Ochrana obecně
Choroby a škůdci mahonie
08. 12. 2023 Ochrana obecně Zobrazeno 2762x
Do rodu Mahonia (Berberidaceae) je zahrnuto kolem 110 druhů, které se původně vyskytovaly v jihovýchodní a Východní Asii, Střední Americe a v západní části Severní Ameriky. Největší počet druhů byl popsán v Číně (35), z nichž 20 je využíváno jako léčivé rostliny. U nás je nejznámější mahonie cesmínolistá (Mahonia aquifolium Nuitt.), která pochází ze západní části Severní Ameriky a dříve bývala často vysazována v zahradách jako okrasná dřevina.
Zhodnocení ochrany v sadech a zahradách na střední Moravě za rok 2023
04. 12. 2023 Ochrana obecně Zobrazeno 1435x
Letos jako i v loňském roce úrodu ovoce negativně ovlivnilo počasí. Na některých lokalitách byly ovocné stromy poškozeny mrazy, které se vyskytly v první dekádě i koncem měsíce dubna a začátkem května. Např. v Kroměříži klesla přízemní minimální teplota 27. dubna na -4,9 °C.
Řepky na míru
Do setí řepky je nyní ještě spousta času, avšak v našich končinách se ujal zvyk porozhlédnout se okolo, jak která řepka vypadá a přemýšlet o budoucích kandidátech na výsev už teď. Můžeme dokázat, že nabídka odrůd řepky společnosti Limagrain je komplexní a zahrnuje hybridy vhodné do všech podmínek a na každé pole.
Zhodnocení ochrany polních plodin na střední Moravě za rok 2023
29. 11. 2023 Ochrana obecně Zobrazeno 1288x
Zemědělská prvovýroba je stále pod silným tlakem ekonomických a přírodních vlivů a je stále náročnější a složitější. Letošní vegetační rok začal poměrně dobře. Zima 2022/23 v Česku se zařadila mezi pět nejteplejších od roku 1961, ale na dešťové srážky byla velice chudá.
Energen - krácení obilnin
Vzhledem k tomu, že se v nížinách dostáváme ke krácení obilnin, rozhodli jsme se probrat toto téma. Mluvíme o něm každý rok, ale přichází nám dotazy, kde se chcete ujistit o konkrétním stavu porostu a zásahu do něj. A proto přicházíme s každoročním opakováním tohoto tématu. Dále v textu naleznete souhrnná doporučení do jednotlivých plodin. Těm se budeme podrobněji věnovat v dalších článcích.
Co ještě udělat na zahradě, než nastane zima?
15. 11. 2023 Ochrana obecně Zobrazeno 1688x
Při mírném a teplém podzimu roste trávník ještě i v listopadu. I když jste v sezoně zvyklí sekat ho nakrátko, při posledním podzimním sečení jej ponechte raději 5cm a vyšší, aby byly lépe chráněny odnožovací uzly a kořeny před rozmary zimy. Posečenou trávu sbíráme do koše, případně ji shrabujeme spolu se spadaným listím.
GREEN ON – unikátní spojení výživy a stimulace rostlin
Společnost NOVUM CZech, s.r.o. získala výhradní zastupení pro distribuci listových hnojiv GREEN ON od německé firmy Phytoplanta pro Českou republiku a Slovenskou republiku. Tyto produkty se vyznačují velmi vysokou přijatelností živin, snadnou manipulací, zcela bezproblémovou mísitelností s přípravky na ochranu rostlin. Hnojiva jsou koncipována svým složením na míru každé plodině.
Trvale udržitelné používání přípravků na ochranu rostlin - nové nařízení EK
27. 10. 2023 Ochrana obecně Zobrazeno 2221x
Déle než rok už projednává Rada ministrů EU legislativní návrh Komise, který má upravit oblast používání přípravků na ochranu rostlin. Jde o návrh nařízení, tedy předpisu, který bude přímo použitelný úřady i občany v členských zemích EU. Nařízení má nahradit směrnici EP a Rady (ES) č. 128/2009, kterou se stanoví rámec pro činnost Společenství za účelem dosažení udržitelného používání pesticidů.
Podzim bez starostí se společností ALMIRO
27. 09. 2023 Ochrana obecně Zobrazeno 1437x
Zajistit si kvalitní start a mít na podzim dobře nakročeno k silnému a zdravému porostu je cílem každého pěstitele. Správná volba odrůdy, předseťové přípravy, termín a hustota setí jsou jedny z mnoha faktorů, které ovlivňují vitalitu a zdraví rostlin. Neméně podstatný je i vhodně zvolený výběr herbicidního ošetření, který zajistí odstranění nežádoucí konkurence a dodá kulturním rostlinám dostatek živin, vody a prostoru pro nenarušený růst.
Choroby a škůdci temnoplodce
24. 09. 2023 Ochrana obecně Zobrazeno 2441x
Temnoplodec (Aronia Medic., Rosaceae), známější pod jménem „černý jeřáb“, je rod se třemi druhy, A. prunifolia (t. třešňolistý), A. arbutifolia (t. planikolistý) a A. melanocarpa (t. temnoplodý), které pocházejí z východní části Severní Ameriky. Do Evropy (Německo) se A.
