Ochrana obecně
Aktuální přehled ochrany polních plodin - duben a květen 2021
15. 04. 2021 Ochrana obecně Zobrazeno 1409x
U zapojených porostů ozimé pšenice na vyšší hladině hnojení je předpoklad škodlivého výskytu chorob: padlí pšenice, feosferiové skvrnitosti pšenice (braničnatky plevové) a septoriové skvrnitosti pšenice (braničnatky pšeničné), hnědé rzivosti pšenice (rzi pšeničné) a dalších. Rozvoj chorob v porostech bude zvláště záležet na dalším průběhu počasí. U citlivých odrůd sledujte výskyty chorob a včas proveďte ošetření.
Včely a ochrana rostlin
05. 04. 2021 Ochrana obecně Zobrazeno 1246x
Má-li pěstitel dosáhnout kvalitní úrody, neobejde se bez používání chemických přípravků. Nemůže podcenit ochranu rostlin před škůdci a nemocemi, stejně jako hnojení a některé další zásahy. Spektrum ochranných prostředků a přístupy při jejich používání doznaly v posledních desetiletích mnoho pozitivních změn. Jsou dnes podstatně šetrnější k necílovým organizmům, tedy k okolní přírodě, kam patří i užitečný hmyz.
Průběh pěstitelského ročníku obilnin 2019/20 na území Moravy a Slezska
23. 03. 2021 Ochrana obecně Zobrazeno 735x
Společnosti Zkušební stanice Kluky, spol. s r. o. a Agrotest fyto, s. r. o. provozují službu „Monitoring - Signalizace - Doporučení“ od roku 2010 a zaměřují se na sledování škodlivých činitelů v porostech zemědělských plodin. Naše pracoviště působí v rámci území Moravy a Slezska. Tento příspěvek spojuje výsledky plošných sledování i experimentálních analýz získaných dat do stručné výroční zprávy, kterou v Agromanuálu pravidelně zveřejňujeme.
LG Ambassador je hybrid střižený na míru
Vysoký výnos, přizpůsobivost, schopnost lépe hospodařit s dusíkem, tolerance chorobám a pevné šešule jsou vlastnosti, které se letos hodí více než jindy. Začneme tím nejdůležitějším - výnosem semen. LG Ambassador čerstvě obsadil v testování ÚKZÚZ SDO 2019–21 spolu s dalšími dvěma hybridy dělené 1. místo s výnosem 119 % na průměr liniových odrůd. Tento výsledek je velmi robustní, protože pochází z 35 lokalit a tří let zkoušení.
Aktuální přehled ochrany zahrad, sadů a vinic - březen a duben 2021
16. 03. 2021 Ochrana obecně Zobrazeno 3015x
V integrovaném systému pěstování ovoce se využívají ekologicky a ekonomicky přijatelná opatření, která pozitivně usměrňují produkci a kvalitu ovoce, se zaměřením na omezení negativních vlivů na životní prostředí a minimalizaci obsahu cizorodých látek v plodech.
Aktuální přehled ochrany polních plodin - březen a duben 2021
15. 03. 2021 Ochrana obecně Zobrazeno 1282x
Na některých lokalitách s déletrvající sněhovou pokrývkou může dojít i k vážnějšímu poškození porostů ozimých obilnin plísní sněžnou. Jedná se o chorobu, která ohrožuje porosty během zimy i v časném jaru a může podstatně přispět k jejich vyzimování.
Hlavní problémy ochrany brambor v roce 2020
12. 03. 2021 Ochrana obecně Zobrazeno 948x
Ochrana brambor, podobně jako u jiných plodin, se v poslední době stává stále obtížnější a vyhlídky v tomto směru nejsou nikterak růžové. Hlavní příčinou jsou samozřejmě restrikce prostředků na ochranu rostlin. Ty jsou často velmi nedomyšlené a kontraproduktivní a u některých je jejich přínos pro ochranu zdraví člověka a životního prostředí problematický, pokud vůbec nějaký.
Biologická ochrana a výživa v polní produkci a zelenině
26. 02. 2021 Ochrana obecně Zobrazeno 3487x
BIOCONT LABORATORY je česká společnost, která se zabývá prostředky biologické ochrany a výživy rostlin a věnuje se rozvoji ekologických a alternativních metod pěstování. Jsme aktivní ve všech kulturách, tj. vinicích, sadech, polní produkci, zelenině i sklenících. V našem portfoliu je okolo stovky produktů používaných k biologické ochraně a výživě rostlin.
