Choroby
Fungicidní ochrana obilnin inspirovaná praxí
13. 04. 2023 Choroby Zobrazeno 541x
Základem úspěchu fungicidní ochrany obilnin je využití přípravků, které jsou schopné zabezpečit její účinnost odpovídající intenzitě pěstování v nejrůznějších podmínkách. Široké spektrum účinnosti a flexibilní použití jsou proto základní podmínkou, kterou musí splňovat moderní fungicid. Efektivní fungicidní ochrana je tedy systém ošetření spojující účelnost, účinnost a ekonomiku zásahu proti všem důležitým chorobám obilnin.
Bude rez plevová škodit i v roce 2023?
12. 04. 2023 Choroby Zobrazeno 586x
Na otázku, zda bude rez plevová škodit v následující vegetační sezoně nelze jednoznačně odpovědět. Její opakované silné nebo epidemické výskyty souvisí buď se vznikem a šířením nových ras, nebo s kombinací vhodných klimatických podmínek pro její rozvoj a vhodné růstové fáze hostitelské rostliny. Tedy predikce výskytu s tolika neznámými je obtížná, neboť vývoj každého z faktorů nelze s jistotou předpokládat.
První zásah, to je základ: Zdravý porost obilnin v různých situacích
11. 04. 2023 Choroby Zobrazeno 291x
Společnost Adama může nabídnout pěstiteli kvalitní řešení, přitom za rozumnou cenu. Lze je sestavit přesně na míru zdravotnímu stavu porostu tak, aby porost byl řádně ochráněn proti všem hospodářsky důležitým chorobám, ale také řádně zregenerován a zachoval si vysoký výnosový potenciál směrem k vysokému výnosu. Stačí si správně vybrat.
Ochrana ozimnej repky na jar
05. 04. 2023 Choroby Zobrazeno 829x
Výmera pestovanej ozimnej repky opäť v ostatnom roku výraznejšie narástla nad úroveň 350 tis. ha. Skrátený interval striedania plodín a zvýšená intenzita pestovania repky tvoria vhodné podmienky pre rozširovanie patogénov a škodcov, ktorí sa v minulosti v takej miere nevyskytovali. V skorom jarnom období je potrebné vykonať čím skôr jarnú inventarizáciu a vyhodnotiť stav aj poškodenie porastov po zime.
Choroby brukvovitých olejnin: Fomové černání stonků řepky
04. 04. 2023 Choroby Zobrazeno 448x
Fomové černání stonků řepky patří spolu s bílou a šedou hnilobou mezi významné choroby řepky olejky ozimé. Ztráty na výnosu se v ČR zpravidla pohybují mezi 10–20 %, zvyšují se s vyšším zastoupením řepky v osevním postupu a průběhem počasí příznivým pro rozvoj choroby.
Priaxor® EC - Získejte maximum z každého hektaru obilnin
01. 04. 2023 Choroby Zobrazeno 401x
Současná situace na trhu s obilninami není jednoduchá,ceny komodit klesají, ceny hnojiv (zvláště pokud byly nakoupeny v uplynulé sezóně) jsou stále velmi vysoké a každý agronom si klade otázku, jak nejlépe ošetřit porosty, aby dosáhly co nejlepšího výnosu a kvality, a přitom mít i plusovou ekonomiku celkové technologie.
Stéblolam a rezistence vůči fungicidům
31. 03. 2023 Choroby Zobrazeno 399x
Choroby pat stébel obilnin mohou způsobit závažné ztráty na výnosech. Dochází k poškození cévních svazků, poléhání a k předčasnému dozrávání. Účinnost chemické ochrany může být snížena vznikem rezistentních kmenů patogenů. Navíc ukončení používání řady účinných látek v Evropské unii komplikuje úspěšnou fungicidní ochranu a vyžaduje hledání nových přístupů k pěstování zdravé produkce.
Tradiční japonská kvalita v nových barvách
30. 03. 2023 Choroby Zobrazeno 1150x
Česká a Slovenská pobočka firmy Sumi Agro Czech, s.r.o. jsou významnou součástí rostoucí japonské společnosti na evropském trhu. Sumi Agro reprezentuje jedno z mnoha odvětví světové obchodní, výrobní a těžební korporace Sumitomo Corporation.
