Perfektní potravinářské parametry po matce - špičkový výnos po otci
29. 08. 2024 Osivo a sadba Zobrazeno 167x
Většina z vás jistě dobře zná jeden z nejúspěšnějších materiálů pšenice ozimé za poslední desetiletí - odrůdu Tobak. Na polích ve svých nejlepších létech dřel do roztrhání těla a zajišťoval rekordní výnosy zrna. Rádi bychom vám doporučil jeho syna, novou a velmi úspěšnou odrůdu Pallas. Od ní totiž podědil pracovitost a píli. Dosahuje mimořádných výnosů kvalitního zrna. Po své matce zase zdědil výborný zdravotní stav, mrazuvzdornost a zejména také špičkovou potravinářskou kvalitu A. Věříme, že z Pallase vychoval poctivého a férového potomka.
Pallas byl registrován jako nová unikátní odrůda na jaře 2022 v České republice. Může se pochlubit mimořádnými výsledky ze státních zkoušek, velmi vysokým výnosem, středně vysokou–vysokou HTZ, stabilním zdravím a potravinářskými parametry A. Zejména velmi vysoké pádové číslo a jeho stabilita i za deštivých ročníků jsou unikátní. Stejně tak se pyšní vysokou objemovou hmotnost přes 800 g/l. Po svém otci (Tobak) zdědil také výraznou reakci na produkční dávku dusíku. Od matky (Silenus) zdědil zdraví, plastičnost a zejména perfektní potravinářskou kvalitu. Je též klasovou pšenicí s vysokou HTZ a velmi vysokou produktivitou klasu (1,8–1,9 g).
Výsevkové pokusy odrůdy Pallas v roce 2023
Pšenice ozimá Pallas je typickou klasovou odrůdou s ideální hustotu porostu 500–550 klasů/m2, díky těmto vlastnostem:
- středně odnoživá,
- středně vysoká–vysoká HTZ (44–46 g),
- za ideální hustoty tvoří velmi dlouhé klasy s vysokým počtem zrn a v ideálních podmínkách i vysoký počet nezadinových zrn (40–42),
- v ideálních podmínkách má vysokou produktivitu klasu a výnos zrna z jednoho klasu je kolem 1,8–1,9 g.
Těchto parametrů by odrůda nedosáhla, kdyby byl porost přehuštěný. Kde je limit ideální hustoty klasů a kde se nachází ideální rozmezí výsevku u této skvělé odrůdy? Na to mohou odpovědět tzv. výsevkové pokusy.
Pokud bychom chtěli jít do detailů, měli bychom brát v potaz i termín setí, půdně-klimatické podmínky, úroveň hnojení a zejména práci s regulátory růstu. Nám však postačí obecná reakce odrůdy při střední intenzitě hnojení, regulace i ve středním termínu setí v daných pokusných oblastech. V roce 2023 jsme takovéto poloprovozní pokusy sklízeli u odrůd SU TARROCA, PALLAS a JOHNSON, a to v lokalitách ZEV Šaratice (okr. Vyškov) a ZD Hrotovice (okr. Třebíč).
V lokalitě Šaratice byly založeny dva 6 m pásy o délce 150 m s výsevky 2,8 MKS a 3,8 MKS. V lokalitě Hrotovice to pak byly tři 6 m pásy o délce 100 m s výsevky 2,5 MKS, 3,2 MKS a 4,0 MKS. Již na polních dnech, které se na těchto lokalitách konaly, byly vidět jasné rozdíly v architektuře porostů jednotlivých výsevků a odrůd. Každá odrůda se chovala jinak, což se samozřejmě následně odrazilo i na výnose. Na lokalitě Šaratice byly před sklizní provedeny i podrobné rozbory klasu (graf).
Na počátku jara 2023 byly zaznamenány vyšší teploty a nedostatek srážek, ale následně nastaly ideální podmínky. Nicméně závěr sezóny a období dozrávání v obou lokalitách bylo velmi nepříznivé, s vysokým úhrnem srážek. To se na celkovém výsledku projevilo zejména snížením objemové hmotnosti, nárůstem zadinových zrn, nižší HTZ a celkově nižšími výnosy u obou pokusů. I tak na obou lokalitách ukázala odrůda Pallas, že jí vyhovuje nižší hustota porostu. Ta se projeví vyšším výnosem, nižší vlhkostí, vyšší HTZ a vyrovnanou velikostí zrn.
Graf: Reakce odrůdy Pallas na výsevek a hustotu porostu (POP SAATEN-UNION, sklizeň 2023)
Již ve fázi BBCH 37 disponuje Pallas vysokou produktivitou klasu, plnohodnotných 10 řad je toho důkazem
Další články v kategorii Osivo a sadba