První rok vlády fungicidní královny Queen
18. 06. 2026 Choroby Zobrazeno 1074x
Když jsme loni představovali Queen jako novou fungicidní královnu, byla to především silná novinka s velkým očekáváním. Dnes už ale nejde jen o příběh atraktivního uvedení na trh. Za přípravkem Queen stojí první rok skutečné praxe v českých porostech obilnin - a právě ta ukazuje, že jeho postavení nevzniklo náhodou a těší nás, že se probojoval do první desítky nejpoužívanějších fungicidů v pšenici.
Queen spojuje dvě účinné látky: Inatreq™ a prothioconazole. Právě Inatreq je tím, co z něj dělá výjimečný přípravek. Přináší totiž odlišný mechanizmus účinku ze skupiny QiI fungicidů, a tím i nový impuls do fungicidní ochrany pšenice a dalších obilnin zejména proti stále nejdůležitějším chorobám pšenice - braničnatkám. Prothioconazole doplňuje a navyšuje účinek Inatrequ proti rzím, DTR a dalším významným listovým chorobám. V praxi tak agronom dostává řešení, které spojuje moderní inovaci se spolehlivostí osvědčené účinné látky.
Síla přípravku Queen ale nespočívá jen ve složení. Velkou roli hraje také patentovaná formulace i-Q4™, která významně ovlivňuje chování přípravku na listu. Fungicidní kapka se k listu velmi dobře přichytí, rychle proniká do voskové vrstvy a účinná látka se následně rovnoměrně rozvádí i do dalších pletiv. Výsledkem je vysoká pokryvnost, translaminární účinek a velmi dobrá ochrana i tam, kam se běžný postřik nedostává ideálně. V porostu je to znát především na zdravotním stavu horních listových pater.
A právě tam se rozhoduje. Praporcový list a list pod ním mají zásadní vliv na finální výnos i kvalitu zrna. Pokud zůstávají déle zdravé, zelené a funkční, porost lépe využívá svůj výnosový potenciál. Queen v tomto ohledu přesně odpovídá tomu, co dnes intenzivně vedené obilniny potřebují: dlouhý a jistý T2 efekt v období, kdy už každé poškození listové plochy znamená zbytečnou ztrátu.
Velmi důležitá je také provozní jistota. V reálné sezoně totiž málokdy přichází ideální aplikační podmínky. Střídání tepla, přeháněk, silnější tlak chorob i krátká aplikační okna jsou dnes běžnou součástí práce agronoma. Právě v takových situacích se ukazuje význam rychlé absorpce a dobré odolnosti vůči smyvu deštěm. Queen proto nepůsobí jako fungicid „do laboratorních podmínek“, ale jako nástroj, který dobře zapadá do reality moderní rostlinné výroby.
Během první sezony si Queen získal pozornost nejen v pokusech, ale i v běžné pěstitelské praxi. Agronomové oceňovali zejména velmi dobrou a dlouhotrvající účinnost na braničnatky, spolehlivost i proti ostatním listovým chorobám a celkově velmi dobrý vizuální efekt v porostu. Tam, kde byl zařazen do fungicidního programu v termínu T2, bylo často patrné lepší držení zdravotního stavu horních listů až do závěru vegetace, což se projevovalo vyšším výnosem oproti jiným fungicidním technologiím, které Queen neobsahovaly.
Ideálním parťákem pro Queen se stal fungicid Doctor. Unikátní dvojsložkový přípravek je univerzálem, který se sice hodí do všech termínů ošetření, ale největší uplatnění bude mít na konci odnožování či začátku sloupkování. Perfektně si totiž poradí s komplexem chorob pat stébel, dlouhodobě s padlím travním a očistí po zimě obilniny od přezimujících patogenů způsobující listové skvrnitosti. Kombinace Doctor v T1 a Queen v T2 tak z této dvojice dělá nepřekonatelnou sílu v boji proti všem chorobám obilnin v průběhu celé vegetace.
Queen se tak během jediného roku zařadil mezi nejzajímavější fungicidní novinky v obilninách. Přináší přesně to, co dnešní agronom od moderního T2 řešení očekává: nový mechanizmus účinku, široké spektrum, silný a dlouhotrvající efekt s vysokou jistotou v praxi. Fungicidní královna má za sebou první úspěšný rok. Vše nasvědčuje tomu, že na českých polích nebude vládnout jen jednu sezonu.

Další články v kategorii Choroby







































RSS
RSS