Choroby
Časné napadení ozimých obilnin houbovými chorobami
24. 11. 2014 Choroby Zobrazeno 13849x
Základem ochrany obilnin proti houbovým chorobám je především jejich včasné rozpoznání. Někteří původci napadají porost ozimých obilnin již v raných vývojových stadiích a často je třeba ošetření již v podzimním nebo v časně jarním období, zejména při dlouhém teplém podzimu s normálním či nadnormálním množstvím srážek.
Virové choroby obilnin a možnosti jejich regulace
10. 10. 2014 Choroby Zobrazeno 6843x
Virové choroby obilnin představují na území ČR trvalé ohrožení, které znamená pro pěstitele ozimých obilnin nutnost v postižených oblastech zavést cílená rostlinolékařská opatření, aby zabránili vzniku ekonomických škod. Podle průběhu ročníku může být při vynechání ochrany závažné napadení porostů pouze lokální v místech pravidelné škodlivosti (lokality v nížinných polohách) nebo se může vyskytnout v polohách 450 až 500 m n.
Luxus, Kalbex a Inka - špičkové pšenice pro každého agronoma
Doba, kdy bylo možné pouze volit mezi výnosem a kvalitou, je pryč. Moderní agronomie si žádá odrůdy, které zvládnou obojí - a ještě více. Pšenice nové generace ze Selgenu přinášejí řešení nejen pro náročné pěstitele, ale i pro měnící se klimatické a ekonomické podmínky. Seznamte se s trojicí – Luxus, Kalbex a Inka, která nastavuje nový standard.
Rozšíření původců fomového černání stonků řepky v ČR a výskyty choroby na vybraných lokalitách
03. 09. 2014 Choroby Zobrazeno 6141x
Fomové černání stonků řepky je celosvětově významnou chorobou při pěstování řepky olejky ozimé. Její význam v podmínkách České republiky zvlášť roste na lokalitách vysokého zastoupení řepky v osevním postupu a v letech příznivých pro vývoj choroby.
Absolut-ně efektivní pšenice
Kvalita zrna potravinářské pšenice z posledních 2 ročníků vykazovala nižší obsah bílkovin v zrnu. Naplno se projevilo, jak je důležité dbát na rozložení rizik při pěstování potravinářské pšenice i volbu konkrétní odrůdy. Řešením je určitě volba odrůd s kvalitu E, ale tato kvalita je zpravidla vykoupena o něco nižším výnosovým potenciálem. Kvalitou na úrovni (často i nad úrovní) elitních odrůd, a přitom vynikající výnos zrna srovnatelný s nejvýnosnějšími „A" pšenicemi poskytuje středně raná německá odrůda s názvem Absolut.
Strupovitost jabloně - nejvážnější choroba jablek
09. 05. 2014 Choroby Zobrazeno 94847x
Nejvážnější chorobou jabloní, která každoročně nadělá ovocnářům nejvíce starostí je strupovitost jabloně - původcem je houba Venturia inaeqalis, konidiové stadium Spilocaea pomi (obr. 1).
Energen - Informace o polních dnech, kde se můžeme potkat
V letošním roce budeme pořádat Polní den na Farmě Král a budeme se moci potkat na dalších dvou polních dnech, kde budeme hosty a na které Vás také pozveme. Jednotlivé polní dny budeme ještě připomínat v krátkých emailových zpravodajích.
Efekt fungicidní ochrany u ozimé pšenice
20. 08. 2013 Choroby Zobrazeno 11478x
Výnos zrna pšenice je determinován řadou faktorů, kde kromě genetického základu odrůdy a stanovištních podmínek mají významnou roli opatření pěstební technologie, jakými jsou způsob založení porostu, výživa a ochrana proti chorobám a škůdcům. Na pracovištích SELGEN, a.s.
