BASF
BASF
BASF

Chemap Agro s.r.o.

Nabité portfolio fungicidů pro ochranu klasů od UPL

22. 05. 2024 Ing. Petr Kabelka; UPL Czech s.r.o. Choroby Zobrazeno 57x

Stává se z toho již pomalu klišé, hovořit dlouze o průběhu počasí v dané sezóně a srovnávat to na ročníky minulé, případně dlouhodobé průměry. Pokusím se tomuto stereotypu v tomto článku vyhnout, jelikož každý z nás přeci vidí a bedlivě sleduje, co se venku děje, ať už ve vlastním regionu, případně ve vzdálenějších krajích Evropy. Nic není a ani nebude jako dřív a každou chvíli nás překvapí nový extrém, Je to realita dnešní doby.

Proseeds

Ale pracujeme s živou přírodou, ve složité době, v dynamicky se měnícím prostředí sektoru a nezbývá nic jiného než s těmito změnami počítat, předvídat je a přizpůsobit tomu veškeré technologické vstupy a počínání. Řešení problému je vždy o mnoho složitější, nákladnější a s nejistým výsledkem než prevence, a to snad ve všech oborech, fungicidní ochranu klasů obilnin nevyjímaje.

V podmínkách České republiky je dlouhodobě nejpoužívanější a zaběhnutý systém dvojího fungicidního ošetření obilnin, a to v termínu T1, resp. fázi prvního kolénka a poté ochrana plně vymetaného klasu. I když technologie ochrany obilnin v termínech T2 (praporcový list) a T3+ (kvetení) jsou rovněž poměrně časté, představují již relativně menší část. Vyšší intenzity pěstování jsou specifikem pouze některých regionů. Čistě fuzariózní aplikace navíc nemusí být vždy nutné, ale fungicidní ochranu ve fází plně vymetaného klasu již nevynechá žádný pěstitel, ať už je průběh ročníku (počasí a tlaku chorob) jakýkoliv, jde totiž již o hodně, o kvalitu.

Bohužel situace s cenami komodit není z důvodu přetlaků obilí z Ukrajiny vůbec příznivá, a příliš optimisticky se nevyvíjí ani nadále, proto je důležité investovat do ochrany v klíčových momentech sezóny, pro dosažení dobré kvality produkce a následně úspěšného prodeje. Loňský rok nám opět ukázal, jak problematické je v dnešní době dobré zpeněžení při nedostatečné kvalitě (především obsah NL).

Společnost UPL nabízí v nejisté době stabilitu a partnerství ve formě kvalitních produktů za příznivé ceny. Pro rok 2024 Disponuje ve svém portfoliu širokou nabídkou osvědčených fungicidů, které lze flexibilně a spolehlivě použít právě pro cílené klasové aplikace, jež představují poslední vstup do porostů obilnin před sklizní, plus velmi zajímavou novinku. Pojďme si je nyní krátce připomenout.

Poslední rok s Tiocan® a novinka Patton®

Fungicid Tiocan® obsahuje 250 g/l prothioconazole v tekuté EC formulaci. Disponuje opravdu velmi širokou flexibilitou použití, nejenom co se týče registrace do plodin (pšenice, ječmen, žito, tritikale i řepka), ale stejně tak i co se týče flexibility použití. V obilninách ho lze použit již od poloviny odnožování, až do konce kvetení, což je opravdu nebývalý rozsah. Pro klasové aplikace je registrován v dávce 0,8 l/ha proti braničnatce pšeničné a plevové, pozdním infekcím padlí, v ječmeni dále proti hnědé skvrnitosti a rzi ječné. V OP II. st. povrchových a podzemních vod je možné ho použít zcela bez omezení, na svažitých pozemcích (k povrchovým vodám) poté s minimálním vegetačním pásmem 5 m, což není vhledem k nutnosti dodržet min. 6 m ochranný pás kolem vody (základní) prakticky žádné omezení. Oproti nepřeberné nabídce produktů na trhu od nejrůznějších výrobců se jedná o nejnižší hodnotu - tzn. je to fungicid s prothioconazole a nejpříznivějším regulatory profilem mezi generiky.

V letošním roce jsme přišli na trh s novým fungicidem na bázi prothioconazole - Patton®, který nahradí Tiocan®, navíc v inovativním a technologicky velmi zajímavém balíčků Patton® Thiopron®.

