BASF
BASF
BASF

Chemap Agro s.r.o.

Pojistěte si vysoký výnos řepky

01. 05. 2022 Ing. Helena Bochová; Syngenta Czech Choroby Zobrazeno 41x

Řepka ozimá je velmi náročnou plodinou na vstupy, a tak je dosažení vysokého výnosu opravdovou řeholí. Společnost Syngenta přináší v letošním roce na český trh nový fungicid Treso, který bude pro pěstitele řepky ozimé možností, jak si cestu k vysokému výnosu usnadnit.

Proseeds

Kvetoucí řepku ochrání Treso

Treso je fungicid určený pro ochranu řepky ozimé v období květu. Cílovou chorobou je tu hlízenka obecná. Treso obsahuje 500 g/l účinné látky fludioxonil, která je pro řepku novinkou, a tak je účinnější než doposud používané standardy založené hlavně na strobilurinech a azolech. Treso tak vyniká vysokou účinností i za silného tlaku hlízenky obecné. Doporučené dávkování je 0,5 kg/ha stejně jako v okolních státech. Optimální termín pro aplikaci je BBCH 61–65.

Jak Treso bojuje v praxi?

Všichni si uvědomujeme, že nám hlízenka obecná může sebrat až 50 % výnosu. Ochrana proti této chorobě je tedy v řepce ozimé klíčová. Fotografie, které si můžete prohlédnout na obrázku 1 jsou z polské Poznaně, kde se vyskytl neskutečný tlak hlízenky obecné. Je vidět, že na neošetřené kontrole bylo napadení více než 95 %. Porost byl chorobou zdecimovaný a prolehlý. Ale tam, kde byl aplikovaný fungicid Treso, byly rostliny řepky ozimé zdravé a napadení dosahovalo jen 7 %. To je výborná ukázka toho, jakou sílu Treso má.

Nízké riziko rezistence

Účinná látka fludioxonil má velice dobrý ekotoxikologický profil a je zde nízké riziko rezistence. Patří do skupiny phenylpyrrolů. Může se zdát, že je přípravek s jednou účinnou látkou riziko, ale v případě fludioxonilu se opravdu není čeho bát. Můžeme na to dokonce poskytnout studie přímo z vědeckých kruhů.

Dle těchto studií se za třicet let používání phenylpyrrolů nevyskytla na tuto látku žádná rezistence. Účinná látka fludioxonil likviduje spory a zabraňuje jejich pronikání do rostliny. Fludioxonil se velice dobře zabudovává do voskové vrstvy listu a část se ho dostává i do rostliny (obr. 4). Již řadu let se fludioxonil používá v sadech a při moření osiva. V sadech je tato účinná látka registrována na celé spektrum skládkových chorob. Dle našich zkušeností účinkuje fludioxonil i na celou řadu dalších chorob, jako jsou např. Alternarie, Botrytis a Phoma.

Treso bez omezení

Pomyslnou třešničkou na dortu je registrace fungicidu Treso bez omezení, což přináší pěstitelům velkou úlevu. Treso nemá omezení v ochranných pásmech vod ani na svazích. Jeho evidence je tedy velmi snadná, což pěstitelům ušetří spoustu času.

Jednoduše si pojistěte vysoký výnos řepky ozimé s naším novým přípravkem Treso.

Obr. 1: Napadení rostlin ozimé řepky hlízenkou obecnou (Poznaň, Polsko)
Obr. 1: Napadení rostlin ozimé řepky hlízenkou obecnou (Poznaň, Polsko)

Obr. 2: Napadení rostlin ozimé řepky hlízenkou obecnou (VÚOL Opava, ČR)
Obr. 2: Napadení rostlin ozimé řepky hlízenkou obecnou (VÚOL Opava, ČR)

Obr. 3: Napadení rostlin ozimé řepky hlízenkou obecnou (Počátky, ČR)
Obr. 3: Napadení rostlin ozimé řepky hlízenkou obecnou (Počátky, ČR)

Obr. 4: Způsob vázání úč. látky fludioxonil na list
Obr. 4: Způsob vázání úč. látky fludioxonil na list

Související články

Sněť zakrslá zničí spolehlivě sklizeň pšenice

04. 07. 2022 Ing. Marek Světlík; BASF Choroby Zobrazeno 112x

Vplyv fungicídnej ochrany na výskyt hrdzí

02. 07. 2022 RNDr. Ľubica Malovcová, Ing. Svetlana Šliková, PhD.; NPPC - Výskumný ústav rastlinnej výroby, Piešťany Choroby Zobrazeno 125x

Belanty®: Na vlně revyluce v cukrové řepě

24. 06. 2022 Ing. Václav Nedvěd, Ph.D.; BASF spol. s r.o. Choroby Zobrazeno 146x

Revyluce ve fungicidní ochraně kukuřice, cesta ke kvalitě a vysoké ekonomice

23. 06. 2022 Ing. Václav Nedvěd, Ph.D.; BASF spol. s r.o. Choroby Zobrazeno 178x

Fungicidní ochrana ozimé pšenice v měnících se podmínkách

22. 06. 2022 Ing. Alena Bezdíčková PhD.; Ditana spol. s r. o., Velká Bystřice Choroby Zobrazeno 201x

Další články v kategorii Choroby

detail