Lalstop Contans WG - nová registrace na verticiliové vadnutí

01. 07. 2024 Ing. Josef Svachouček; Agroprotec s.r.o. Choroby Zobrazeno 162x

Houbové patogeny z rodu Verticillium mají široký hostitelský záběr. Mezi napadané rostliny patří řepka, slunečnice, hořčice, mák, kmín, brambory, zelenina a další. Největší ekonomické škody způsobuje především na řepce, kde škodí Verticillium longisporum, které představuje společně s hlízenkou obecnou nejzávažnější onemocnění řepky. Ztráty způsobené verticilliovým vadnutím závisí na intenzitě napadení rostlin, podmínkách pro jeho rozvoj a následného rozsahu předčasného dozrávání. Odborné publikace uvádějí ztrátu na výnosech až 50 %, některé dokonce až 80 %.

Základem životního cyklu verticillia je mikrosklerocium, které je velmi odolné a může přežít v půdě i více než 10 let a dlouhodobě kontaminovat pole. Mikrosklerocia se aktivují kontaktem s exudáty hostitelských rostlin a hyfami pronikají do kořene rostlin (u řepky ozimé často dochází k infekci již na podzim). V rostlině se pohybují xylémem a vytváří nové konidie. Do této fáze vývoje choroby nelze pozorovat žádné symptomy napadení. Na konci dlouživého růstu začínají konidie ucpávat cévní svazky a dále se šíří do parenchymatických buněk, kde dochází k tvorbě nové generace mikrosklerocií. Ty se uvolní do půdy a představují riziko do budoucna pro další náchylné plodiny.

Verticillium v porostu bývá často detekováno až v závěru vegetace při dozrávání porostů, kdy tvoří v rostlině vaskulární okluze, které ovlivňují transport vody a způsobuje nouzové dozrávání rostlin. Primární příznaky mohou být hnědé skvrny na stonku (zde se budou tvořit mikrosklerocia), později žloutnutí a usychání listů (často jen z poloviny listové čepele) se zasycháním stonku do hranatějšího tvaru, patrné jsou vystouplé cévní svazky, které jsou na řezu tmavé. Navíc vzhledem k situaci, že na boj s tímto patogenem neexistují až na ojedinělé vyjímky žádné účinné přípravky na ochranu rostlin, je nutné hledat nová řešení.

Nové řešení představuje použití přípravku Lalstop Contans WG, který znáte jako základní kámen boje proti Hlízence, kde se již léta plně osvědčuje. Lalstop Contans WG získal minulý rok rozšíření registrace na verticiliové vadnutí a aktuálně tedy řeší obě dvě nejdůležitější choroby v řepce - hlízenku a verticillium.

Lalstop Contans WG

Postřikový fungicidní biopreparát Lalstop Contans WG obsahuje výtrusy houby Coniothyrium minitans, kmen CON/M/91-08 v množství 1×1012 aktivních spor, což představuje při dávce 1 kg/ha aplikaci 100 milionů spor/m2.

Spory mycoparazitické houby Conithynium minitans po vyklíčení napadají mikrosklerocia verticillia a sklerocia hlízenky v půdě a po několika týdnech je zcela paralizují. Napadená mikrosklerocia a sklerocia jsou živným médiem pro C. minitans a postupně jsou zcela degradována při současné produkci pyknospor. Tyto mrtvé sklerocie patogenů jsou zcela vyplněny pyknidami C. minitans a zůstávají, v polních podmínkách, po dlouhou dobu neporušené. To prodlužuje účinnost aplikace Lalstop Contansu WG, protože pyknospory C. minitans jsou chráněny uvnitř sklerocií a postupně se v průběhu času uvolňují do okolní půdy. Pomocí tohoto biologického přípravku se tak neutralizuje a eliminuje zdroj chorob nejen pro danou plodinu, ale omezuje se potenciál infekce i pro následné plodiny v osevním postupu. Po aplikaci Lalstop Contans WG dojde nejen k přerušení vývojového cyklu verticilia a hlízenky, ale má také přímý vliv na vývoj mycelia verticilia a hlízenky ještě před tím, než napadne rostliny. Je to jediný způsob, jak zabránit primární infekci v porostech.

