Chemap Agro s.r.o.

Slunce, které ochraňuje

17. 06. 2017 Ing. Vladimír Sys, Sumi Agro Czech, s.r.o. Choroby Zobrazeno 203x

Azolové fungicidy jsou díky svým vlastnostem, jako je široký záběr napříč spektrem patogenů, systémový účinek nebo kurativní schopnost, nepostradatelnou součástí fungicidní ochrany rostlin. Jejich nenahraditelnost potvrzují i zkušenosti s přípravkem Soleil.

Agromanualshop.cz- Figaro - glyfosát za výhodnou cenu

Azoly patří mezi poměrně starou skupinu fungicidních prostředků, nicméně bez jejich přítomnosti bychom se neobešli. Jejich vlastnosti je předurčují jako partnery pro strobiluriny nebo SDH inhibitory, kde je jejich hlavní rolí zabránění vzniku rezistence patogenů. Ve směsích s nimi pak zajišťují nebo posilují kurativní účinek. Nepostradatelné jsou i jako samostatné účinné látky nebo ještě lépe směs dvou účinných látek. Významným zástupcem dvouazolových fungicidů je zmiňovaný Soleil. Precizně vyvážená kombinace tebuconazolu a bromuconazolu předurčuje Soleil k všestrannému uplatnění. Už zvolené komponenty patří ke špičce ve třídě. Synergický efekt, který se dostavuje v továrním mixu, posouvá Soleil ještě o pořádný kus dál.

Na Soleil můžeme nahlížet jako na všeuměla v ochraně pšenic - prozatím, připravujeme totiž rozšíření registrace. Své místo má jak v technologiích pěstování, které spoléhají pouze na jeden fungicidní zásah, tak v postupech, kdy chce pěstitel maximálně využít potenciál odrůdy, prostředí a počítá s několika fungicidními vstupy. Rychle nastupující účinek tebuconazolu, který patří celosvětově k prodejně, a tedy i funkčně nejúspěšnějším azolům, je doplněn dlouhodoběji působícím - mezi  azoly neobvyklých až pět týdnů - bromuconazolem. Dlouhodobost bromuconazolu je dána jeho chemickými vlastnostmi, jako je například výborná schopnost rozpouštět se v tucích i ve vodě. To ovlivňuje udržení se v rostlinném pletivu, pomalé odbourávání a schopnost transportu do nových přírůstků. Spojení zmiňovaných účinných látek vykazuje silnou vzájemnou podporu. Záběr Soleilu sahá od chorob pat stébel, stéblolam, padlí travní, přes braničnatku pšeničnou a plevovou, rzi až po fuzariózy. Vše je pouze otázka načasování.

Kurativní schopnost Soleilu patří mezi výhodu zvláště v systému jednoho ošetření. Naše doporučení zní - pokud chcete ošetřovat pšenici pouze jedenkrát, vydržte. Úspěch ochrany v tomto případě spočívá v posunutí termínu zásahu až na praporcový list. Samozřejmě pokud průběh počasí a termín nástupu patogenů takové čekání dovolí. Cílem je zajistit dostatečně dlouhou ochranu klíčových výnosotvorných částí pšenice (praporec, klas, podpraporcový list).

V intenzivních technologiích pěstování pšenice má Soleil svoje místo v termínu T3, kde zastává roli specialisty na fuzariózy. V pokusech už několik let po sobě opakovaně prokazuje jednu z nejvyšších schopností snižovat obsah mykotoxinů ve sklizeném obilí. Dlouhodobost bromuconazolu pozitivně oddaluje nástup černí v případě mokrých žní. Ideálním termínem proti fuzariózám je aplikace do klasu v období kvetení pšenice.

Nejen registrační pokusy prokázaly pozitivní vliv na výnos. Soleil s nárůstem +7,4 % nad kontrolu stanul na stupni nejvyšším (Kluky, 2014) nebo +19,5 % ve sledu (Impulse Super, následně Soleil, Ditana 2016) hovoří jasně. Pokud vezmeme v úvahu náklady na ošetření, dostáváme míru rentability, která bude v letošním roce důležitější než jindy.

inz

Související články

Uplatňování systému integrované ochrany rostlin v souvislosti se změnou legislativy - Rezistence ječmene vůči padlí

19. 08. 2017 Doc. Ing. Antonín Dreiseitl, CSc.; Agrotest fyto, s.r.o., Kroměříž Choroby Zobrazeno 197x

Fungicid nové generace představen na poli

16. 08. 2017 Ing. Petr Štěpánek, Ph.D.; Agromanuál Choroby Zobrazeno 243x

Choroby sóje

14. 08. 2017 Ing. Peter Mižík; Agrofert, o. z. Choroby Zobrazeno 199x

Rezistence obilnin vůči viru žluté zakrslosti ječmene

03. 08. 2017 Ing. Jana Chrpová, CSc. a kol. Choroby Zobrazeno 232x

Na které mořidlo byste měli letos vsadit?

02. 08. 2017 Ing Renata Salavová; Syngenta Czech s.r.o. Choroby Zobrazeno 223x

Další články v kategorii Choroby

Agro Aliance
Syngenta Czech s.r.o.
AG NOVACHEM s.r.o.
Saaten Union CZ

Kalendář akcí

Prohlédnout vše

Upozornění

Veškeré údaje uvedené na webu www.agromanual.cz jsou pouze informativní, při použití přípravků se řiďte etiketou přípravku.

Anketa

Jak se Vám líbí nové názvosloví chorob a používáte je?
14%
6%
2%
24%
4%
50%
detail