Účinky biostimulantu Albit v porostech sóji luštinaté
Pěstební postupy sóji jsou často omezovány na základní péči spočívající v ošetření proti škodlivým faktorům. Zažité postupy reagují na základní poznatek o samo zajištěné výživě rostlin prostřednictvím vázání dusíku z atmosféry. Možností, jak podpořit početnost a aktivitu hlízkových bakterií na kořenech sóji, je použití otestovaného biostimulantu Albit se širším signálním mechanismem účinku v systému půda-kořen-rostlina.
Nádorovitost kořenů brukvovitých na řepce ozimé
25. 07. 2013 Choroby Zobrazeno 8714x
Ozimá řepka je v současné době druhou nejvýznamnější plodinou v České republice. Podle dostupných statistických údajů byla v roce 2012 řepka pěstována na téměř 400 000 ha, což je největší výměra v historii České republiky. K největšímu nárůstu plochy došlo v posledních 12 letech - o 20 % oproti roku 2000. Poměrně výrazně se mění technologie pěstování řepky.
PROFYTO - Obchodní značka vybraných přípravků na ochranu rostlin
Díky neustálému tlaku společnosti a státních orgánů na snižování spotřeby přípravků na ochranu rostlin se snižuje množství registrovaných účinných látek a v některých případech bývá i problematická jejich dostupnost. V případě některých chorob a škůdců se už nyní dostáváme do situace, kdy velmi těžko hledáme účinné a efektivní řešení, protože zastoupení účinných látek jednoduše chybí.
Pár poznámek k ochraně proti plísni bramboru
08. 06. 2013 Choroby Zobrazeno 18275x
Ochrana proti plísni bramboru je v našich podmínkách každoroční a nevyhnutelnou součástí technologie pěstování této plodiny. Efektivní integrovaná ochrana se podílí nejčastěji 5 až 10 % z celkových nákladů na výrobu brambor a to podle užitkového směru, ročníku a pěstované odrůdy. Je potěšitelnou skutečností, že velká část našich významných pěstitelů zvládá ochranu na úrovni a dobře se orientují v této problematice.
Výskyt chorob a škůdců ovocných dřevin a révy v roce 2012
08. 02. 2013 Choroby Zobrazeno 21257x
Výskyt chorob a škůdců je ovlivňován především průběhem počasí. Významný vliv mají také charakter lokality a porostu, vnímavost či atraktivnost hostitele nebo jeho částí a přítomnost zdrojů šíření. Vzhledem ke změnám ohrožení porostů musí pěstitel průběžně sledovat vhodnost podmínek pro šíření škodlivých organizmů, vyhodnocovat aktuální stav ohrožení porostů a sledovat skutečný výskyt chorob a škůdců ve výsadbách.
Choroby čiroku
06. 08. 2012 Choroby Zobrazeno 10265x
Na našich polích se v posledních letech stále častěji setkáváme s dosud, pro mnohé zemědělce, novou plodinou - čirokem. Kromě pěstování na zrno do krmných směsí pro ptactvo, se na větších výměrách pěstuje jako energetická plodina, zejména do bioplynových stanic.
Ridomil Gold MZ Pepite a jeho problémy ve škrobárenském průmyslu
26. 07. 2012 Choroby Zobrazeno 6947x
Za účelem objasnění problematiky redukce počtu použitelných přípravků při pěstování škrobárenských brambor jsme navštívili Výzkumný ústav bramborářský v Havlíčkově Brodě a oslovili Ing. Ervína Hausvatera, CSc., aby nám objasnil změny v použití přípravků v škrobárenských bramborách.
Najvýznamnejšie choroby slnečnice ročnej a možnosti ochrany
25. 07. 2012 Choroby Zobrazeno 13357x
Poľnohospodári, ktorí sa v minulom roku rozhodli pre pestovanie slnečnice mohli byť spokojní. Porasty slnečnice ročnej boli počas celej vegetačnej doby v dobrom kondičnom stave. V porovnaní s predchádzajúcim rokom bolo predpokladané zvýšenie úrod o 69 tisíc ton, čo predstavuje nárast o 45,9 %. Rovnako aj predpokladané tržby za úrodu slnečnice sa ukazujú byť tiež dobré.