Choroby pupalky
24. 03. 2023 Choroby Zobrazeno 410x
Do rodu pupalka (Oenothera) je zahrnuto 120 až 200 druhů, které se původně vyskytovaly v oblastech mírného pásma Severní, Střední a Jižní Ameriky. Do Evropy se pupalka dostala kolem roku 1620, často neúmyslně s dováženými náklady, ale některé druhy byly cíleně dovezeny jako okrasné rostliny, které se postupným zplaňováním staly součástí středoevropské flóry.
Současný stav v pěstování a výskytu kořenových chorob u hrachu
06. 03. 2023 Choroby Zobrazeno 1899x
Hrách je v podmínkách České republiky (ČR) nejpěstovanějším druhem z čeledi bobovitých. V roce 2022 se osevy hrachu zvýšily na 40 627 ha, což je za posledních deset let největší plocha. Pro budoucí období se očekává obdobný stav možná i další narůst ploch. Průměrný výnos se v ČR se u významných pěstitelů pohyboval od kolem 3–4,5 t/ha, dle Českého statistického úřadu (ČSÚ) bývají publikovány nižší výnosy, v roce 2022 to bylo 2,92 t/ha.
Priaxor® EC - stálice v ochraně obilnin před houbovými chorobami
01. 03. 2023 Choroby Zobrazeno 380x
Fungicid Priaxor® EC se od svého zavedení etabloval na nejvyšších příčkách oblíbenosti v ochraně obilnin před houbovými chorobami. Věříme, že za to vděčíme vynikajícím vlastnostem našeho fungicidu. Priaxor® EC totiž dokáže vyřešit celé spektrum listových chorob s výhodou registrace do všech obilnin (s výjimkou ovsa).
Tango® Flex - nová konstelace úspěchu v časné fungicidní ochraně obilnin
01. 03. 2023 Choroby Zobrazeno 363x
Časná jarní aplikace od fáze konce odnožování až po vyvinutý praporcový list vyžaduje aplikaci fungicidu, který splňuje kombinaci mnoha požadavků. Dlouhodobá preventivní účinnost v kombinaci s rychlou kurativní aktivitou, odolnost smyvu deštěm i účinek při nízkých teplotách.
Choroby brukvovitých olejnin: Bílá hniloba a šedá plísňovitost řepky
28. 02. 2023 Choroby Zobrazeno 691x
Bílá hniloba řepky a šedá plísňovitost brukvovitých patří k hospodářsky závažným chorobám nejen na řepce olejce. Původci těchto chorob jsou polyfágní houby, mají široký okruh hostitelských rostlin. Napadají rostliny ve všech vývojových fázích, rozrušují vodivá pletiva, dochází tak k lámání stonků a předčasnému zasychání rostlin, a tím pádem i k značným ztrátám na výnosu. Podrobnější popis patogenů najdete u chorob slunečnice.
Výskyt chorob obilnin v odrůdových pokusech ve vegetačním roce 2021/22
16. 02. 2023 Choroby Zobrazeno 518x
Výskyt škodlivých organizmů a průběh vegetace jsou zásadním způsobem ovlivněny průběhem počasí na dané lokalitě. Ve vegetačním roce 2021/22 mělo největší význam nejprve velmi teplé počasí doprovázené minimem srážek během září a října a následně chladné a suché jaro vystřídané vysokými, později až extrémními teplotami a srážkami v závěru vegetace.
Škodlivé organizmy na sóje v roce 2022
13. 02. 2023 Choroby Zobrazeno 712x
Sója se řadí mezi jednou z nejcennějších zemědělských plodin ve světě a její obliba významně vzrostla i u nás. Je důležitou olejnou plodinou a zdrojem rostlinných bílkovin. V České republice sója představuje po hrachu druhou nejrozšířenější luskovinu. Zvýšení ploch sóje udávají vysoké ceny hnojiv, na které je sója nenáročná, vysoká poptávka a dále také nadprůměrné výnosy sójových bobů.
Bakterie Candidatus Liberibacter solanacearum - riziko nejen pro pěstování brambor
10. 02. 2023 Choroby Zobrazeno 514x
Výskyt bakterie Candidatus Liberibacter solanacearum byl poprvé zjištěn v roce 2008 zároveň na Novém Zélandu a ve Spojených státech amerických, kde je považována za původce onemocnění brambor pojmenovaného „zebra chip“. Bakterie napadá i další lilkovité plodiny, na evropském kontinentu je známa zejména jako patogen působící škody na plodinách z čeledi miříkovité.
