Inovace v pěstebních technologiích obilnin s Cortevou

20. 02. 2025 Ing. Veronika Venclová, Ph.D.; Agromanuál Ochrana obecně Zobrazeno 381x

Začátkem ledna se na 6 místech v České republice a následně také na Slovensku uskutečnilo tradiční sympozium Inovace v pěstebních technologiích obilnin, pořádané společností Corteva. Celý den probíhaly zajímavé přednášky, které hledaly inovativní řešení nejen pro pěstování těchto plodin.

Mechanizmus současné změny klimatu a důsledky oteplování, které má na svědomí zejména nárůst tzv. skleníkového efektu, popsal na úvod ve své přednášce Prof. Ing. Zdeněk Žalud, Ph.D., z Mendelovy univerzity v Brně. Mezi příklady dopadů uvedl hlavně dřívější nástup vegetace, zvyšující riziko poškození plodin jarními mrazíky, vyšší počet tropických dnů, kratší periodu se sněhovou pokrývkou a všeobecný pokles srážek. Hlavní příčinou změn je lidská činnost a řešení budou vyžadovat kompromisní opatření.

Zemědělství v době změn

Zemědělství se nachází v éře výrazných změn, kdy legislativní opatření, proměnlivé klimatické podmínky a nové technologie přinášejí jak výzvy, tak příležitosti. Jednou z inovací, které ukazují potenciál moderních přístupů, je systém CropTech. Tento nástroj využívá umělou inteligenci k optimalizaci zemědělských zásahů. Přímo na konkrétním poli měří hlavní faktory ovlivňující výskyt houbových chorob, jako jsou teplota, vlhkost, srážky, rychlost a směr větru, a na základě analýzy těchto dat navrhuje optimální termín pro aplikaci fungicidů proti specifickým chorobám. Pravidelné reporty jsou zasílány přímo na mobilní telefon nebo email. Tento systém se osvědčil i při testování ve společnosti Ditana, jak uvedla Ing. Alena Bezdíčková, Ph.D.

Omezení pesticidů a dopady na praxi

Na očekávané restrikce pesticidů upozornil Prof. Ing. Miroslav Jursík, Ph.D., z ČZU. Zmínil, že zatímco v roce 2000 bylo v EU registrováno přibližně 1 200 účinných látek, do roku 2024 se jejich počet snížil na 500, včetně biopreparátů. Od roku 2019 bylo staženo z trhu 68 účinných látek, přičemž další přehodnocování a omezování nás čekají v období 2025–27.

Pro jarní období zbývají pouze 3 herbicidní mechanizmy účinku: ALS inhibitory, inhibitory ACCasy a růstové herbicidy. Efektivní kontrola plevelů vyžaduje použití kombinovaných přípravků, protože 1 herbicid nedokáže potlačit celé spektrum plevelů, zejména trávovitých. Zásadní je také teplotní omezení - většina herbicidů je účinná až při teplotách nad 10 °C.

Strategie ochrany proti plevelům

Pro efektivní regulaci zaplevelení je vhodné využít dvoufázové ošetření. Na podzim lze potlačit trávovité plevele (chundelka metlice, lipnice roční, mrvka myší ocásek) a plevele spodního patra (violky, rozrazily) pomocí látek prosulfocarb, flufenacet, chlortoluron nebo pendimethalin, případně nižších dávek širokospektrálních přípravků. Na jaře pak dočištění cíleně odstraní dvouděložné plevele.

Rostoucí hrozby mezi plevely

Z plevelů, které se podle prof. Jursíka pravděpodobně budou šířit a způsobovat stále větší škody, patří mezi hlavní sveřep jalový. Jeho šíření podporuje absence orby a glyfosátu, zmenšování velikosti honů a restrikce flufenacetu. Jako možná alternativa se nabízí dimethenamid, který však není registrován. Účinnost ALS inhibitorů u sveřepu jalového se pohybuje mezi 70–90 %.

Dalším problematickým druhem je mrvka myší ocásek, které rovněž svědčí absence orby, glyfosátu a zmenšování honů. Půdní herbicidy na ní působí za předpokladu, že jsou aplikovány včas a v maximální dávce. Jarní ošetření ALS inhibitory je obvykle nedostatečné, navíc je těžko regulovatelná v řepce.

Velmi špatně se regulují jílky včetně kostřavo-jílků, proto by bylo vhodné je na orné půdě vůbec nepěstovat. Tyto zaplevelující rostliny se rychle a snadno přizpůsobují a vyvíjejí rezistenci vůči inhibitorům ALS a ACCasy.

Za významný plevel se považuje také pýr plazivý, který kromě obtížné regulace vykazuje i alelopatické působení, tedy negativní vliv na růst okolních rostlin. V tomto případě se znovu potvrzuje důležitost glyfosátu jako efektivního i cenově dostupného prostředku.

