Chemap Agro s.r.o.

Zkuste zlatou edici osvědčené technologie

08. 05. 2019 Ing. Helena Bochová; Syngenta Choroby Zobrazeno 526x

Situace na trhu s přípravky na ochranu rostlin není zrovna růžová a budoucnost se jeví ještě složitější. Snažíme se tedy vyvíjet a uvádět na trh přípravky, u kterých je předpoklad, že tu s námi alespoň pár let zůstanou.

Agronutrition

Takovým přípravkem je i nový fungicid Amistar Gold. Širokospektrální fungicid s perfektně vyváženou formulací obsahující technologii Amistar. Je založen na známých a osvědčených účinných látkách a je vyvinut pro ochranu řepky olejky. Na základě zkušeností z praxe byl nastaven optimální poměr účinných látek pro řepku olejku, a to 125 g azoxystrobin + 125 g difenoconazol. Je zde tedy posílena kurativní složka přípravku a účinné látky se tak plynule doplňují v účinku. Bezpečnější použití je zaručeno vyváženou formulací, která byla ušita na míru řepce olejce.

Účinná látka azoxystrobin je známá pro svůj pozitivní vliv na vitalitu rostlin a systemické vlastnosti. Účinek je především protektivní a působí dlouhodobě.

Difenoconazol je systémový azol s preventivními i kurativními účinky a je považován za azol s nejsilnějším kurativním účinkem. Je osvědčený v mnoha plodinách a přináší široké spektrum účinku pro období květu řepky. Je prokázána vynikající účinnost nejen na hlízenku, ale i na fomovou hnilobu a alternarii. Difenoconazol přináší rychlejší příjem listy, vyšší odolnost proti dešti a nejsilnější kurativní účinek.

Tab. 1: Registrované použití fungicidu Amistar Gold

Plodina

Škodlivý organizmus

Maximální aplikační dávka přípravku

OL (dny)

Poznámka k aplikaci

řepka olejka ozimá

fomová hniloba

1,0 l/ha

AT

14–55 BBCH

aplikace 1× na podzim, 1× na jaře

hlízenka obecná

1,0 l/ha

AT

59–69 BBCH

max. 2 aplikace

řepka olejka jarní

hlízenka obecná

1,0 l/ha

AT

59–69 BBCH

max. 1 aplikace

fomová hniloba

1,0 l/ha

AT

30–55 BBCH

max. 1 aplikace

slunečnice

fomová hniloba, hlízenka obecná, červenohnědá skvrnitost slunečnice

1,0 l/ha

AT

20–55 BBCH

max. 2 aplikace v intervalu 21 dnů

cukrovka

cerkosporióza řepy, rez řepná, padlí řepné, větevnatka řepná

1,0 l/ha

35

39–49 BBCH

max. 2 aplikace v intervalu 21 dnů

V době květu řepky olejky je aplikace Amistaru Gold cílena na hlízenku s tím, že můžeme počítat i s ochranou před fomovou hnilobou a alternarií.

Amistar Gold účinkuje i proti plísni šedé a plísni zelné. Tyto choroby však přicházejí později v závislosti na průběhu počasí. Zde je ale třeba zvolit pro optimální ochranu pozdnější termín aplikace nebo navýšení dávky přípravku pro dlouhodobější účinek.

V řepce nyní opět můžeme nabídnout kompletní technologii ošetření. Pro podzimní ochranu a regulaci řepky doporučujeme přípravek Magnello v dávce 0,8 l/ha. Pro jarní regulaci, optimální navětvení a synchronizaci kvetení a dozrávání doporučujeme Toprex 0,35 l/ha v kombinaci s 10 kg/ha močoviny. Amistar Gold je optimálním řešením pro ochranu řepky v květu v dávce 1,0 l/ha.

Amistar Gold vykazuje výborné výsledky i při fungicidní ochraně slunečnice.

Choroby, které napadají slunečnici, jsou téměř stejné jako u řepky olejky. Účinnostní záběr je tedy i zde velmi široký.

Ve slunečnici provádíme aplikaci pro ochranu stonků a listů na počátku prodlužovacího růstu v dávce 0,8–1,0 l/ha dle aktuálního tlaku chorob nebo aplikaci pro ochranu úborů v době, kdy se květenství odděluje od listové růžice v dávce 1,0 l/ha.

Amistar Gold také rozšiřuje možnosti ve fungicidní ochraně cukrovky. Spektrum účinku je opět velmi zajímavé. Amistar Gold je zde spolehlivý nejen na cerkosporiózu, ale i na rez řepnou, padlí řepné a větevnatku řepnou.

Při ochraně cukrovky můžeme zvolit dva systémy ochrany. V systému jednoho ošetření aplikujeme jednu dávku fungicidu Amistar Gold v dávce 1,0 l/ha. Tento systém ošetření je vhodný za nízkého tlaku chorob. V systému dvou ošetření aplikujeme nejdříve Amistar Gold v dávce 0,8–1 l/ha a následně pak podruhé Amistar Gold v dávce 1 l/ha v závislosti na signalizaci a tlaku chorob.

Amistar Gold je tedy fungicid, u kterého se nemusíte bát ho vyzkoušet. Je založen na osvědčených účinných látkách a vyladěný na základě zkušeností z praxe. Navíc vám přinášíme ještě zajímavou nabídku v podobě finančně zvýhodněného balíčku Amistar Gold Magnello pack. Jedná se o kombinaci 100 l přípravku Amistar Gold a 100 l přípravku Magnello. Balíček můžete použít v mnoha plodinách - 100 l Amistaru Gold pro ošetření 100 ha řepky, slunečnice nebo cukrovky a 100 l Magnella pro ošetření 125 ha řepky nebo 100 ha pšenice.

Věřím, že Amistar Gold je ten pravý fungicid právě pro vaši řepku.

Související články

Choroby a škůdci tymiánu

02. 09. 2019 Doc. Ing. Ivana Šafránková, Ph.D.; Mendelova univerzita v Brně Choroby Zobrazeno 205x

Choroby obilnin (13) - Rzivost obilnin (3.)

31. 08. 2019 Ing. Jana Víchová, Ph.D.; Mendelova univerzita v Brně Choroby Zobrazeno 224x

Rezistence původce strupovitosti jabloní Venturia inaequalis vůči DMI fungicidům

23. 08. 2019 Ing. Marie Maňasová, Ph.D. a kol Choroby Zobrazeno 224x

Choroby kukurice

18. 08. 2019 Ing. Peter Mižík; Agrofert o. z. Choroby Zobrazeno 286x

Další články v kategorii Choroby

detail