Choroby brukvovitých olejnin: Nádorovitost kořenů brukvovitých
23. 12. 2022 Choroby Zobrazeno 694x
Nádorovitost kořenů brukvovitých je choroba způsobena půdním patogenem Plasmodiophora brassicae z říše Protozoa, oddělení Plasmodiophoromycota. Patogen napadá všechny rostliny z čeledi brukvovité (Brassicaceae), z brukvovitých olejnin řepku olejku, hořčici setou, brukev řepák olejný (řepice olejná). V České republice se vyskytuje ojediněle, ve větší míře v severních Čechách a na severní Moravě.
Choroby slunečnice: Padlí a rzivost slunečnice
02. 12. 2022 Choroby Zobrazeno 943x
Choroby padlí a rzivost slunečnice se v porostu vyskytují většinou až po odkvětu rostlin, a tudíž nezpůsobují závažné škody na výnosu. Pokud se choroba v porostu vyskytne již v raných růstových fázích, může způsobit omezení růstu, zakrslost rostlin, v pozdnějších růstových fázích může docházet ke snižování asimilační plochy
Možnosti ochrany obilnin proti virovým zakrslostem
14. 11. 2022 Choroby Zobrazeno 2931x
Virus žluté zakrslosti ječmene (Barley yellow dwarf virus - BYDV) spolu s virem zakrslosti pšenice (Wheat dwarf virus - WDV) působí v ČR nejvýznamnější virová onemocnění obilnin. Výskyt infekcí BYDV/WDV v jednotlivých ročnících kolísá a závisí na průběhu počasí, populační hustotě vektorů a dalších faktorech.
Choroby lísky obecné
18. 10. 2022 Choroby Zobrazeno 1165x
Jen málokdo považuje lísku obecnou (Corylus avellana, Betulaceae) za léčivou rostlinu, spíše se pod tímto názvem vybaví její plody, lískové oříšky. Rodové jméno Corylus je odvozeno od srostlých listenů, které obklopují skořápku oříšku, a pochází z řeckého korys = helma, klobouk. Druhové jméno avellana se obvykle odvozuje od italské provincie Avellino nebo od města Abella, v současnosti Avella.
Použití biologických přípravků při pěstování česneku v ročníku 2021/22
17. 10. 2022 Choroby Zobrazeno 919x
V podzimním období 2021 byl založen druhý ročník pokusů s využitím biologických přípravků při pěstování česneku.
Choroby slunečnice: Listové skvrnitosti slunečnice
14. 10. 2022 Choroby Zobrazeno 936x
Mezi významné listové choroby poškozující slunečnici po celou dobu vegetace patří alternáriová a septoriová skvrnitost slunečnice. Snížením asimilační plochy listů se hůře vyvíjejí nažky, snižuje se jejich kvalita a klíčivost. Obě choroby jsou přenosné osivem.
Využití biologických přípravků při pěstování česneku
13. 10. 2022 Choroby Zobrazeno 973x
Česnek kuchyňský patří mezi nejdůležitější zeleniny v České republice, proto má pěstování česneku u nás dlouholetou tradici. Kvalita českého česneku je známá i v zahraničí. V roce 2020 se pěstovalo okolo 550 ha česneku a sklidilo se téměř 2 500 t. Odhaduje se, že u malopěstitelů se pěstuje česnek na dalších 200 ha. Vzhledem k tomu, že spotřeba česneku v ČR se odhaduje ročně na 7 000–8 000 t, je prostor pro rozšíření pěstování ještě velký.
Choroby slunečnice: Černá a červenohnědá stonková skvrnitost slunečnice
06. 10. 2022 Choroby Zobrazeno 775x
Mezi významné patogeny slunečnice, které způsobují skvrnitosti a lámání stonků, můžeme zařadit i houby Plenodomus lindquistii a Diaporte helianthi. Nažky v napadených úborech jsou slabě vyvinuté nebo prázdné, dochází ke snížení hmotnosti semen a obsahu oleje v semeni.
Choroby zeravu
05. 10. 2022 Choroby Zobrazeno 1107x
Túje (Thuja L., Cupressaceae), česky zerav, jsou známy především jako stálezelené okrasné dřeviny vysazované často na soukromých zahradách do živých plotů, na hřbitovech i ve veřejné zeleni. Méně se již ví o léčivých účincích, i když zerav používali k léčení severoameričtí indiáni již v 16. stol. Všechny části zeravu obsahují jedovatý thujon, který může u citlivých jedinců podráždit pokožku, po požití zvracení, krvavé průjmy, poškození ledvin aj.