Kvalitní fungicidní a insekticidní ochrana porostů řepky - Acanto a Avaunt 15 EC
05. 04. 2012 Choroby Zobrazeno 7751x
Fungicid Acanto je kvalitní a osvědčený přípravek proti všem hlavním chorobám obilnin (braničnatky, rzi, DTR, hnědá skvrnitost ječmene a rynchosporiová skvrnitost ječmene), řepky (hlízenka obecná a černání šešulí) a máku (plíseň maková a helmintosporióza máku).
Výskyt viróz v porostech ozimých obilnin na podzim 2011
03. 12. 2011 Choroby Zobrazeno 9145x
Na uplynulý měsíc listopad nebude hned tak zapomenuto, patrně nejenom v České republice získá přízvisko „nejsušší v dějinách měření“. Věta z denního tisku: „Letos v listopadu naměřili v nejstarší meteorologické stanici v České republice, v pražském Klementinu, jen neměřitelné množství srážek.“ zní skoro jako slovní hříčka. Avšak netoliko na severu Moravy a ve Slezsku bude v listopadu úhrn srážek do 1 mm.
Počasí a fungicidní ochrana obilnin
25. 05. 2011 Choroby Zobrazeno 12128x
Počasí - téma, které často představuje jakousi „záchranu“ v případech, kdy vázne konverzace. Jinak je tomu ovšem z pohledu pěstitele, agronoma. Z jeho hlediska se jedná o faktor, který se promítá do celé agronomické činnosti a výrazně ovlivňuje řadu situací a nutnost provedení či účinnost jednotlivých opatření.
Počasí ovlivňuje růst a vývoj porostů, a tím jejich celkový stav.
Zdravotní stav ozimů - komentář k aktuální situaci a pohled zpět
03. 05. 2011 Choroby Zobrazeno 9083x
Každý jev v přírodě je třeba chápat v souvislostech. Letošní zimní období, od kterého odvozujeme vývoj zdravotního stavu porostů obilnin, bylo značně rozdílné mezi Moravou a Čechami. Morava měla vcelku málo sněhu, pokrývka oproti minulému roku neměla dlouhého trvání. V Čechách napadlo sněhu více, a také déle na polích vydržel.
Fungicídna ochrana obilnín v kocke
25. 04. 2011 Choroby Zobrazeno 17724x
Správna fungicídna ochrana je druhým najvýraznejším intenzifikačným faktorom po hnojivách. Požiadavky trhu a aj ponuka šľachtiteľov favorizujú vysoko výkonné (úrodné) a kvalitné odrody obilnín. Vysoká výkonnosť však málokedy ide ruka v ruke s odolnosťou, preto mnohé z citlivých odrôd vyžadujú intenzívnu fungicídnu ochranu a naopak.
Celest Extra - Jedno mořidlo - více řešení
10. 08. 2006 Choroby Zobrazeno 14051x
Letošní rok je svým rázem počasí velmi specifický. Dlouho ležící sněhová pokrývka, studené a deštivé jaro, suché horké léto s přívalovými dešti způsobily výskyt nebo naopak absenci chorob či škůdců, které se v klimaticky normálních letech vyskytují ve zcela jiné míře. Mezi takovéto choroby se řadí bezpochyby i sněť zakrslá (Tilletia controversa Kühn), která patří mezi choroby, jejichž výskyt je značně ovlivněn průběhem počasí.
Fungicidy v jabloních a hrušních
18. 06. 2005 Choroby Zobrazeno 41715x
Ošetření proti houbovým chorobám patří k nejvýznamnějším technologickým opatřením při pěstování jabloní i hrušní. Zvládnutí ochrany proti strupovitosti, případně padlí jabloně dává pěstiteli naději na vypěstování kvalitního ovoce.