Limagrain
Limagrain
Limagrain

Chemap Agro s.r.o.

LG Magirus, Airbus - novinky s kvalitou E

30. 08. 2018 Ing Stanislav Hudec; Limagrain Central Europe Cereals, s.r.o. Osivo a sadba Zobrazeno 222x

Společnost Limagrain Central Europe Cereals, s.r.o. přichází pro nastávající podzimní sezónu se dvěma novými odrůdami pšenice ozimé s elitní pekařskou kvalitou E - LG Magirus a Airbus.

Agronutrition

LG Magirus - německá kvalita s ruskou zimou

LG Magirus úspěšně ukončil registrační zkoušky v Německu a byl v roce 2017 zaregistrován jako odrůda s kvalitou E. V tříletém průměru těchto zkoušek svým výnosem překonal všechny odrůdy v kategorii E, zařazené v pokusu, a stal se tak nejvýnosnějším Éčkem v Německu (graf 1).

Odrůda má nejen špičkový výnos a vynikající kvalitu, ale i excelentní zimovzdornost. Pod záštitou agrární komory Dolní Sasko v Německu probíhá již od roku 2003 hodnocení odrůd na odolnost k vyzimování. V tomto hodnocení jsou zahrnuta data jak z pokusů agrární komory, tak i od jednotlivých šlechtitelů. Hodnotí se úhyn rostlin po zimě, čím nižší bodové hodnocení, tím více rostlin tedy přežilo zimu (1 - nejlepší, 9 - nejhorší). Jak je patrné z grafu 2, LG Magirus patří k nejlépe hodnoceným odrůdám ve sledovaném souboru.

Předností LG Magirus je odolnost proti rzi pšeničné i rzi plevové. Rovněž odolnost vůči listovým skvrnitostem a DTR je na dobré úrovni. K fuzariózám v klase a padlí travnímu je odrůda středně odolná.

Tato odrůda se vyznačuje vysokou odolností k poléhání. Je středně odnoživá, jedná se o klasový typ pšenice. Významným výnosotvorným prvkem je i velmi vysoká HTZ na úrovni 55–60 g. Odrůda je odolná proti porůstání.

LG Magirus je vhodný do všech výrobních oblastí. Lze ho pěstovat i po obilnině a kukuřici, samozřejmě při dodržení všech zásad správné agrotechniky pěstování po těchto předplodinách. Vzhledem k vynikající zimovzdornosti je vhodný i pro pozdní setí.

Graf 1: Výnos zrna ve zkouškách Bundessortenamt, Německo, 2014–16
Graf 1: Výnos zrna ve zkouškách Bundessortenamt, Německo, 2014–16

Graf 2: Výsledky hodnocení odrůd na odolnost k vyzimování, Dolní Sasko, Německo
Graf 2: Výsledky hodnocení odrůd na odolnost k vyzimování, Dolní Sasko, Německo

Airbus - velmi rané osinaté Éčko

Airbus je nově registrovaná odrůda na Slovensku s elitní pekařskou jakostí. Ve státních odrůdových zkouškách ÚKSÚP v letech 2015–17 potvrdila vedle kvality i vynikající výnos. V KVO dosáhla v tříletém průměru těchto zkoušek výnos na úrovni 130 % v porovnání s výnosem kontrolních odrůd Venistar a Bondra. Dosažený výnos byl 9,9 t/ha, což je úctyhodný výsledek, zvláště, když si uvědomíme, že na Slovensku se odrůdy zkouší pouze v neošetřené variantě. Podobný výsledek dosáhla i v ŘVO - 127 % na kontroly, tedy 9,7 t/ha (graf 3).

V průběhu státních odrůdových zkoušek dosahoval Airbus vynikajících výsledků i v kvalitativních parametrech. Hodnocení základních parametrů i farinografické hodnocení bylo na vysoké úrovni i přes nižší úroveň dusíkatého hnojení na ÚKSÚP (cca 100 kg N/ha). Airbus tak splnil podmínky pro zařazení do jakostní skupiny E – elitní pšenice. Elitní jakost potvrdil i při testování sklizně 2017 v laboratoři ve mlýně.

Airbus je odolný proti rzi plevové na listu i v klasu. Má vysokou odolnost i vůči rzi pšeničné. Výborně si poradí i s fuzariózami v klasu a běloklasostí.

Airbus je v metání o 1 den ranější než Dagmar. Má krásný dlouhý osinatý klas s vysokým počtem zrn. Odrůda je středně odnoživá s vysokou odolností k poléhání.

Tato odrůda je mimořádně vhodná do kukuřičné a řepařské výrobní oblasti. Vzhledem k její ranosti jsou doporučeny spíše včasné termíny setí.

Graf 3: Výnos zrna ve státních odrůdových zkouškách ÚKSÚP, Slovensko, 2015–17
Graf 3: Výnos zrna ve státních odrůdových zkouškách ÚKSÚP, Slovensko, 2015–17


inz

Související články

BORácké odrůdy sedlákům na fůry

09. 10. 2018 Ing. Kamil Štípek, Ph.D.; BOR Choceň s r.o. Osivo a sadba Zobrazeno 291x

LG Triumph - jeden vládne všem

29. 08. 2018 Ing Stanislav Hudec; Limagrain Central Europe Cereals, s.r.o. Osivo a sadba Zobrazeno 194x

Frisky - Pšenice na rekordy

27. 08. 2018 Ing. Stanislav Hudec; Limagrain Central Europe Cereals, s.r.o. Osivo a sadba Zobrazeno 234x

LG Imposanto - imposantní výnos i kvalita

27. 08. 2018 Ing. Stanislav Hudec; Limagrain Central Europe Cereals, s.r.o. Osivo a sadba Zobrazeno 153x

Suchovzdorné pšenice Caussade 2018

27. 08. 2018 Bc. Iveta Křížová; Caussade Osiva, s.r.o. Osivo a sadba Zobrazeno 211x

Další články v kategorii Osivo a sadba

Agro Aliance
AG NOVACHEM s.r.o.
Zetrola Magnello Pack - Syngenta
Kniha Biologie a regulace plevelů  - Novinka 2018

Kalendář akcí

Prohlédnout vše

Upozornění

Veškeré údaje uvedené na webu www.agromanual.cz jsou pouze informativní, při použití přípravků se řiďte etiketou přípravku.

Anketa

Jak se Vám líbí nové názvosloví chorob a používáte je?
25%
6%
4%
16%
5%
43%
detail