Chemap Agro s.r.o.

Kompletní ochrana všech obilnin fungicidy Dow AgroSciences

20. 04. 2017 Ing. Lubomír Jůza; Dow AgroSciences Choroby Zobrazeno 405x

V současnosti je pěstování obilnin v České republice na vysoké úrovni. Porostům je věnována náležitá péče a jsou připravovány na maximální výnosy. Při takto vysoké intenzitě jsou ale obilniny náchylné k různým houbovým chorobám. Ke kvalitní ochraně a zabezpečení nejlepšího výnosu jsou běžné 2–4 aplikace fungicidů podle oblasti a podmínek v daném roce.

Agromanualshop.cz- Figaro - glyfosát za výhodnou cenu

Fungicidy do pšenice v období sloupkování

V ozimých pšenicích je důležitá ochrana již na jaře v období začátku sloupkování, zejména proti chorobám pat stébel, ale i proti padlí, braničnatkám a dalším listovým chorobám. Vlhké počasí a pěstování obilniny po obilnině předpoklad výskytu chorob ještě zvyšuje. Nejlepší ochranu v této době poskytne fungicid Bell Pro v dávce 1,2 l/ha, který obsahuje masivní množství boscalidu ze skupiny SDH inhibitorů a triazol epoxyconazol. Výsledkem je vynikající účinek na choroby pat stébel a široké spektrum listových chorob.

Pro první standardní ošetření v 1. až. 2. kolénku je vhodným fungicidem také Apel v dávce 1,0 l/ha, který má spolehlivou účinnost na všechny běžné choroby pat stébel, ale zastaví i časný výskyt braničnatek, DTR a dalších listových skvrnitostí.

Při pěstování odrůdy pšenice náchylné na padlí nebo při jeho vysokém výskytu v porostu je dlouholetým osvědčeným řešením fungicid Atlas. Přípravek se používá samostatně v dávce 0,15–0,2 l/ha nebo i v kombinacích s dalšími fungicidy (včetně Apelu nebo Bellu Pro), kde do těchto tankmixů postačuje dávka 0,1 l/ha.

Důsledná ochrana pšenice během vegetace udržela zdravý porost až do sklizně a zabezpečila maximální výnos
Důsledná ochrana pšenice během vegetace udržela zdravý porost až do sklizně a zabezpečila maximální výnos

Spolehlivá ochrana pšenice proti listovým chorobám

V dalším období od konce sloupkování až do metání, zpravidla ve fázi praporcového listu, je vhodné se zaměřit na listové choroby (braničnatky, padlí, rzi včetně rzi plevové, DTR, atd.) a udržet nadějné porosty v dobré kondici s příslibem maximálního výnosu. Nejširší spektrum účinku na choroby má fungicid Allegro Plus s obsahem 3 účinných látek z odlišných skupin (morfolin, azol, strobilurin) a jistotou dlouhodobé protektivní i kurativní účinnosti. V intenzivních porostech s předpokladem vysokých výnosů nebo při vyšším infekčním tlaku chorob použijeme dávku 1,0 l/ha. Ve všech ostatních případech postačuje nižší dávka 0,8 l/ha, která zabezpečí dostatečný účinek.

Druhou variantou s nejvyšší účinností na listové choroby je Bell Pro, používaný v dávce 1,2 l/ha. Bell Pro je tedy univerzální fungicid na choroby pat stébel a listové choroby, který můžeme nasadit od začátku sloupkování až do metání obilnin. Vzhledem k obsahu SDH inhibitoru dokáže hubit i braničnatky rezistentní vůči azolům nebo strobilurinům. Má také širokou registraci v obilninách, je použitelný v ozimých i jarních pšenicích a ječmenech.

V méně intenzivních porostech nebo při nižším napadení můžeme zvolit jako ekonomickou variantu přípravek Limit, který má ze všech dostupných fungicidů nejvyšší obsah oblíbeného triazolu epoxyconazol a dále thiophanat. Obě složky se výborně doplňují a spolehlivě chrání před běžnými listovými chorobami při zajímavé ceně ošetření. Limit se používá v dávce 0,6 l/ha. V mnoha oblastech je i oblíbená kombinace Allegra Plus a Limitu. Obyčejně se jako základ použije Allegro Plus ve snížené dávce 0,5 l/ha a doplní se Limitem v dávce 0,2 l/ha. Tím se zabezpečí standardní obsah triazolu, množství strobilurinu a morfolinu je též dostatečné a navíc se přidá thiofanát. Důležitým přínosem vedle výborné účinnosti je i atraktivní cena ošetření. Všechny 3 fungicidy (Allegro Plus, Bell Pro a Limit) mají nejlepší účinek i na rez plevovou, která se výrazně šířila v loňském roce. Ošetření je nezbytné provádět včas, již při prvních příznacích choroby nebo signalizaci.

Klasové choroby pšenice

Po vymetání pšenic dbáme nejen na výnos, ale i na kvalitu produkce, kterou ohrožují hlavně fuzariózy a braničnatky v klasech. Při horší kvalitě zrna hrozí i nižší cena při prodeji. Potížím se nechá předejít aplikací vhodného fungicidu v době květu. Dlouhodobě vysokou účinnost na fuzária a braničnatky vykazuje Lynx, který se používá proti těmto chorobám v dávce 1,0 l/ha. Druhou možností je nasazení fungicidu Limit v dávce 0,6 l/ha, opět s výborným účinkem na obě zmiňované choroby.

