Opět narostla výměra hrachu v ČR
06. 03. 2025 Osivo a sadba Zobrazeno 168x
V České republice od roku 2015 defacto každým rokem významně narůstá výměra pěstebních ploch hrachu setého. V roce 2015 to bylo pod 25 tis. ha. V roce 2020 už pěstební plocha dosáhla více než 32 tis. ha a v roce 2024 byla dosažena historicky absolutně největší pěstební plocha hrachu setého, a to více než 52 800 ha. Na této výměře má dlouhodobý a absolutně největší podíl jedinečná odrůda Astronaute.
Proč je Astronaute taková hvězda?
Aby odrůda byla dlouhodobě úspěšná, nestačí jen perfektní marketing. Nestačí jen perfektní odrůda. Je potřeba, aby se sešlo naprosto všechno. Ve zkratce lze tyto všechny okolnosti shrnout do 4 bodů.
Astronaute není žádná „rychlokvaška“
Nesčetněkrát jsme slyšeli a slýcháváme, že nějaká „nová“ odrůda je super. Nesčetněkrát jsme slyšeli a slýcháváme, že nějaká odrůda je ve všem nejlepší a bez slabin. Ano, skutečnost je opravdu taková, že se občas v sortimentu odrůd jednotlivých plodin objeví nějaká super odrůda. Ovšem je třeba si uvědomit, že je odrůdu potřeba prověřit nejen v maloparcelkových pokusech, ale zejména v praxi. Často se pak stává, že z některých „super odrůd“ jsou trpaslíci a za 2 až 3 roky po nich není ani vidu, ani slechu. To se však nestalo u Astronaute. Ta již mnoho let kraluje předním příčkám SDO ÚKZÚZ, ale zejména jednoznačně kraluje výnosem v běžné praxi. Není tedy důvod ji měnit za jinou.
Astronaute se relativně dobře množí
Mnohaleté zkušenosti ukazují, že hrách setý je jednou z hůře množitelných plodin. Velkým rizikem bývá nejen výskyt zrnokaza, ale často vlivem počasí nevyhovující klíčivost a zejména podíl vadných klíčků. Je třeba důsledně hlídat kvalitu sklizně a vlhkost při sklizni. Stejně tak vysoký podíl fuzarií nebo antraknóz je limitní pro produkci kvalitního osiva. Některé odrůdy, byť by byly výnosově v popředí, jsou natolik citlivé, že z nich prostě kvalitní osivo neuděláte. To se však ve většině případů netýká Astronaute.
Astronaute má univerzální využití
Tato odrůda splňuje všechny požadavky pro potravinářské zpracování hrachu (např. barevná vyrovnanost, vařivost, střední až menší zrno, spíše kulatovejčitý tvar zrna atd.). Stejně tak vysoký obsah N látek a nízký obsah Tripsin-inhibitorů ho předurčuje pro krmné účely.
Astronaute vyhovuje všem
V řetězci všech zainteresovaných skupin, tedy: množitel - osivář - pěstitel - zpracovatel, je Astronaute dlouhodobě vnímán jako odrůda velmi kvalitní a nenahraditelná. Tato fakta prokazatelně ukazují na její mimořádné vlastnosti. Proto je opět nejmnoženější, resp. nejpěstovanější odrůdou hrachu setého v České republice.
Mimořádný hrách s mimořádným výnosem
Astronaute je žlutosemenná, poloraná odrůda. Dosahuje vynikajícího výnosu zrna s vysokým výnosem NL. Zrno má vejčitý tvar, střední HTZ, nízkou aktivitou Trypsin-inhibitoru a velmi dobrou barevnou vyrovnaností. Astronaute nachází uplatnění v potravinářství a stejně tak je výborný i pro krmné účely. Nemá vyhraněné požadavky na půdně-klimatické podmínky. Je tolerantní k lehkým půdám. Ve srovnání s jinými odrůdami hrachu je díky dobré odolnosti proti kořenovým chorobám tolerantní také k těžkým a studeným půdám.
Graf 1: Vývoj pěstebních ploch hrachu setého v ČR (2013–24, ČSU)
Graf 2: Přihlášené množitelské plochy hrachu setého v roce 2024 (ÚKZÚZ)
Další články v kategorii Osivo a sadba