Choroby
Strupovitost jabloně - nejvážnější choroba jablek
09. 05. 2014 Choroby Zobrazeno 68964x
Nejvážnější chorobou jabloní, která každoročně nadělá ovocnářům nejvíce starostí je strupovitost jabloně - původcem je houba Venturia inaeqalis, konidiové stadium Spilocaea pomi (obr. 1).
Efekt fungicidní ochrany u ozimé pšenice
20. 08. 2013 Choroby Zobrazeno 9491x
Výnos zrna pšenice je determinován řadou faktorů, kde kromě genetického základu odrůdy a stanovištních podmínek mají významnou roli opatření pěstební technologie, jakými jsou způsob založení porostu, výživa a ochrana proti chorobám a škůdcům. Na pracovištích SELGEN, a.s.
Využijte drahá hnojiva efektivně
Aktuální situace v zemědělství testuje naše schopnosti v podnikání, pěstování a chovu. V takové turbulentní době je třeba znát své řemeslo a umět včas reagovat na zásadní změny, jako jsou ceny hnojiv a komodit, nebo legislativní změny.
Nádorovitost kořenů brukvovitých na řepce ozimé
25. 07. 2013 Choroby Zobrazeno 6730x
Ozimá řepka je v současné době druhou nejvýznamnější plodinou v České republice. Podle dostupných statistických údajů byla v roce 2012 řepka pěstována na téměř 400 000 ha, což je největší výměra v historii České republiky. K největšímu nárůstu plochy došlo v posledních 12 letech - o 20 % oproti roku 2000. Poměrně výrazně se mění technologie pěstování řepky.
Možnosti snížení hnojení ozimů dusíkem při zachování výnosu.
Mikrobiální půdní prostředky umožnují zlepšit výživu rostlin a při vhodném použití lze snižovat dávky živin při zachování výnosové hladiny. Na příkladu řepky ozimé je níže v článku uvedeno, jak lze pomocí prostředku FREE N100® snížit dávku dusíku o 40 kg/ha a tím zlepšit ekonomiku pěstování.
Pár poznámek k ochraně proti plísni bramboru
08. 06. 2013 Choroby Zobrazeno 15052x
Ochrana proti plísni bramboru je v našich podmínkách každoroční a nevyhnutelnou součástí technologie pěstování této plodiny. Efektivní integrovaná ochrana se podílí nejčastěji 5 až 10 % z celkových nákladů na výrobu brambor a to podle užitkového směru, ročníku a pěstované odrůdy. Je potěšitelnou skutečností, že velká část našich významných pěstitelů zvládá ochranu na úrovni a dobře se orientují v této problematice.
Výskyt chorob a škůdců ovocných dřevin a révy v roce 2012
08. 02. 2013 Choroby Zobrazeno 19148x
Výskyt chorob a škůdců je ovlivňován především průběhem počasí. Významný vliv mají také charakter lokality a porostu, vnímavost či atraktivnost hostitele nebo jeho částí a přítomnost zdrojů šíření. Vzhledem ke změnám ohrožení porostů musí pěstitel průběžně sledovat vhodnost podmínek pro šíření škodlivých organizmů, vyhodnocovat aktuální stav ohrožení porostů a sledovat skutečný výskyt chorob a škůdců ve výsadbách.
Choroby čiroku
06. 08. 2012 Choroby Zobrazeno 7863x
Na našich polích se v posledních letech stále častěji setkáváme s dosud, pro mnohé zemědělce, novou plodinou - čirokem. Kromě pěstování na zrno do krmných směsí pro ptactvo, se na větších výměrách pěstuje jako energetická plodina, zejména do bioplynových stanic.
Ridomil Gold MZ Pepite a jeho problémy ve škrobárenském průmyslu
26. 07. 2012 Choroby Zobrazeno 4966x
Za účelem objasnění problematiky redukce počtu použitelných přípravků při pěstování škrobárenských brambor jsme navštívili Výzkumný ústav bramborářský v Havlíčkově Brodě a oslovili Ing. Ervína Hausvatera, CSc., aby nám objasnil změny v použití přípravků v škrobárenských bramborách.
