Elliska a Shrek - nové výkonné pšenice pro české pěstitele
13. 07. 2026 Osivo a sadba Zobrazeno 39438x
Čeští pěstitelé mohou využít dvě nové, vysoce výkonné odrůdy ozimé pšenice. Elliska, jež byla zařazena mezi předběžně doporučené odrůdy v SDO pro rok 2026, kombinuje špičkový výnos s mimořádnou pekařskou kvalitou na rozhraní kategorií A a E. Výborně si vede v různých půdně-klimatických podmínkách i při nižší intenzitě fungicidního ošetření. Druhou slibnou novinkou je Shrek, v Česku nově zkoušená pšenice pekařské kvality A/B. Ta již v prvním roce zkoušení dosáhla vůbec nejvyššího výnosu v řepařské oblasti a vyniká schopností udržet si stabilní výkon i v teplejších a sušších obdobích. Společnou předností obou těchto odrůd je velmi dobrý zdravotní stav a velká odolnost.
Elliska - nová předběžně doporučená odrůda v SDO 2026
Elliska, ZS Katusice (MB) 29. 5. 2026
Špičkový výnos v kombinaci s pekařskou kvalitou E/A
Společnost SECOBRA Genetic, s.r.o., vstoupila v roce 2025 na český trh s odrůdou ozimé pšenice Elliska. Již v registračních zkouškách zaujala mimořádně vysokým výnosem, velmi dobrou pekařskou kvalitou a příznivým zdravotním stavem. Její výkonnost potvrdily také zkoušky pro Seznam doporučených odrůd a v roce 2026 byla Elliska zařazena mezi předběžně doporučené odrůdy.
Elliska pochází z německého šlechtitelského programu společnosti SECOBRA Saatzucht GmbH, zaměřeného na spojení vysokého výnosu, kvalitativních parametrů a dobrého zdravotního stavu.
Pekařská kvalita na rozhraní kategorií A a E
Elliska je registrována jako odrůda kvalitní pekařské jakosti A, většina jejích kvalitativních parametrů však odpovídá kategorii E. V registračních zkouškách ÚKZÚZ v letech 2022–2024 dosáhla objemové hmotnosti 795 g/l, obsahu dusíkatých látek 13,4 %, čísla poklesu 390 s, hodnoty Zelenyho testu 63 ml a energie těsta 286 × 10⁻⁴ J.
Představuje tak spojení vysokého výnosového potenciálu s nadstandardní pekařskou kvalitou na rozhraní kategorií A a E.
Mimořádný výnos v řepařské výrobní oblasti
Elliska prokázala mimořádnou výkonnost zejména v řepařské výrobní oblasti. V neošetřené variantě registračních zkoušek dosáhla 111 % průměru kontrolních odrůd, což odpovídalo výnosu 11,80 t/ha. Byla tak nejvýnosnější odrůdou v této variantě a oblasti.
V neošetřené variantě dosáhla také 101 % v kukuřičné a 103 % v bramborářské výrobní oblasti. Ve fungicidně ošetřených variantách činil její výnos 98 % v kukuřičné, 101 % v řepařské a 99 % v bramborářské oblasti. Výsledky potvrzují její výkonnost v rozdílných půdně-klimatických podmínkách i při různé intenzitě pěstování.
Výnos podpořený velmi dobrým zdravotním stavem
Významnou předností Ellisky je velmi dobrý a vyrovnaný zdravotní stav, který podporuje stabilitu výnosu také v neošetřených variantách.
V registračních zkouškách ÚKZÚZ vykázala vysokou odolnost ke rzi pšeničné, hodnocenou 8,1 bodu, rzi plevové 7,8 bodu a braničnatce plevové v klasu 8,5 bodu. Dobře odolává také listovým skvrnitostem a fuzariózám klasu. K padlí travnímu je středně odolná.
Díky dobrému zdravotnímu stavu může využít intenzivní pěstitelskou technologii, zároveň si však udržuje vysokou výkonnost i při nižší intenzitě fungicidní ochrany.
Agronomické vlastnosti
Elliska je středně raná až polopozdní odrůda kompenzačního typu. Vytváří středně vysoké rostliny s velmi dobrou odolností k poléhání. V registračních zkouškách byla odolnost k poléhání při metání hodnocena 8,0 body a před sklizní 7,3 body.
Zimovzdornost Ellisky je na dobré úrovni, srovnatelné s řadou běžně pěstovaných odrůd.
Odrůda vytváří velké zrno s HTZ přibližně 46 g. Výnos tvoří středním počtem klasů, vysokým počtem zrn v klasu a vysokou hmotností zrna. V registračních zkouškách dosáhla v průměru 652 klasů na m² a 45 zrn v klasu.
Díky kompenzační schopnosti, robustnímu kořenovému systému a dobrému zdravotnímu stavu je vhodná pro intenzivní i úspornější pěstitelské technologie.
Doporučený výsevek závisí na oblasti, termínu setí a podmínkách stanoviště. V kukuřičné oblasti činí přibližně 3,5–4,2 milionu klíčivých semen na hektar, v řepařské 3,2–4,0 milionu a v bramborářské 3,6–4,5 milionu. Při časném setí je vhodná spodní hranice, při pozdějším setí nebo v horších podmínkách výsevek vyšší.
Výsledky Ellisky ze sklizně 2025
Výkonnost Ellisky potvrdily také první výsledky z provozních ploch.