Technologie ošetření jarního ječmene proti houbovým chorobám by vždy měla začínat aplikací Atlasu proti padlí, následně širokospektrální fungicid Bell Pro nebo Allegro Plus, proti fusáriím či braničnatkám Lynx
Technologie ošetření jarního ječmene proti houbovým chorobám by vždy měla začínat aplikací Atlasu proti padlí, následně širokospektrální fungicid Bell Pro nebo Allegro Plus, proti fusáriím či braničnatkám Lynx

Fungicidní ochrana jarních ječmenů

Základním opatřením u jarního ječmene je ochrana proti padlí travnímu, které škodí již před nebo v průběhu odnožování. U rostlin napadených padlím se hůře rozvíjí kořenová soustava, snižuje se počet fertilních odnoží a v konečném důsledku má ječmen nižší výnos. Atlas v dávce 0,2 l/ha na počátku odnožování výborně chrání ječmen před padlím a omezuje redukci fertilních odnoží. Vliv padlí na počet odnoží testuje již 15 let společnost Ditana na nejprodávanějším sortimentu jarních ječmenů v předchozím roce. Po aplikaci Atlasu v dávce 0,2 l/ha nedochází k redukci odnoží. Počet klasů je vyšší, a to nejen u odrůd citlivých vůči padlí, ale i u odrůd s genem rezistence. Podrobné výsledky pokusu v roce 2016 jsou uvedeny v přiloženém grafu 1.

V dalším období (sloupkování až praporcový list) je nutné sledovat výskyt skvrnitostí, rzí a ostatních chorob a v případě napadení zasáhnout fungicidem Allegro Plus v dávce 0,6–0,8 l/ha. Druhou možností je aplikace vloni nově registrovaného fungicidu Bell Pro v dávce 1,0–1,2 l/ha. Bell Pro má výbornou účinnost na všechny běžné choroby a je registrován k použití v ozimých i jarních ječmenech. Pro udržení kvality v době květu ječmene (tedy ihned po metání) je možné aplikovat Lynx v dávce 0,8 l/ha proti klasovým chorobám, zejména fuzáriím.

Graf 1: Počty klasů odrůd ječmene jarního bez fungicidní ochrany a po ošetření Atlasem v T1 (DC 25, Ditana Velká Bystřice, 2016)
Graf 1: Počty klasů odrůd ječmene jarního bez fungicidní ochrany a po ošetření Atlasem v T1 (DC 25, Ditana Velká Bystřice, 2016)
Atlas v dávce 0,2 l/ha na počátku odnožování výborně chrání ječmen před padlím a omezuje redukci fertilních odnoží

Devět účinných látek v šesti fungicidech

Fungicidy Dow AgroSciences vyřeší jakýkoliv problém s chorobami v obilninách v průběhu celého vegetačního období. Systém ochrany je založen na devíti fungicidních látkách vhodně poskládaných do 6 přípravků. Podle potřeby účinku a antirezistentní strategie je možné volit účinné látky ze skupiny klasických triazolů, strobilurinů, morfolinů, fenoxychinolinů nebo nejnovějších SDH inhibitorů.

Kompletní ochrana všech obilnin fungicidy Dow AgroSciences

Důsledná ochrana pšenice během vegetace udržela zdravý porost až do sklizně a zabezpečila maximální výnos
Technologie ošetření jarního ječmene proti houbovým chorobám by vždy měla začínat aplikací Atlasu proti padlí, následně širokospektrální fungicid Bell Pro nebo Allegro Plus, proti fusáriím či braničnatkám Lynx

Související články

Uplatňování systému integrované ochrany rostlin v souvislosti se změnou legislativy - Rezistence ječmene vůči padlí

19. 08. 2017 Doc. Ing. Antonín Dreiseitl, CSc.; Agrotest fyto, s.r.o., Kroměříž Choroby Zobrazeno 197x

Fungicid nové generace představen na poli

16. 08. 2017 Ing. Petr Štěpánek, Ph.D.; Agromanuál Choroby Zobrazeno 243x

Choroby sóje

14. 08. 2017 Ing. Peter Mižík; Agrofert, o. z. Choroby Zobrazeno 199x

Rezistence obilnin vůči viru žluté zakrslosti ječmene

03. 08. 2017 Ing. Jana Chrpová, CSc. a kol. Choroby Zobrazeno 232x

Na které mořidlo byste měli letos vsadit?

02. 08. 2017 Ing Renata Salavová; Syngenta Czech s.r.o. Choroby Zobrazeno 223x

Další články v kategorii Choroby

Agro Aliance
Syngenta Czech s.r.o.
AG NOVACHEM s.r.o.
Insekticid Huter SPU

Kalendář akcí

Prohlédnout vše

Upozornění

Veškeré údaje uvedené na webu www.agromanual.cz jsou pouze informativní, při použití přípravků se řiďte etiketou přípravku.

Anketa

Jak se Vám líbí nové názvosloví chorob a používáte je?
14%
6%
2%
24%
4%
50%
detail