Moření osiva řepky proti škůdcům
08. 08. 2024 Osivo a sadba Zobrazeno 150x
Moření řepky je prvním krokem při technologii pěstování řepky. Díky kvalitnímu instekticidnímu moření je tak možné řepce dopřát optimálnější podmínky při vzcházení, kdy je nejcitlivější a každé kousnutí škůdcem je prakticky limitujícím faktorem. Zejména u později tých porostů je ochrana proti napadení dřepčíkem olejkovým zásadní, jelikož se v tomto období již naplno vyskytují v porostech. Foliární aplikace insekticidů ještě není možná, jelikož porost není plně vzešlý.
Konkrétně dřepčík olejkový je hlavním škůdcem vzcházející řepky, kdy brouci svým okusem mohou prakticky způsobit holožír a zdecimovat porost. Dřepčíci nejvíce škodí cca do 20 dnů od zasetí. Právě kvalitní insekticidní moření dokáže zredukovat populace dospělců a především samiček, které nemohou dále klást vajíčka. Ošetření kvalitním insekticidním mořidlem šetří pěstiteli čas při dalším plánování foliární aplikace insekticidů.
Dalším škůdcem, který dokáže potrápit vzcházející řepku je květilka zelná. Larva této malé mouchy škodí žírem na kořenech řepky. Rostliny s poškozenými kořeny nejsou schopny přijímat dostatek živin a vody, mívají modrofialovou barvu a postupně odumírají. Navíc je poškození kořenů vstupní branou pro následné houbové choroby jako je např. Verticillium, proti kterému v současné chvíli neexistuje kvalitní ochrana. Květilka napadá hlavně časně seté porosty, které již mají dobře vyvinut kořený systém.
Dřívější moření nesplňovalo současné přísné ekotoxikologické normy. Proto před lety přišla společnost Corteva Agriscience s mořidlem Lumiposa, které obsahuje účinnou látku cyantraniliprole. Lumiposa má výbornou účinnost proti hlavním podzimním škůdcům vzcházející řepky popsanými výše, navíc není fytotoxická a splňuje přísná ekotoxikologická nařízení. Přiložený graf 1 s výsledky pokusů napříč zeměmi EU, ve kterých bylo mořidlo testováno, potvrzují jeho účinnost. Ta je srovnatelná s historickým neonikotinoidním mořidlem a u květilky zelné je dokonce lepší.
Navíc účinná látka cyantraniliprole má jiný systém působení a díky tomu je vítaným přerušovačem při současném omezeném výběru insekticidních látek registrovaných pro použití v řepce.
Mořidlo Lumiposa má pozitivní vliv i na celkovou zdravotní kondici porostu, který je vizuálně zdravější a vitálnější - tzv. vigour efekt, než nemořená kontrola. Díky působení mořidla se maximálně redukuje raná fáze poškození okusem (od klíčícího semena až po 2. pravý list řepky) a rostliny mají lepší podmínky pro vzcházení a zapojení porostu. Silnější rostliny se zdravými kořeny tak mohou lépe přijímat živiny.
Věříme, že i v letošní sezoně praktické zkušenosti s mořidlem Lumiposa přesvědčí další pěstitele řepky a pomůže jim efektivně zvládnout podzimní tlak škůdců a zajistí porostům lepší start do jarní sezony.
Graf 1: Účinnosti insekticidního moření proti hlavním podzimním škůdcům řepky (pokusy v EU pro DuPont, 2009–15)
Vliv insekticidního moření na stav rostlin ozimé řepky (setí 26. 8. 2020, foto 5. 10. 2020)
Vliv insekticidního moření na stav rostlin ozimé řepky (setí 26. 8. 2020, foto 5. 10. 2020) |
Další články v kategorii Osivo a sadba