Najvýznamnejšie choroby slnečnice ročnej a možnosti ochrany
25. 07. 2012 Choroby Zobrazeno 10475x
Poľnohospodári, ktorí sa v minulom roku rozhodli pre pestovanie slnečnice mohli byť spokojní. Porasty slnečnice ročnej boli počas celej vegetačnej doby v dobrom kondičnom stave. V porovnaní s predchádzajúcim rokom bolo predpokladané zvýšenie úrod o 69 tisíc ton, čo predstavuje nárast o 45,9 %. Rovnako aj predpokladané tržby za úrodu slnečnice sa ukazujú byť tiež dobré.
Kvalitní fungicidní a insekticidní ochrana porostů řepky - Acanto a Avaunt 15 EC
05. 04. 2012 Choroby Zobrazeno 6028x
Fungicid Acanto je kvalitní a osvědčený přípravek proti všem hlavním chorobám obilnin (braničnatky, rzi, DTR, hnědá skvrnitost ječmene a rynchosporiová skvrnitost ječmene), řepky (hlízenka obecná a černání šešulí) a máku (plíseň maková a helmintosporióza máku).
Výskyt viróz v porostech ozimých obilnin na podzim 2011
03. 12. 2011 Choroby Zobrazeno 7320x
Na uplynulý měsíc listopad nebude hned tak zapomenuto, patrně nejenom v České republice získá přízvisko „nejsušší v dějinách měření“. Věta z denního tisku: „Letos v listopadu naměřili v nejstarší meteorologické stanici v České republice, v pražském Klementinu, jen neměřitelné množství srážek.“ zní skoro jako slovní hříčka. Avšak netoliko na severu Moravy a ve Slezsku bude v listopadu úhrn srážek do 1 mm.
Počasí a fungicidní ochrana obilnin
25. 05. 2011 Choroby Zobrazeno 9778x
Počasí - téma, které často představuje jakousi „záchranu“ v případech, kdy vázne konverzace. Jinak je tomu ovšem z pohledu pěstitele, agronoma. Z jeho hlediska se jedná o faktor, který se promítá do celé agronomické činnosti a výrazně ovlivňuje řadu situací a nutnost provedení či účinnost jednotlivých opatření.
Počasí ovlivňuje růst a vývoj porostů, a tím jejich celkový stav.
Zdravotní stav ozimů - komentář k aktuální situaci a pohled zpět
03. 05. 2011 Choroby Zobrazeno 7422x
Každý jev v přírodě je třeba chápat v souvislostech. Letošní zimní období, od kterého odvozujeme vývoj zdravotního stavu porostů obilnin, bylo značně rozdílné mezi Moravou a Čechami. Morava měla vcelku málo sněhu, pokrývka oproti minulému roku neměla dlouhého trvání. V Čechách napadlo sněhu více, a také déle na polích vydržel.
Fungicídna ochrana obilnín v kocke
25. 04. 2011 Choroby Zobrazeno 14315x
Správna fungicídna ochrana je druhým najvýraznejším intenzifikačným faktorom po hnojivách. Požiadavky trhu a aj ponuka šľachtiteľov favorizujú vysoko výkonné (úrodné) a kvalitné odrody obilnín. Vysoká výkonnosť však málokedy ide ruka v ruke s odolnosťou, preto mnohé z citlivých odrôd vyžadujú intenzívnu fungicídnu ochranu a naopak.
Celest Extra - Jedno mořidlo - více řešení
10. 08. 2006 Choroby Zobrazeno 12140x
Letošní rok je svým rázem počasí velmi specifický. Dlouho ležící sněhová pokrývka, studené a deštivé jaro, suché horké léto s přívalovými dešti způsobily výskyt nebo naopak absenci chorob či škůdců, které se v klimaticky normálních letech vyskytují ve zcela jiné míře. Mezi takovéto choroby se řadí bezpochyby i sněť zakrslá (Tilletia controversa Kühn), která patří mezi choroby, jejichž výskyt je značně ovlivněn průběhem počasí.
Fungicidy v jabloních a hrušních
18. 06. 2005 Choroby Zobrazeno 38168x
Ošetření proti houbovým chorobám patří k nejvýznamnějším technologickým opatřením při pěstování jabloní i hrušní. Zvládnutí ochrany proti strupovitosti, případně padlí jabloně dává pěstiteli naději na vypěstování kvalitního ovoce.