a vysoké výnosy s přípravky společnosti ALMIRO

08. 08. 2021 Ing. Jakub Matějovský; ALMIRO energy for vegetation, s.r.o. Choroby Zobrazeno 1402x

Měsíc květen patří mezi důležité měsíce v zemědělském roce. Zásahy, které se provádějí v téměř všech hospodářsky důležitých plodinách, mají podstatný vliv na konečný výnos a kvalitu produkce. Důležité je nepodcenit nejen ochranu, ale také výživu rostlin. Společnost ALMIRO energy for vegetation, s.r.o. nabízí účinná a efektivní řešení.

Výnosné řepky Caussade 2021

Výnosné řepky Caussade 2021

07. 08. 2021 Ing. Andrea Kryštofová; CAUSSADE SEMENCES s.r.o. Osivo a sadba Zobrazeno 1448x

Tato velmi kontraverzní a diskutovaná plodina, která svou žlutou barvou zaplavila část republiky. Nebýt současných problémů s celosvětovou pandemií jménem Covid-19, jistě by zaplavila televizi i noviny a byla součástí diskusí u piva a alergologa. Letos pravděpodobně opět nebude příliš příležitostí scházet se na poli v rámci polních dnů, sledovat a diskutovat u porostů se zemědělci a ostatními zúčastněnými.

1 .. 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 .. 110
detail