Komplexní technologie pro každou výzvu při ochraně brambor

09. 07. 2026 Ing. Markéta Vlachová; Syngenta Ochrana obecně Zobrazeno 2239x

Každý rok je jiný, a tak se liší i ochrana brambor. Je těžké dopředu odhadnout, jaký letošní ročník bude, ale důležité je být připraven na jakýkoliv scénář, s čímž pomohou přípravky firmy Syngenta připravené pro sezonu 2026.

Jako první na poli řešíme plevele. V bramborách se jedná o jeden z nejvýznamnějších škodlivých organizmů, kdy nejvýznamnějšími plevely jsou merlík, opletka obecná, svízel přítula, heřmánky, violky a hluchavky.

Řešením společnosti Syngenta je nový balíček skládající se z přípravku Boxer® (prosufocarb) a Brambor Herbicid (aclonifen). Tato kombinace je výhradně preemergentní a velmi dobře zasáhne téměř všechny zmíněné plevele. Použití je možné od výsadby až do objevení prvních klíčků (BBCH 00–08) a to v dávce 3,0 l/ha Boxer® + 2,0 l/ha Brambor Herbicid.

Fungicidní ochrana

Pro fungicidní ochranu je nejdůležitější monitoring a signalizace na základě kterých se rozhodneme. Nesmíme opomenout, že prevence je základ. Jedním z prvních přípravků proti plísni bramborové, po kterém je v portfoliu společnosti Syngenta možné sáhnout, je Carial Flex®. Má vynikající preventivní i kurativní účinek díky obsaženým účinným látkám cymoxanil a mandipropamid. Funguje jako lokálně systémový „hasič“, který zvládne i silný infekční tlak. Díky systémovému rozvádění je účinný i proti latentním infekcím stonku. Přípravek je možné použít v BBCH 59–91 při dávce 0,6 kg/ha, a to bez omezení v OP II. st. Má velmi vysokou odolnost vnějším podmínkám a smyvu deštěm díky patentované formulací s technologií LOK + FLO. Tato technologie je obsažena ve všech přípravcích obsahujících mandipropamid.

V posledních letech jsou na vzestupu alternáriové skvrnitosti, je proto vhodné přípravky ve fungicidním sledu prostřídat. Jednou z nejefektivnějších účinných látek proti alternárii je difenoconazole, který je společně s mandipropamidem obsažen v přípravku Revus Top®. Doporučené dávkování je 0,6 l/ha v BBCH 40–91. Také je ho použití je bez omezení v OP II. st.

Dalším přípravkem, který nemá omezení v OP II. st., je novinka Evagio Forte®. Je určen na konec fungicidního sledu, protože poskytuje spolehlivou ochranu hlíz proti plísni bramborové, která se někdy může projevit později v průběhu skladování.

V našem portfoliu také naleznete přípravek Revus® (mandipropamid) nebo novější Revus Pro® (mandipropamid, propamocarb), který má dva mechanizmy účinku. Oba tyto přípravky jsou účinné proti plísni bramborové a jsou vhodné pro doplnění fungicidního sledu při ochraně brambor.

V portfoliu máme také biostimulanty, které pomáhají rostlině překonat stres z abiotických příčin - sucho, chlad, vysoká teplota, které porosty v posledních letech často trápí. Proti stresu z jarních mrazíků, ideálně 2 dny po jeho odeznění je vhodné použít Megafol v dávce 2,0 l/ha. Dalším v nabídce je Quantis®, pro který přijde vhodná doba spíše až v 2. polovině vegetace při stresu ze sucha nebo vysokých teplot.

Související články

Ochrana ovocných sadů v červenci a srpnu

19. 07. 2026 Ing. Vladan Falta, Ph.D.; Biocont Laboratory spol. s r.o. Ochrana obecně Zobrazeno 901x

Ochrana proti škodlivým organizmům v červenci

16. 07. 2026 Doc. Ing. Jan Kazda, CSc.; Česká zemědělská univerzita v Praze Ochrana obecně Zobrazeno 3321x

Ochrana proti škodlivým organizmům v červnu

16. 06. 2026 Doc. Ing. Jan Kazda, CSc.; Česká zemědělská univerzita v Praze Ochrana obecně Zobrazeno 857x

Úspěšná ochrana brambor přípravky společnosti Corteva

13. 06. 2026 Ing. František Tretera; Corteva Agriscience Ochrana obecně Zobrazeno 840x

Slunečnice od herbicidu po desikant

11. 06. 2026 Ing. Dušan Sem; Sumi Agro Czech, s.r.o. Ochrana obecně Zobrazeno 934x

Další články v kategorii Ochrana obecně

detail