Patton® + Thiopron® - novinka v ochraně klasu

Jedná se synergickou kombinaci systemického, širokospektrálního triazolu s kontaktním, multi-site fungicidem Thiopron®. Základní doporučení je snížená dávka azolu, posílená právě anorganickým fungicidem Thiopron, což spolehlivě vykompenzuje sníženou dávku konvenčního fungicidu a dodá multi-site působení, anti-rezistentní složku, posílí účinnost na padlí a braničnatky a ještě k tomu je udržitelný, biologický. Základní dávkování této integrované ochranné strategie je 0,5 l/ha Patton + 3,0 l/ha Thiopron. Tento balíček představuje nový, udržitelný přístup k fungicidní ochraně, s využitím biologického multi-site fungicidu Thiopron, pro dlouhodobou udržitelnost a postupné snižování zátěže konvenčními pesticidy.

Bounty® - účinná klasika

Variantou, kterou netřeba dlouze představovat, je oblíbený fungicid Bounty® v koncentrované SC formulaci, obsahující 430 g/l tebuconazole. Je hojně používán napříč vegetací v mnoha plodinách, a rovněž i cíleně pro klasové, či přímo fuzariózní aplikace v obilninách. Doporučená a registrovaná dávka je 0,6 l/ha (BBCH 51-69), představující téměř 260 g/ha tebuconazole. V tomto případě je vhodná buď kombinace se Silwet® Star, představující nesčetnou řadu praktických benefitů, případně s novinkou Thiopron®, pro rozšíření spektra, multi-site působení a ochranu proti rezistenci.

Remocco® 60 - bez starostí

Představuje oblíbený a zažitý standard pro ochranu klasů obilnin. Jeho obliba a nesporný benefit pramení z absence aplikačních omezení, a i v tomto případně může být kombinace s Thiopron technicky velmi zajímavou alternativou, použitelnou pro ochranu klasů na každém hektaru. Žádná omezení, multi-site působení (účinnost na mnoha vazebných místech patogenů), udržitelnost, špičková formulace, inovace, to vše jsou důvody pro použití. Nemalým benefitem pro agronomy je i možnost následného použití v řepce na podzim proti fomě a účinné morforegulaci, což účinně rozšiřuje praktickou využitelnost fungicidu. V prostřední neustále se zpřísňujícího se regulatory prostředí a ubývajících účinných látek se jedná o, doufejme, udržitelnou látku a řešení ještě na dlouhé roky.

Elastiq® Ultra je pojištěním

Riziko vlhké a zdlouhavé sklizně je něco, co znepokojuje pěstitele a je stejně nepříjemné a nežádoucí jako polehnutí porostu. Nikdy ho nelze zcela vyloučit, a proto je dobré se pojistit. Zvyšuje se riziko ztráty kvalitativních parametrů (snížením hodnoty pádového čísla, porůstáním zrna v klasu, ale i ztráty ostatních parametrů, jako je objemová hmotnost apod). Potravinářská pšenice vystavená opožděné sklizni a vlhkým podmínkám je vystavena vysokému riziku snížení pádového čísla (<250 s). Je to způsobeno enzymem α-amylázou, který rozkládá škrob v zrnu a během pečení způsobuje „zhroucení“ pečiva nebo bochníku chleba. Což je nežádoucí proces, který komplikuje prodejnost produkce za dobré peníze. K prevenci takovýchto nevratných ztrát je možné použít přípravek Elastiq Ultra, v dávce 1,0 l/ha, v růstové fázi BBCH 87 (žlutá zralost - deformace zrna nehtem ireverzibilní). Zvážení zařazení do technologie je určitě hodnotnou pojistkou.

Související články

Choroby luskovin: Strupovitost hrachu

15. 10. 2024 Ing. Jana Víchová, Ph.D.; Mendelova univerzita v Brně Choroby Zobrazeno 112x

Virová onemocnění maliníku (3): Přenašeči virů maliníku - roztoči a háďátka

14. 10. 2024 Msc. Jiunn Luh Tan, Dr. Ing. Jana Fránová, Ing. Rostislav Zemek, CSc.; Biologické centrum AV ČR, v.v.i. a Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích Choroby Zobrazeno 565x

Biologická ochrana (5): Sekundární metabolity bakterií účinné proti původcům chorob

11. 10. 2024 Ing. Jiří Nermuť, Ph.D.; Biologické centrum AV ČR, v.v.i. Choroby Zobrazeno 287x

Okénko do zahraničí: Nadějné nedestruktivní senzory podporují zabezpečení dostatku potravin a udržitelné zemědělství

09. 10. 2024 Doc. Dr. Ing. Jaroslav Salava; Výzkumný ústav rostlinné výroby, v.v.i., Praha-Ruzyně Choroby Zobrazeno 195x

Fungicídna rezistencia huby Cercospora beticola v Slovenskej republike

02. 10. 2024 Prof. Ing. Kamil Hudec, PhD. a kol. Choroby Zobrazeno 684x

Další články v kategorii Choroby

detail