Choroby luskovin: Plíseň a padlí hrachu
21. 08. 2024 Choroby Zobrazeno 428x
V České republice se z luskovin pěstuje především hrách, sója a lupina. Ostatní druhy jako bob, vikev, fazol se pěstují jen na velmi malých plochách nebo se nepěstují vůbec. Tak jako viry a bakterie, i houby a houbám podobné organizmy mohou způsobit poměrně velké ztráty na výnosu luskovin.
Za vlhkého počasí můžeme v porostu hrachu setého pozorovat plíseň hrachu, která je přenosná osivem. Padlí hrachu se v porostu vyskytuje většinou od konce června a v průběhu července. Pozdě seté porosty jsou náchylnější k infekci padlím, patogen může způsobit nerovnoměrné dozrávání, a tím problémy při sklizni. Silný infekční tlak může způsobit redukci výnosu až o 30 %.
Plíseň hrachu
Choroba plíseň hrachu je způsobena patogenem Peronospora viciae (syn. Peronospora pisi). Z hlediska systému je patogen zařazen do skupiny houbám podobným organizmů, napadá pouze hrách setý.
Příznaky napadení jsou nejvíce zřetelné na horní straně listů jako světle žluté skvrny, které později hnědnou a nekrotizují. Jedná se o sekundární infekci, kdy se na spodní straně listu tvoří zpočátku bělavé, později tmavé povlaky sporangioforů a sporangií. Při silném napadení skvrny splývají, list usychá a odumírá. Patogen napadá všechny nadzemní části rostliny. Primární infekci můžeme pozorovat na mladých rostlinkách v dubnu a květnu, projevuje se žlutozeleným zbarvením výhonků a deformací rostlin. Za vlhkého počasí se tvoří povlaky fruktifikačních orgánů.
Patogen přežívá myceliovým vláknem v semeni a oosporami v posklizňových zbytcích. Oospory vznikají při pohlavním rozmnožování, tvoří se ve všech vegetativních orgánech hostitele. Jsou kulovité, nažloutlé, průměrné velikosti 30–40 µm. Mohou přežívat v půdě více než 10 let, klíčí při teplotách 5–10 °C a způsobují primární infekci. Během vegetace patogen vytváří na spodní straně listů sporangia, která se deštěm a větrem rozšiřují v porostu.
Sporangia se formují na sporangioforech, jsou světle olivová až nažloutlá, oválná až eliptická, v průměru 17 × 23 µm velká. Za dostatečné vlhkosti (nad 95 %) sporangium vyklíčí v klíční vlákno, které proniká průduchem do listů hostitele. Pro maximální infekci je zapotřebí ovlhčení listů po dobu 6 hodin při teplotě 8–20 °C.
Obr. 1: Příznaky napadení plísní hrachu na horní straně listu
Obr. 2: Povlaky sporangioforů Peronospora viciae na spodní straně listu
Obr. 3: Povlaky sporangioforů Peronospora viciae na úponcích
Obr. 4: Peronospora viciae - sporangiofory a sporangia
Padlí hrachu
Padlí hrachu způsobuje houba Erysiphe pisi z oddělení Ascomycota. Patogen napadá hrách setý a další druhy z čeledi Fabaceae.
Příznaky napadení se většinou objevují na horní straně spodních listů, kde se tvoří zpočátku malé paprsčité povrchové mycelium, které se rozrůstá v hustý moučnatý povlak bílého mycelia. Patogen se rychle šíří směrem nahoru, napadá stonky a lusky. Ke konci vegetace mycelium šedne a na povrchu mycelia můžeme pozorovat tmavohnědé až černé kulaté plodničky (chasmothecia, pohlavní stadium).
Erysiphe pisi je obligátní parazit, přežívá na infikovaných posklizňových zbytcích a víceletých bobovitých rostlinách. Zdrojem infekce jsou askospory, které se na jaře uvolňují z vřecek v chasmotheciích. Plodnice obsahují 4–8 vřecek po 3–8 askospor. Během vegetace se patogen rozmnožuje konidiemi (nepohlavní stadium), které jsou hyalinní, v průměru 16 × 29 µm velké a jejich tvar se mění podle stáří od podlouhlých po válcovité. V porostu se šíří větrem a deštěm. Výskyt choroby podporuje teplé (17–23 °C) a vlhké počasí.
Obr. 5: Příznaky napadení padlím hrachu na listech
Obr. 6: Příznaky napadení padlím hrachu na luscích
Obr. 7: Erysiphe pisi - konidie (pod lupou)
Obr. 8: Erysiphe pisi - konidie (v mikroskopu)
Ochrana
Preventivní ochrana proti patogenům spočívá v zaorání posklizňových zbytků, dodržování osevního postupu, pěstovaní odrůd s vyšší hladinou rezistence a vysévání zdravého a mořeného osiva. U padlí je velmi důležitý včasný termín setí.
V semenářských porostech lze proti plísni použít fungicidy na bázi mědi.
Další články v kategorii Choroby