V podniku Oseva Agri Chrudim dosáhla na ploše 9,5 ha výnosu 9,61 t/ha, zatímco průměrný výnos pšenice v podniku činil 8,98 t/ha. Podnikový průměr tak překonala o 0,63 t/ha, tedy přibližně o 7 %.
Sklizené zrno dosáhlo 12,0 % dusíkatých látek, 25 % lepku, čísla poklesu 415 s a Zelenyho testu 61 ml. I bez kvalitativního přihnojení dusíkem si tak Elliska zachovala velmi dobré pekařské parametry.
V podniku ZDV Krchleby na Čáslavsku dosáhla na ploše 11 ha výnosu 9,9 t/ha. Obsah dusíkatých látek činil 15,6 %, obsah lepku 35 %, číslo poklesu 423 s, Zelenyho test 64 ml a objemová hmotnost 780 g/l. Výsledek potvrzuje schopnost odrůdy spojit vysoký výnos s nadstandardní pekařskou kvalitou.
Zajímavou zkušenost přinesla také množitelská plocha v Bořitově, založená u pana Crháka pro společnost Oseva Brno. Porost byl vyset až 1. prosince. I přes mimořádně pozdní termín setí poskytl podle provozního odhadu výnos kolem 8,5 t/ha. Tato zkušenost potvrzuje dobrou plasticitu odrůdy a její schopnost vyrovnat se i s velmi pozdním založením porostu.
Závěr
Elliskaspojuje mimořádně vysoký výnosový potenciál, velmi dobrou pekařskou kvalitu, velké zrno a vyrovnaný zdravotní stav.
Výsledky ze sklizně 2025 potvrdily její výkonnost a kvalitu také v běžných pěstitelských podmínkách. Zařazení mezi předběžně doporučené odrůdy v SDO 2026 je proto potvrzením její vysoké užitné hodnoty. Elliska je zajímavou volbou pro pěstitele, kteří hledají spojení vysokého výnosu, potravinářské kvality a stability při rozdílné intenzitě pěstování.
Shrek – nejvýnosnější v prvním roce zkoušení, již na množitelských plochách
Shrek, množitelská plocha ZS Sloveč 2. 6. 2026
Vysoký výnos, zdravý porost a stabilita v suchu
Shrek je nová odrůda ozimé pšenice kvality A/B, registrovaná ve Francii a nyní zkoušená v České republice. Již v prvním roce zkoušení ÚKZÚZ dosáhl v roce 2025 v ŘVO nejvyššího výnosu mezi zkoušenými odrůdami.
Nadprůměrně výnosný byl ve všech výrobních oblastech i v obou variantách pěstování. V neošetřené variantě dosáhl 104 % průměru kontrol v kukuřičné, 107 % v řepařské a 103 % v bramborářské výrobní oblasti. V ošetřené variantě poskytl 107 %, 102 % a 101 %. Výsledky potvrzují vysoký výnosový potenciál a dobrou stabilitu v rozdílných půdně-klimatických podmínkách.
Významnou předností Shreka je také schopnost udržet výnos v teplejších a sušších oblastech. Díky střední až nižší HTZ (cca 40 g), lépe zvládne období, kdy sucho a vysoké teploty zasáhnou porost v období nalévání zrna. U velkozrnných odrůd, jejichž výnos je výrazně závislý na vysoké HTZ, může takový průběh počasí způsobit větší propad výnosu.
Výborný zdravotní stav
Shrek vyniká velmi dobrým zdravotním stavem listů i klasu. V českých zkouškách dosáhl hodnocení 8,1 bodu u padlí travního, 8,0 bodu u braničnatky plevové v klasu a 8,5 bodu u fuzarióz klasu. Dobře odolával také listovým skvrnitostem a rzím.
Velmi dobré chování vůči chorobám a poléhání potvrzují rovněž francouzské výsledky. Ve francouzských registračních zkouškách CTPS dosáhl Shrek 100,6 % průměru kontrol v ošetřené a 102,4 % v neošetřené variantě. Ve Francii je zařazen do pekařské kvalitativní skupiny BPS.
Nižší porost s dobrou odolností k poléhání
Shrek je středně raná odrůda nižšího vzrůstu. V pokusech ÚKZÚZ dosáhla výška rostlin v průměru 95 cm. Odolnost k poléhání byla hodnocena 7,8 bodu při metání i před sklizní.
Předností je také kvalitní zrno s vysokou objemovou hmotností 795 g/l a stabilním číslem poklesu 422 s.
Pro střední i intenzivní technologii
Díky vysokému výnosu, dobrému zdravotnímu stavu, odolnosti k poléhání a stabilitě v sušších podmínkách je Shrek vhodný pro střední i intenzivní technologie pěstování. Doporučený výsevek se podle výrobní oblasti a termínu setí pohybuje přibližně od 2,8 do 4,2 miliony klíčivých semen na hektar.
Výsledky prvního roku zkoušení jsou velmi slibné. Shrek se představil jako výnosná, zdravá a pěstitelsky stabilní odrůda, která dobře reaguje také na teplejší a sušší podmínky.
Shrek, PD Kroměříž 16. 6. 2026
Další články v kategorii Osivo a sadba









































RSS
RSS