Výhody použití Lalstop Contans WG

  • jediný způsob regulace verticiliahlízenky, který odstraňuje příčinu, a nikoliv až důsledek infekce,
  • umožňuje koncepční ozdravení půdy od mikrosklerocií verticilia, sklerocií hlízenky a dalších houbových patogenů vytvářejících sklerocia,
  • snížení infekčního tlaku verticilia a hlízenky v následných plodinách,
  • snížení vstupů - po odstranění zdrojů infekce z půdy není potřebná intenzivní ochrana porostů fungicidy proti hlízence,
  • vyloučení negativního vlivu na životní prostředí včetně ohrožení včel,
  • přípravek je určen i pro ekologické zemědělství,
  • možnost uplatnění dotace na nákup a aplikaci přípravku (řepka 1 180 Kč/ha).

Způsob aplikace

Aplikace se provádí převážně před setím nebo po sklizni plodiny na posklizňové zbytky s následným zapravením do půdy do 24 hod. Při závlahách je možné aplikovat i během vegetace.

Aplikace postřikem před setím

Základní dávka Lalstop Contans WG 2,0 kg/ha, zapravení do 24 hod. (48 hod. za podmračného počasí) do hloubky 5–8 cm. Z této hloubky vyklíčí největší množství mikrosklerocií a sklerocií. Osvědčilo se aplikovat těsně před setím a zapravení provést pouze secí kombinací. Tato aplikace zajišťuje i účinek na další půdní patogeny vytvářející sklerocia a má přímý vliv na vývoj mycelia verticilia a hlízenky.

Aplikace na posklizňové zbytky

Dávka Lalstop Contans WG 1 kg/ha, zapravení do půdy do 24 hod. (za podmračného počasí do 48 hod.). Účinnost přípravku se výrazně zvýší, pokud jsou posklizňové zbytky před aplikací rozdrceny, čímž se uvolní maximální množství mikrosklerocií a sklerocií na povrch půdy a následně dojde k přímému kontaktu s aplikovaným přípravkem. Zapravení se provádí převážně diskovými podmítači (nejlépe uvolňují další sklerocia) do hloubky 5-10 cm. Při aplikaci může i pršet a pokud dešťové srážky dosáhnou cca 30 mm, není již zapravení potřebné.

Aplikace přípravku Lalstop Contans WG se provádí na podzim i na jaře minimálně 2 měsíce před předpokládanou infekcí. Aplikaci neprovádějte bezprostředně po aplikaci močůvky, hnojiva DAM 390, Thomasova drasla, dusíkatého a páleného vápna.

Po prvním ošetření pozemku přípravkem Lalstop Contans WG nelze očekávat likvidaci sklerocií v celém půdním profilu. Sklerocia v hloubce nad cca 10 cm zůstávají v latentním stavu po dobu 10 i více let. Pro celkové ozdravení půdy je nutné aplikaci provádět v rámci osevního postupu opakovaně (podle spektra a rotace plodin).

Myslete na zdraví svých porostů včas a používejte Lalstop Contans WG, odměnou vám budou prosty s vysokým výnosovým potenciálem.

Ozdravení půdy od verticiliového vadnutí a hlízenky obecné použitím Lalstop Contans WG
Ozdravení půdy od verticiliového vadnutí a hlízenky obecné použitím Lalstop Contans WG

Verticiliové vadnutí na stoncích řepky a detail tvorby mikrosklerocií
Verticiliové vadnutí na stoncích řepky a detail tvorby mikrosklerocií

Související články

Moderní nabídka fungicidů BASF pro ochranu obilnin

01. 03. 2025 Ing. Václav Nedvěd, Ph.D.; BASF spol. s r. o. Choroby Zobrazeno 229x

Výskyt chorob obilnin v odrůdových pokusech ve vegetačním roce 2023/24

27. 02. 2025 Ing. Pavel Kraus, Ph.D.; Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský Brno Choroby Zobrazeno 291x

Choroby luskovin: Houbové choroby fazolu

19. 02. 2025 Ing. Jana Víchová, Ph.D.; Mendelova univerzita v Brně Choroby Zobrazeno 203x

Choroby luskovin: Šedá a bílá hniloba luskovin

24. 01. 2025 Ing. Jana Víchová, Ph.D.; Mendelova univerzita v Brně Choroby Zobrazeno 381x

Další články v kategorii Choroby

detail