Z dvouděložných plevelů je třeba zmínit mák vlčí, plevel výhradně ozimých plodin. I u něj je zaznamenána rezistence vůči ALS inhibitorům a snížená citlivost vůči 2,4-D.

Problémy způsobuje i heřmánkovec nevonný, který se vyznačuje vysokou reprodukční a konkurenční schopností. Navíc je méně citlivý vůči některým půdním herbicidům, jako jsou pendimethalin, prosulfocarb nebo picolinafen a vytváří rezistentní populace. To může vést k problémům při snižování dávek účinných látek, například diflufenicanu.

Pozornost je třeba věnovat i dvouděložným plevelům ostrožce stračceostrožce východní, které se mohou rychle šířit a jsou odolné vůči standardním metodám regulace.

Novinky letošního roku

Společnost Corteva přichází s několika inovacemi, které reagují na současné výzvy v zemědělství, jako je úbytek účinných látek při zachování antirezistentních strategií proti patogenům.

Hlavní novinkou je fungicid Queen, který představil Ing. Petr Vlažný, Ph.D. Tento fungicid obsahuje 50 g/l inatreq (fenpicoxamid), patřící do skupiny pikolinamidů a 100 g/l prothioconazole ze skupiny triazolů. Pikolinamidy mají nový mechanizmus účinku, blokují produkci energie na vnitřní membráně. Mezi zásadní výhody přípravku patří dlouhodobý účinek až 6 týdnů a kurativní účinek po dobu 7–10 dní.

Rozvod v rostlině je systemický a translaminární. Přípravek má formulaci i-Q4™, která se vyznačuje výbornou retencí - ulpívání a nestékání kapek fungicidu na listu, pokryvností - rozprostření kapky po maximální ploše rostliny, penetrací - vysoký průnik přes voskovou a epidermální vrstvu a absorpcí - přijmutí a rozvod do rostlinných tkání. Do postřikové jíchy se nepřidává smáčedlo.

Při kombinování s dalšími fungicidy je doporučovaná dávka 1,0 l/ha, při samostatném použití 1,2–1,25 l/ha. Výhodou je možnost relativně flexibilního termínu aplikace, ovšem ideální ošetření je v době plně rozvitého praporcového listu. Bez omezení lze použít v OP II. st. Vedle pšenice, žita a tritikale je možná jeho aplikace na výjimku v cukrovce proti cerkosporióze (1,2–1,5 l/ha). V dosavadních pokusech v ČR (od roku 2014) vychází její účinnost velmi pozitivně na braničnatku pšeničnou i další choroby.

Pro intenzivní technologie pěstování představil Ing. Martin Bohuněk novinku  Cellerate MoZn, který podporuje růst a tvorbu aminokyselin, zabraňuje hromadění dusičnanů v listech a stimuluje nitrát a nitritreduktázu, čímž startuje metabolizmus dusíku. Tento přípravek je vhodný v kombinaci s Utrishou N. Pro podporu slabých a poškozených porostů je určena další novinka  Kinsidro Grow+. Tento listový biostimulant, obsahující huminové a fulvové kyseliny s nejdůležitějšími mikro- a makroživinami, podporuje růst rostlin a zlepšuje jejich vitalitu.

Kromě těchto inovací prezentovala Ing. Michaela Hospodková ze společnosti Corteva také aplikaci Produktový průvodce, která usnadňuje vyhledávání informací o produktech. Obsahuje aktuální verze bezpečnostních listů, etikety, kontakty na regionální zástupce atd.

Fungicidy společnosti Corteva představil Ing. Petr Vlažný, Ph.D.
Fungicidy společnosti Corteva představil Ing. Petr Vlažný, Ph.D.

Související články

Biotičtí škodliví činitelé modřínů z historického pohledu

25. 04. 2025 Doc. Ing. Petr Zahradník, CSc. a kol. Ochrana obecně Zobrazeno 204x

Nový přístup potřebný k řešení rezistence vůči biopesticidům

11. 04. 2025 Doc. Dr. Ing. Jaroslav Salava, Národní centrum zemědělského a potravinářského výzkumu, v.v.i., Praha-Ruzyně Ochrana obecně Zobrazeno 278x

Biologická ochrana (11): Entomopatogenní vřeckaté houby - univerzální organizmy pro udržitelné zemědělství

09. 04. 2025 Ing. Jiří Nermuť, Ph.D.; Biologické centrum AV ČR, v.v.i. Ochrana obecně Zobrazeno 319x

Novinky do kukuřice pro rok 2025

08. 04. 2025 Ing. Jaromír Šuk; INNVIGO Agrar CZ s.r.o. Ochrana obecně Zobrazeno 203x

Povětrnostní podmínky pro pěstování brambor v roce 2024

07. 04. 2025 RNDr. Tomáš Litschmann, Ph.D. a kol. Ochrana obecně Zobrazeno 291x

Další články v kategorii Ochrana obecně

detail