Chemap Agro s.r.o.

Rostlinné pesticidy - Curcuma longa - kurkumovník dlouhý

13. 04. 2017 Ing. Roman Pavela, Ph.D.; Výzkumný ústav rostlinné výroby, v.v.i. Ochrana obecně Zobrazeno 275x

V dnešním dílu si představíme další rostlinu, kterou známe spíše z jejího kuchařského využití, než jako rostlinu obsahující léčivé či pesticidní látky. Představíme si totiž kurkumu neboli indický šafrán, což je koření ze sušeného mletého oddenku kurkumovníku dlouhého (Curcuma longa L., syn. Curcurma domestica Valeton).

Agromanualshop.cz- Figaro - glyfosát za výhodnou cenu

Pravlastí kurkumovníku je jižní a jihovýchodní Asie, tedy oblast dnešní Indie, Vietnamu a Kambodži. Dnes se ale pěstuje jako kulturní plodina také v Africe a Americe. Kurkumovník je vytrvalá, asi 40–90 cm vysoká rostlina z čeledi zázvorovité (Zingiberaceae ), které má zduřelý článkovaný oddenek, z něhož vyrůstají listy a kořeny. Listy jsou dlouze řapíkaté, široce kopinaté, před rozvinutím kornoutovitě svinuté. Mezi nimi vyrůstá přímý, asi 15 cm vysoký stvol, zakončený hustým klasem bledě žlutých květů. Plodem je trojpouzdrá mnohosemenná tobolka, která se v době zralosti otevírá třemi chlopněmi. Semena jsou s míškem.

obr. 2

U nás kurkumovník známe především ve formě koření, kdy se jeho sušený a mletý oddenek prodává buď jako samotná „kurkuma“, nebo se používá v kořenících směsích, jako je například známé „kari koření“. Nicméně ve své domovině patří kurkumovník mezi významné léčivé rostliny. Odvary či jídla, která obsahují kurkumu, podporují tvorbu a vylučování žluči a zlepšují trávení. V lidovém léčitelství se také kurkumovník používá při chronických onemocněních jater a žlučníku, bolestech břicha, nadýmání, a také proti vnitřním parazitům. Působí také pozitivně na prokrvení, neboť stimuluje periferní rozdělování krve a zmenšuje nebezpečí tvorby krevních sraženin. Zmírňuje také záněty kloubů, proto se používá při léčbě artrózy. Lékařským výzkumem bylo zjištěno, že některé látky obsažené v oddenku, významně podporují mozkové kognitivní funkce, zejména u starších lidí.

Kurkumovník obsahuje celou řadu biologicky aktivních látek, a protože patří mezi aromatické rostliny, jeho pletiva obsahují také esenciální olej (přibližně 1,5–6 %), který je složen především z aromatických sesquiterpenů, z nichž 50 % až 80 % připadá na turmerony a dehydroturmeron a dále pak obsahuje alfa- a beta-pinen, kamfen, limonen, eugenol a cineol. Kromě esenciálního oleje obsahuje řadu polyfenolů, především pak žlutý kurkumin, desmethoxykurkumin a bis-desmethoxykurkumin.

Všechny tyto látky mají kromě výše uvedených vlastností také insekticidní a fungicidní účinky. Těchto účinků využívají farmáři v Indii, Indonésii či Kambodži. Například se mletá kurkuma rozsypává do sýpek při skladování rýže nebo jiné uskladněné úrody s cílem odpudit skladištní škůdce. Kousky oddenků se také dávají na povrch pytlů anebo se přimíchávají přímo do obilnin.

obr. 1

obr. 3

Extrakty z oddenků nebo esenciální olej mají také přímé insekticidní účinky, jak bylo napřáklad zjištěno při testech na akutní toxicitu housenek fytofágních motýlů (např. Spodoptera spp. - blýskavka nebo Trichoplusia ni - kovolesklec cizokrajný) nebo larev brouků (Leptinotarsa decemlineata - mandelinka bramborová), kdy se letální koncentrace obvykle pohybuje v rozmezí 0,1–0,3 % (pro esenciální olej).

Extrakty a různé výluhy z kurkumovníku se používají také jako fungicid. Zcela běžně indičtí farmáři aplikují výluhy proti různým listovým skvrnitostem nebo chorobám klasů obilnin. A právem, neboť jak bylo nedávno zjištěno, extrakty z kurkumovníku nejenže inhibují růst mycelií, ale mají také fungicidní účinky, jak bylo zjištěno v nedávných testech proti takovým patogenům, jako je Sclerotium rolfsii, Fusarium moniliforme, Botrytis cinerea či Fusarium oxysporum.

Vzhledem k tomu, že se kurkumovník používá běžně v potravinářství a jedná se o rostlinu, která se snadno pěstuje i zpracovává, je v současnosti středem zájmu amerických a kanadských výzkumných týmů zabývajících se vývojem botanických pesticidů. První potenciální komerční přípravky byly s úspěchem testovány jak proti fytofágním škůdcům, tak proti některým chorobám obilnin. Nicméně cesta od výzkumu do prodeje je ještě dlouhá, a tak nezbývá, než zatím využít znalostí asijských zemědělců a používat farmářské přípravky na bázi extraktu z oddenků kurkumovníku stejně jako oni.

Rostlinné pesticidy (104. díl)
Curcuma longa - kurkumovník dlouhý

Související články

Aktuální přehled ochrany polních plodin - září, říjen a listopad 2017

15. 09. 2017 Ing. Josef Gall; Týn nad Bečvou Ochrana obecně Zobrazeno 331x

Aktuální přehled ochrany zahrad, sadů a vinic - srpen a září 2017

15. 08. 2017 Ing. Josef Gall; Týn nad Bečvou Ochrana obecně Zobrazeno 489x

Aktuální přehled ochrany polních plodin - srpen a září 2017

14. 08. 2017 Ing. Josef Gall; Týn nad Bečvou Ochrana obecně Zobrazeno 318x

Časné výsevy řepky vyžadují silnou morforegulaci

01. 08. 2017 Ing. Zdeněk Krédl, Ph.D., Ing. Václav Nedvěd, Ph.D.; BASF Ochrana obecně Zobrazeno 413x

Další články v kategorii Ochrana obecně

Agro Aliance
Syngenta Czech s.r.o.
AG NOVACHEM s.r.o.
Insekticid Huter SPU
AgromanaualShop.cz Roundup

Kalendář akcí

Prohlédnout vše

Upozornění

Veškeré údaje uvedené na webu www.agromanual.cz jsou pouze informativní, při použití přípravků se řiďte etiketou přípravku.

Anketa

Jak se Vám líbí nové názvosloví chorob a používáte je?
15%
6%
2%
24%
4%
50%
detail