Polní dny s odrůdami RAGT a VP Agro
23. 09. 2023 Ochrana obecně Zobrazeno 1534x
Společnost VP Agro představila na několika polních dnech, pořádaných na různých lokalitách napříč Českou republikou, široké portfolio nabízených odrůd zahrnující pšenici, ječmen, žito i tritikale. Zájemci zde získali spoustu informací včetně zajímavostí o připravovaných novinkách pro letošní rok i další sezonu.
Zajímavé novinky na polních dnech Bayer
20. 09. 2023 Ochrana obecně Zobrazeno 1695x
Tradiční červnovou akcí jsou polní dny pořádané společností Bayer v Senici na Hané a v Libčanech u Hradce Králové. Za velkého zájmu návštěvníků byly představeny komplexní technologie použití přípravků v hlavních polních plodinách včetně možnosti porovnání účinnosti na širokém spektru odrůd.
12. polní den Syngenty ve Žlunicích
19. 09. 2023 Ochrana obecně Zobrazeno 1362x
Představeni nových, moderních nástrojů v zemědělství, odrůdových pokusů ošetřovaných přípravky společnosti Syngenta, stejně jako přehlídka odrůd ozimé pšenice společnosti VP Agro, to byla náplň setkání farmářů i odborné zemědělské veřejnosti na východě Čech.
Aktuální přehled ochrany zahrad, sadů a vinic - Září a říjen 2023
16. 09. 2023 Ochrana obecně Zobrazeno 1983x
Nejen skládkové choroby, ale i kadeřavost broskvoní lze omezit díky ošetření v průběhu následujících měsíců. Při silném napadení je také vhodné potlačit puklici švestkovou. Brukvovitá zelenina je stále napadána housenkami bělásků a můry zelné i kapustové. Na rajčatech a cuketách se nyní velmi daří původcům houbových chorob. Také nás čeká výsadba česneku.
Aktuální přehled ochrany polních plodin - Září a říjen 2023
15. 09. 2023 Ochrana obecně Zobrazeno 2220x
Září a říjen patří pro zemědělce k dynamickým obdobím roku. Rozhodně nelze podcenit ochranu ozimých plodin. U ozimých obilnin je nutné věnovat pozornost zaplevelení, ale nelze podcenit ani snětivosti, virové zakrslosti a jejich přenašeče. U řepky bývá kromě ostatních plevelů limitujícím faktorem výdrol obilné předplodiny. Dále je nutné věnovat pozornost regulátorům růstu, hnojení atd. Obrovské škody může napáchat kromě jiných i hraboš polní.
Jubileum 75 let šlechtění v Hrubčicích
19. 08. 2023 Ochrana obecně Zobrazeno 1541x
V polovině května slavila významné jubileum jedna z našich nejstarších šlechtitelských stanic, která je v současné době součástí společnosti Limagrain Europe, pocházející z Francie. Dlouhodobá šlechtitelská práce se významně zapsala do historie českého zemědělství, kdy zde vzniklé odrůdy zaznamenaly široké rozšíření na našich polích.
Aktuální přehled ochrany zahrad, sadů a vinic - Srpen a září 2023
16. 08. 2023 Ochrana obecně Zobrazeno 1133x
Při deštivém období se zvyšuje riziko poškození dozrávajících plodů peckovin i jádrovin moniliniovou hnilobou. Původcem choroby je vřeckatá houba Monilinia laxa a někdy i její blízce příbuzná Monilinia fructigena. Při ohrožení vinic chorobami nebo škůdci pokračujte podle potřeby v ošetření proti plísni révy, padlí révy, obalečíku jednopásému, obaleči mramorovanému a případně i šedé hnilobě hroznů révy.
Aktuální přehled ochrany polních plodin - Srpen a září 2023
15. 08. 2023 Ochrana obecně Zobrazeno 1207x
Následující období mnohdy rozhoduje o kvalitě skladovatelnosti, obsahu zásobních látek a tím i o ekonomickém zhodnocení porostů slunečnice, brambor, kukuřice a cukrovky. Zároveň dochází k výsevům řepky ozimé a následně i pšenice ozimé. Jak se o tato pole starat? Jaké zvolit preventivní i cílené strategie ochrany rostlin?
Nové biologické přípravky podporují růst rostlin a chrání je před škůdci a chorobami
16. 07. 2023 Ochrana obecně Zobrazeno 2984x
Z laboratoří Biologického centra AV ČR přicházejí na trh dva originální přírodní přípravky, určené pro podporu růstu a ochranu rostlin: Supresil Duo® a Nemasil Forte®. Jsou nejen účinné, ale díky použití živých organizmů i ekologické. Zušlechťují půdu, zvyšují využití živin a chrání rostliny před hmyzími škůdci.