Zvláštnosti pěstitelského ročníku 2019/20
22. 02. 2021 Ochrana obecně Zobrazeno 952x
V ročníku 2019/20 (platí i pro aktuálně založené porosty 2020/21) se projevil termín a technologie setí jako významný faktor ovlivňující četnost a intenzitu erozních událostí ale i míru škodlivosti některých škůdců a náklady na jejich regulaci.
Choroby a škůdci břečťanu
19. 02. 2021 Ochrana obecně Zobrazeno 4394x
V současné době se u nás můžete setkat s břečťanem velmi často, v lesích, parcích, na zahradách, na budovách i za okny v květináčích. Původně se břečťan popínavý (Hedera helix L., Araliaceae) vyskytoval v Evropě, jihozápadní Asii a v severní části Afriky, dnes je rozšířený na celé severní polokouli, zavlečen byl i do Austrálie a Jižní Ameriky.
Aktuální přehled ochrany zahrad, sadů a vinic - únor a březen 2021
16. 02. 2021 Ochrana obecně Zobrazeno 2546x
Nejpozději během předjarního řezu musíme ze stromů odstranit i mumifikované zbytky plodů jádrovin a peckovin napadených moniliniovou hnilobou plodů, dále odstranit letorosty, případně konce letorostů u jabloní a angreštu napadených padlím.
Aktuální přehled ochrany polních plodin - únor a březen 2021
15. 02. 2021 Ochrana obecně Zobrazeno 1513x
Rostliny ozimé řepky v závislosti na odrůdě, růstovém a vývojovém stavu a stupni otužení snášejí mrazy -15 až -20 °C, pod sněhovou pokrývkou i větší. Většina listové plochy sice odumírá již při teplotách -7 až -15 °C, ale kořenový systém dobře vyvinutých rostlin a krycí listy vegetačního vrcholu snesou i nižší teploty vzduchu.
Poškození polních plodin v roce 2020
12. 02. 2021 Ochrana obecně Zobrazeno 728x
V minulých letech jsme hodnotili průběh vegetace polních plodin v kontextu velkého sucha, vysokých teplot, silného slunečního záření a nedostatku vláhy pro rostliny. Politikové a další osoby volali „po zadržování vody v krajině“.
Ochrana hlavních plodin ve vegetačním roce 2019/20 v Čechách a výhled do jara 2021
09. 02. 2021 Ochrana obecně Zobrazeno 914x
Ročník 2019/20 přinesl po deseti letech změnu, a nelze ho jednoduše označit, tak jako několik předchozích, jako teplý a suchý. Naopak se vystřídalo v průběhu posledního roku několik výrazných etap.
Podzimní ošetření řepky proti chorobám a škůdcům
26. 01. 2021 Ochrana obecně Zobrazeno 781x
Řepka olejka ozimá patří k intenzivně pěstovaným plodinám. Vitalitu a zdraví rostlin řepky ovlivňujeme již jejím zařazení do osevního sledu, zpracováním půdy, předseťovou přípravou, volbou odrůdy, termínem a hustotou setí dále ošetřeními proti plevelům, škodlivým organizmům, morforegulací a stimulací růstu včetně výživy.
Aktuální přehled ochrany zahrad, sadů a vinic - leden a únor 2021
15. 01. 2021 Ochrana obecně Zobrazeno 2173x
Předjaří a časné jaro je nevhodnějším obdobím k prohlídce a případně i ošetření ovocných (i okrasných) výsadeb proti přezimujícím škůdcům. Většina škůdců přezimuje ve výsadbách v různých vývojových stadiích přímo na stromech, většinou na kůře a ve štěrbinách kůry plodonosného dřeva, v úžlabinách pupenů, v paždí větví apod.
Aktuální přehled ochrany polních plodin - leden a únor 2021
14. 01. 2021 Ochrana obecně Zobrazeno 1429x
Stav a přezimování ozimů ovlivňuje sklizeň předplodiny, kvalita zpracování půdy, termín setí, rychlost vzcházení, zapojení a celková kondici i zdravotní stav porostu na počátku zimy, ale významný vliv má zejména průběh počasí.
Zhodnocení ochrany rostlin na střední Moravě za rok 2020
25. 11. 2020 Ochrana obecně Zobrazeno 1285x
Hospodaření v zemědělské prvovýrobě je pod silným tlakem ekonomických a zejména přírodních vlivů a je čím dál tím náročnější a složitější. V letošním roce nejenom jarní mrazy, ale lokálně také intenzivní přívalové dešťové srážky s kroupami a vichrem působily škody, a v jarních měsících v mnoha oblastech i nadále pokračovalo sucho.
