Chemap Agro s.r.o.

Živá voda jménem Mandarin

05. 05. 2017 Ing. Jakub Řezanina; Sumi Agro Czech, s.r.o. Choroby Zobrazeno 314x

V dětství si většina z nás pohrávala s myšlenkou, jaké by to bylo vlastnit kouzelný prsten princezny Arabely, Pankrácův červený klobouk nebo pohár živé vody. Vody, která dokáže vrátit čas a uzdravovat, jak tomu bylo například v pohádce o Zlatovlásce.

Agromanualshop.cz- Figaro - glyfosát za výhodnou cenu

Japonský badatel a filozof Masaro Emota tvrdí, že voda je dostatečně živá a vnímavá na to, aby se dokázala proměňovat podle toho, jak s ní zacházíte. Že to zní až pohádkově? Možná. Každopádně v oblasti ochrany obilnin živá voda existuje - je jí fungicidní přípravek Mandarin. Obsahuje zcela jedinečnou účinnou látku bixafen ze skupiny karboxamidů. Jeho velkou konkurenční výhodou je lokální systémový účinek, tzn. rozvádění účinné látky i do neošetřených částí listů. Významný je nejen preventivní, ale i kurativní účinek Mandarinu. Navíc se vyznačuje mimořádně dlouhodobým účinkem, v porovnání se standardem o 2–3 týdny delším. Zprávy pokusníků z Velké Británie jsou plné superlativů. Britové tvrdí, že bixafen v kombinaci s azolem lépe ochrání před braničnatkami než chlorothalonil, je kurativnější než nejlepší z azolů a lépe zdolá rez pšeničnou než strobiluriny. V kombinaci s nestárnoucím tebuconazolem tak získáváte opravdového specialistu na listové choroby. Klíčová pro vysoký výnos je i schopnost Mandarinu pozitivně ovlivnit fyziologii rostliny.

Pokud řešíte, čím ošetřit vaše porosty pšenice, ječmene, žita nebo tritikale v období vývoje praporcového listu a chcete dosahovat skutečně nadprůměrných výnosů, je přípravek Mandarin určen právě vám. Kromě mimořádné a dlouhodobé účinnosti proti rzím, braničnatkám v pšenici ozimé, a to včetně kmenů rezistentních proti strobilurinům, zvládne ochránit i ječmeny proti rynchosporiové skvrnitosti, hnědé skvrnitosti, ramulárii a padlí. Navíc vás Mandarin určitě nadchne svou vlastností rozvíjet a udržovat listovou plochu. Vytváří tím podmínky pro intenzivnější ukládání zásobních látek v zrně. Bixafen pozitivně ovlivňuje počet zrn a HTS i v situaci, kdy nedojde k tlaku chorob. Významně zlepšuje schopnost překonávat období sucha a napomáhá rychlejší regeneraci.

Graf 1: Podíl zelené listové plochy ozimé pšenice (Rumor, Ing. Bezdíčková, Ph.D., Ditana spol. s r.o., 2016)
Graf 1: Podíl zelené listové plochy ozimé pšenice (Rumor, Ing. Bezdíčková, Ph.D., Ditana spol. s r.o., 2016)

Špičkové vlastnosti jsme si loni také ověřili v pokusech u společnosti DITANA spol. s r. o., které prováděla Ing. Bezdíčková, Ph.D. na ozimé pšenici Rumor. Na kontrolní variantě došlo od prvního hodnocení začátkem června k poklesu listové plochy z 86,25 % na 77,92 %. To bylo zapříčiněno absencí fungicidního přípravku, ale hlavně fyziologickým odumíráním buněk. Oproti tomu varianta ošetřená fungicidním sledem Impulse Super + Mandarin (0,5 + 1,2 l/ha) společně se smáčedlem Spartan 0,1 l/ha pozitivně ovlivnila vývoj a zdraví praporcového listu. Po 12 dnech došlo k navýšení asimilační plochy na 92,92 %. Důkaz, že aplikace Mandarinu v období tvorby praporcového listu je ideální doba pro maximalizaci výnosového potenciálu porostů.

Aplikaci fungicidu Mandarin je ideální provádět preventivně nebo co nejdříve na počátku výskytu choroby. Pokud dodržíte v pšenici dávku 1,2 l/ha a v ječmeni 0,9 l/ha, zabráníte vzniku rezistence, a tím se nepřipravíte o možnost použít tento fungicid i v dalších letech. Mandarin je skutečný životabudič, na to se můžete spolehnout.

mandarin inz

Související články

Uplatňování systému integrované ochrany rostlin v souvislosti se změnou legislativy - Rezistence ječmene vůči padlí

19. 08. 2017 Doc. Ing. Antonín Dreiseitl, CSc.; Agrotest fyto, s.r.o., Kroměříž Choroby Zobrazeno 197x

Fungicid nové generace představen na poli

16. 08. 2017 Ing. Petr Štěpánek, Ph.D.; Agromanuál Choroby Zobrazeno 243x

Choroby sóje

14. 08. 2017 Ing. Peter Mižík; Agrofert, o. z. Choroby Zobrazeno 199x

Rezistence obilnin vůči viru žluté zakrslosti ječmene

03. 08. 2017 Ing. Jana Chrpová, CSc. a kol. Choroby Zobrazeno 232x

Na které mořidlo byste měli letos vsadit?

02. 08. 2017 Ing Renata Salavová; Syngenta Czech s.r.o. Choroby Zobrazeno 223x

Další články v kategorii Choroby

Agro Aliance
Syngenta Czech s.r.o.
AG NOVACHEM s.r.o.
Saaten Union CZ
AgromanaualShop.cz Roundup

Kalendář akcí

Prohlédnout vše

Upozornění

Veškeré údaje uvedené na webu www.agromanual.cz jsou pouze informativní, při použití přípravků se řiďte etiketou přípravku.

Anketa

Jak se Vám líbí nové názvosloví chorob a používáte je?
14%
6%
2%
24%
4%
50%
detail