BASF
BASF
BASF

Chemap Agro s.r.o.

Rok 2022 přináší dva nové ozimé ječmeny

24. 09. 2022 Ing. Marcela Shejbalová; VP AGRO, spol. s r.o. Osivo a sadba Zobrazeno 295x

V sortimentu dvouřadých ječmenů se v letošním roce objeví německá odrůda Bordeaux, která vyniká vysokým výnosem a širokou adaptabilitou na podmínky pěstování. Ačkoliv byla registrována v Německu v roce 2020, hned se v rozsahu množitelských ploch vyšvihla na třetí místo a v letošním roce je už dokonce jedničkou německého trhu!

Varistar

Bordeaux

V sortimentu dvouřadých ječmenů se v letošním roce objeví německá odrůda Bordeaux, která vyniká vysokým výnosem a širokou adaptabilitou na podmínky pěstování. Ačkoliv byla registrována v Německu v roce 2020, hned se v rozsahu množitelských ploch vyšvihla na třetí místo a v letošním roce je už dokonce jedničkou německého trhu!

Pro Bordeaux je charakteristický rychlý a vitální vývoj a schopnost poměrně hodně odnožovat. Rostliny jsou středně rané, krátké a nepoléhavé a při výjimečné nutnosti použití morforegulátoru je nutná snížená dávka. Jedná se o univerzální odrůdu vhodnou na všechna stanoviště a lze ji pěstovat i v ekologickém režimu. Je dobře rozpoznatelná díky purpurovému zbarvení pluch. Výnos tvoří kombinací hustého porostu a velkého zrna. Podíl předního zrna je velmi vysoký. Bordeaux je v současnosti jediným dvouřadým ozimým ječmenem, který je schopný výnosově konkurovat víceřadým odrůdám. V porovnání s naší stálicí a zároveň nejprodávanější dvouřadou odrůdou Sandra dosahuje vyšších výnosů, je více odnoživá, HTZ je však nižší. V této vlastnosti je odrůda Sandra nepřekonatelná. Melia je rezistentní k napadení virem žluté mozaiky ječmene.

V letošním roce můžeme nabídnout první várku osiva namnoženého v České republice.

Melia

Druhou novinkou mezi víceřadými ozimými ječmeny je odrůda Melia. Tato robustní, vysoce výnosná odrůda se vyznačuje jedinečnou kombinací ranosti, vynikající mrazuvzdornosti, suchovzdornosti a velmi vysoké a stabilní úrovně výnosu. Výnos byl v německých registracích hodnocen nejvyššími dosaženými známkami: 8 a 8 bodů. Navíc má vyvážené spektrum odolností vůči nejdůležitějším chorobám ječmene. Za zmínku stojí vysoká odolnost ramularii a rynchosporiové skvrnitosti, stejně jako nadprůměrná odolnost k napadení padlím. Je rezistentní k napadení virem žluté mozaiky ječmene.

Od ostatních šestiřadých ozimých ječmenů se Melia liší vyšší HTZ a výtěžností předního zrna. Je vhodná na všechny lokality, i do horších podmínek. Dobře snáší sucho, v nepříliš ideálních podmínkách se osvědčuje kompenzační schopnost rostlin. Výnos tvoří produktivním klasem.

Také u Melie se letos v České republice chystáme sklízet první množitelské porosty.

Související články

Seznam doporučených odrůd pšenice jarní, 2023

06. 02. 2023 Ing. Vladimíra Horáková; Národní odrůdový úřad, ÚKZÚZ Osivo a sadba Zobrazeno 146x

Nová odrůda ovsa setého, 2022

02. 02. 2023 Ing. Olga Dvořáčková; Národní odrůdový úřad, ÚKZÚZ Osivo a sadba Zobrazeno 172x

Novinky v sortimentu jarního ječmene, 2022

31. 01. 2023 Ing. Olga Dvořáčková; Národní odrůdový úřad, ÚKZÚZ Osivo a sadba Zobrazeno 210x

Vitalita osiva máku a produktivita porostu

30. 01. 2023 Ing. Hana Honsová, Ph.D.; Praha, Ing. Matěj Satranský, Ing. Pavel Cihlář, Ph.D.; Česká zemědělská univerzita v Praze Osivo a sadba Zobrazeno 239x

Výnosy pšenice mají vzestupnou tendenci

29. 01. 2023 Ing. Hana Honsová, Ph.D.; Praha; Ing. Petr Štěpánek, Ph.D.; Agromanuál Osivo a sadba Zobrazeno 179x

Další články v kategorii Osivo a sadba

detail