Aktuální přehled ochrany rostlin: Červenec a srpen
15. 07. 2023 Ochrana obecně Zobrazeno 1762x
<! -- honza vloží tagy--> Podle potřeby pokračujte (v případě, že nebyla pokryta primární infekce) v ošetření proti strupovitosti a padlí jabloně. Na obě choroby jsou povoleny přípravky: Alcedo, Belanty, Bellis, Dagonis, Discus, Domark 10 EC, Fontelis, Luna Care, Luna Experience, Sercadis, Topas 100 EC, Vigofun 250 EC, Zato 50 WG aj. Pouze na padlí je povolený přípravek Cyflamid 50 EW.
Aktuální přehled ochrany polních plodin - Červenec a srpen 2023
14. 07. 2023 Ochrana obecně Zobrazeno 2215x
Při přeháňkovém průběhu počasí pokračuje šíření plísně bramboru (Phytophthora infestans) a někde i alternariové skvrnitosti listů (Alternaria alternata, A. solani) ve všech porostech. U raných odrůd a na lokalitách se škodlivým výskytem plísně (nad 25 %) je vhodné provést likvidaci natě, aby nedošlo k napadení hlíz. U poloraných a polopozdních odrůd při zjištění výskytu plísně v oblasti (v porostu) pokračujte v ošetření povolenými přípravky.
Co je nového v ochraně cukrovky proti škodlivým organizmům
18. 06. 2023 Ochrana obecně Zobrazeno 1923x
Cukrovka se po zrušení kvót na výrobu cukru v EU v roce 2017 dostala v mnoha zemích na hranici rentability pěstování. Její pěstování je relativně obtížné, vyžaduje od pěstitelů dobré agronomické znalosti, a také vyváženou výživu a kvalitní zpracování půdy. Cukrovka je během vegetace vystavena řadě škůdců a chorob, jejichž nedokonalé zvládnutí může způsobit velké ztráty na výnosu cukru.
Aktuální přehled ochrany zahrad, sadů a vinic - Červen a červenec 2023
16. 06. 2023 Ochrana obecně Zobrazeno 2227x
Podle potřeby pokračujte (v případě, že jste plně nepokryli primární infekci) v ošetření proti strupovitosti a padlí jabloně. Na obě choroby jsou přípravky: Bellis, Belanty, Dagonis, Domark 10 EC, Fontelis, Luna Experience, Tercel aj.
Aktuální přehled ochrany polních plodin - Červen a červenec 2023
15. 06. 2023 Ochrana obecně Zobrazeno 2666x
Cílem fungicidní ochrany proti plísni bramboru je oddálení infekce natě, omezení šíření choroby v porostu a zabránění infekce hlíz. Aby byla aplikace fungicidů proti plísni bramboru účinná, musí být zahájena včas (preventivně) a fungicidní clona musí být udržovaná bez přerušení po celou dobu vegetace.
Jak se u nás pěstují rajčata bez zbytků pesticidů
26. 05. 2023 Ochrana obecně Zobrazeno 2122x
Za zbytky, či chcete-li rezidua, pesticidů považujeme množství pesticidů nebo jejich metabolitů, které zůstane v zemědělské produkci po sklizni. Tyto látky se mohou nacházet také ve zpracovaných zemědělských výrobcích. Výrazně na nebezpečí z nich plynoucí upozornila v roce 1962 americká bioložka Rachel Carson.
Uplatňování systému integrované ochrany rostlin v souvislosti se změnou legislativy (52): Regulace reziduí pesticidů v zelenině a v ovoci VI. - Ovoce: jablka a hrušky
18. 05. 2023 Ochrana obecně Zobrazeno 1825x
V tomto příspěvku je představena dynamika degradace reziduí účinných látek fungicidů a insekticidů v jádrovinách. Průběh degradace reziduí byl hodnocen u 20 přípravků v jablkách a u 20 přípravků v hruškách. Účinné látky pesticidů zařazených do hodnocení jsou povolené k použití v systému integrované produkce ovoce. Výsledky studie umožňují zhodnotit možnosti využití pesticidů v systému nízkoreziduální a bezreziduální produkce jablek a hrušní.
Aktuální přehled ochrany zahrad, sadů a vinic - Květen a červen 2023
16. 05. 2023 Ochrana obecně Zobrazeno 3071x
Na ovocných stromech, zvláště na citlivých odrůdách jádrovin, v tomto období zejména škodí padlí jabloně (Podosphaera leucotricha) a strupovitost jabloně a hrušně (Venturia inaequalis a V. pyrina). Ze škůdců mohou při přemnožení působit škody obaleči pupenoví - na koncích letorostů sbalené listy; svilušky a různé druhy mšic. Na hrušních může také škodit rzivost hrušně (Gymnosporangium sabinae) a místy i mera skvrnitá a mera hrušňová.
Aktuální přehled ochrany polních plodin - Květen a červen 2023
15. 05. 2023 Ochrana obecně Zobrazeno 2329x
Proveďte kontrolu zdravotního stavu porostů ozimé pšenice nejpozději ve fázi BBCH 50–51 (začátek metání) a zkontrolujte aktuální napadení porostů chorobami a škůdci. Hnědá rzivost pšenice (rez pšeničná; Puccinia recondita f. sp. tritici), se pravidelně vyskytuje ve všech oblastech pěstování pšenice. Větší riziko šíření hrozí při teplém průběhu jara. Škodlivý je výskyt v době metání pšenice.