Zahrada před zimou - Co ještě udělat, než přijde zima?
07. 11. 2020 Ochrana obecně Zobrazeno 2181x
Při mírném a teplém podzimu roste trávník ještě i v listopadu. I když jste v sezoně zvyklí sekat nakrátko, při posledním podzimním sečení ho ponechte raději 5 cm vysoký i vyšší, aby byly lépe chráněny odnožovací uzly a kořeny před rozmary zimy. Posečenou trávu sbíráme do koše, případně ji shrabujeme spolu se spadaným listím.
Aktuální přehled ochrany zahrad, sadů a vinic - září, říjen a listopad 2020
16. 09. 2020 Ochrana obecně Zobrazeno 1718x
U jádrovin lze moniliniovou hnilobu (a také sazovitost, mušincovitost a některé skládkové choroby) omezit, pokud provedeme pozdní ošetření před sklizní.Zdravotní stav plodů a skladovatelnost zlepšuje i přidání listových vápenatých hnojiv do postřiku. Na odrůdách letního typu póru škodí rzivost česnekovitých (Puccinia alli). Výskyt rzivosti podporuje nízká teplota a vysoká vzdušná vlhkost nebo slabé dešťové srážky.
Aktuální přehled ochrany polních plodin - září, říjen a listopad 2020
15. 09. 2020 Ochrana obecně Zobrazeno 1556x
Výskyt a škodlivost plevelů na podzim souvisí především s druhem obilniny, termínem setí a hustotou porostů. Herbicidní ochrana je prováděna, až na malé výjimky, na všech plochách pěstování a při současné úrovni agrotechniky a vstupů nelze toto opatření v žádném případě vynechat.
Choroby a škůdci křenu
07. 09. 2020 Ochrana obecně Zobrazeno 1815x
Křen selský (Armoracia rusticana G. M. Sch., Brassicaceae) se původně vyskytoval v oblastech východní části Evropy a západní Asie, odkud byl přivezen do střední Evropy, kde se značně rozšířil. V České republice se pěstuje od 12. století. V současné době je známý jako kořeninová zelenina, jako léčivá rostlina byl využíván mnohem dříve, k posílení organizmu, např.
Aktuální přehled ochrany zahrad, sadů a vinic - srpen a září 2020
17. 08. 2020 Ochrana obecně Zobrazeno 1922x
Při deštivém období se zvyšuje riziko poškození dozrávajících plodů peckovin i jádrovin moniliniovou hnilobou. Původcem choroby je vřeckatá houba Monilinia laxa a někdy i její blízce příbuzná Monilinia fructigena. Při ohrožení vinic chorobami nebo škůdci pokračujte podle potřeby v ošetření proti plísni révy, padlí révy, obalečům - obalečíku jednopásému, obaleči mramorovanému a případně i šedé hnilobě hroznů révy.
Aktuální přehled ochrany polních plodin - srpen a září 2020
14. 08. 2020 Ochrana obecně Zobrazeno 1443x
Na lokalitách, kde byl vloni škodlivý výskyt slimáků, slimáčků a plzáků, je potřeba věnovat pozornost i těmto škůdcům. V polních kulturách největší škody způsobují slimáci na vzcházející řepce a obilninách vyžíráním klíčků. Vylíhlí slimáčci se v prvních fázích vývoje živí řasami. Ty rostou hlavně na vlhčích (zastíněných) a kyselejších lokalitách.
Choroby a škůdci řepíku lékařského
03. 08. 2020 Ochrana obecně Zobrazeno 1064x
Původním místem výskytu řepíku lékařského (Agrimonia eupatoria L., Rosaceae) je Evropa, severní Afrika, jihozápadní Asie a Severní Amerika, kde roste jako vytrvalá bylina na slunných, chudých půdách. V zahraničí patří řepíky (Agrimonia procera, syn. Agrimonia odorata a Agrimonia pilosa) k ekonomicky a zahradnicky významným rostlinám, ale pěstování je často ovlivňováno výskytem rzi.
Hlavní choroby a škůdci cukrovky v Polsku v současnosti
29. 07. 2020 Ochrana obecně Zobrazeno 932x
Cukrovku v Polsku pěstuje více než 30 600 pěstitelů na výměře více než 240 000 ha. V sezoně 2017/18 bylo dosaženo rekordního výnosu kořene 68,12 t/ha při cukernatosti 16,5 %. Průměrná velikost pěstované plodiny na pěstitele je 7,8 ha a tento průměr se v posledních letech neustále zvyšuje v důsledku ukončení pěstování u malých pěstitelů.