Limagrain
Limagrain
Limagrain

Chemap Agro s.r.o.

Ekonomika na vašich polích pod značkou Dekalb

10. 12. 2022 Vít Košťál; Bayer s.r.o. Osivo a sadba Zobrazeno 926x

Zrnová kukuřice se v České republice aktuálně pěstuje na zhruba 100 tis. ha a její plocha meziročně stále narůstá. Kromě vysokých výnosů je ale čím dál aktuálnější téma sklizňové vlhkosti zrna a následné náklady pro jeho dosoušení. Tyto faktory je třeba zohlednit výběrem nejvhodnějšího hybridu pro danou lokalitu.

Proseeds

Společnost Bayer přichází i letos na trh s osvědčenými hybridy, které jsou prověřeny extrémními situacemi na vašich polích za minulé roky, ale i se třemi novinkami.

Nejnovější šlechtitelské řešení Dekalb se jmenuje FieldShield. Tato inovace je pro všechny pěstitele kukuřice, kteří vítají ty nejvýkonnější hybridy s vysokou odolností. V praxi to vypadá tak, že maximalizuje kvalitu a kvantitu, chrání vynaložené investice v případě vystavení kukuřice stresovým podmínkám, ke kterým dochází díky velmi nízkým nebo naopak velmi vysokým až sálavým teplotám, jako tomu bylo např. letošní léto a dále také napadením houbovými chorobami.

V portfoliu máme hybridy s FAO 220–380 a všechny zrnové kukuřice Dekalb mají typ zrna koňský zub. Díky tomu, že zrno je plošší, jsou větší mezery mezi jednotlivými řadami zrn, při dozrávání palice se otevřou listeny a palice se postupně sklopí dolů, je nižší sklizňová vlhkost. V našem katalogu tuto vlastnost označujeme jako dry down efekt a disponují jím všechny hybridy.

Nejranější je hybrid DKC 3169 s FAO 220 a je tak jediný na trhu v Česku s koňským zubem v této ranostní skupině. Má středně vysoké rostliny, vysokou odolnost vůči přísuškům a chladu, můžeme pěstovat zrnové kukuřice i ve výše položených nebo chladnějších oblastech.

DKC 3595 je už na vašich polích stálice, která nás svojí výbornou ročníkovou stabilitou přesvědčuje o tom, že i právě takto raný hybrid s FAO 240 se vyplatí pěstovat. Tento hybrid se velmi dobře adaptuje na různé klimatické podmínky a lze ho tak pěstovat téměř po celé ČR.

První novinkou je DKC 3400 s FAO 240–250. Je to velmi plastický hybrid, který je vhodnější pro horší podmínky. Rostliny mají velmi stabilní a pevný stonek odolný vůči poléhání, díky tomu je vhodný pro pozdnější sklizeň. Disponuje také genem proti spále. V lepších lokalitách je možné zvýšit výsevek až na 85 tis. rostlin/ha. Jeho palice je flexibilní k hustotě porostu a zajistíme si tak vyšší výnos.

DKC 3888 (FAO 270) už také několikátou sezonu ukazuje svoje kvality, zejména v řepařských výrobních oblastech. Je to raný hybrid s vysokým výnosovým potenciálem a rychlým dry down efektem. Rostliny mají silný kořenový systém, má tak vysokou odolnost vůči přísuškům.

Loňská novinka DKC 3805 (FAO 280) si po vynikajících výsledcích z pokusů získala místo u mnoha pěstitelů. Je ideální na hlubší a úživné půdy do řepařské, obilnářské a kukuřičné výrobní oblasti. Díky flexibilní palici s výbornou kompenzací velikosti a opravdu skvělému dry down efektu dosáhl vysokých sklizňových výnosů při nízké vlhkosti.

Druhou letošní novinkou je hybrid DKC 4115 s FAO 290–300, který zvládne jakoukoliv situaci. Je velmi adaptabilní do chladnějších podmínek. Má výborné reakce na intenzitu pěstování a díky silnému kořenovému systému je tolerantní k suchým podmínkám.

Naším nejprodávanějším hybridem je DKC 4098 s FAO 310. Je to výnosově nejstabilnější hybrid v kontinentálních podmínkách střední Evropy. Je vynikající v extrémních podmínkách, výborně odolává suchu a sálavému teplu. Disponuje skvělým zdravotním stavem, odolností vůči chorobám stonku i palice. Jeho sestrou je kukuřice DKC 4109 s FAO 310–320. Je vhodnější do horších podmínek a skvěle zvládá stresové podmínky, jako se sucho. Velmi dobře toleruje jarní chlad a je vhodná pro časnější výsev.

DKC 4391 s FAO 340 ze skupiny středně pozdních hybridů je vhodný do všech pěstebních podmínek, má výborný zdravotní stav a agronomické vlastnosti. Doporučujeme nepřehustit porost.

DKC 4717 s FAO 370 je rozšířený hybrid hlavně na jihu Moravy. Velmi dobře reaguje na přidané agrotechnické vstupy. Má velké válcovité a výborně dopylené palice, které rychle a rovnoměrně dozrávají.

Třetí a zároveň poslední novinkou pro letošní rok je DKC 4709 (FAO 370). Je nenáročná na pěstování a vhodnější spíše do horších podmínek jižní Moravy. Má velmi silný kořenový systém, pevné a pružné stéblo, takže odolává poléhání i při pozdní sklizni. Je velmi tolerantní k dlouhodobému suchu.

DKC 4897 s FAO 370–380 je top zrnový hybrid s maximálním výnosem, který v loňském roce na mnohých lokalitách atakoval 18 t/ha při 14% vlhkosti. Je vhodná pro intenzivní pěstování, výborně reaguje na přidané vstupy. Palice mají díky kratším a otevřeným listenům vyšší toleranci vůči fuzáriím. Zároveň v době dozrávání skvěle odvádí vlhkost.

Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv hybrid Dekalb, přejeme vám ty nejlepší pěstitelské podmínky a ekonomicky nenáročnou sklizeň. Sledujte nás také na našem Facebooku a YouTube kanálu Bayer Expert pro nejnovější informace.

Nový zrnový hybrid DKC 3400
Nový zrnový hybrid DKC 3400

Druhá letošní novinka DKC 4115
Druhá letošní novinka DKC 4115

Související články

Silážní i zrnové hybridy LG v Dubu

30. 11. 2023 Ing. Petr Štěpánek, Ph.D.; Agromanuál Osivo a sadba Zobrazeno 144x

Slunečník se Syngentou

25. 11. 2023 Ing. Veronika Venclová, Ph.D.; Agromanuál Osivo a sadba Zobrazeno 169x

Extra výnos v extra kvalitě

15. 11. 2023 Vít Košťál; Bayer s.r.o. Osivo a sadba Zobrazeno 220x

Kukuřičné hybridy Pioneer pro střední Moravu

04. 11. 2023 Ing. Oldřich Dostál; Pioneer Osivo a sadba Zobrazeno 335x

Sezona kukuřice 2023 jako žádná jiná

01. 11. 2023 Ing. Eduard Hanina; Limagrain Česká republika Osivo a sadba Zobrazeno 5895x

Další články v kategorii Osivo a sadba

detail